Yazı Detayı
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 13:37 Bu yazı 172 kez okundu
 
YEŞİL DOĞAYI SEVDİK, AKSARAY KENT ORMANI KURULMALIDIR.
Abdulkadir Ay
ajansay@hotmail.com
 
 

YEŞİL DOĞAYI SEVDİK, AKSARAY KENT ORMANI KURULMALIDIR.

 

YEŞİL DOĞAYI SEVDİK, AKSARAY KENT ORMANI KURULMALIDIR.

Aksaray halkı eksikliklerini giderme yolunda artık ne istediğini çok iyi biliyor. Geçen sonbaharda başlattığımız ‘’Aksaray’ın Etrafı Yemyeşil Dağlar’’ projesiyle dikkat çekmiştik ağaçlandırma seferberliği başlatarak kurum ve kuruluşları tek tek arayarak etkileşim yapmıştık vesileyle En büyük karşılık Aksaray Valisi Ali Mantı’dan geldi Aksaray vilayetinin 30. Kuruluş münasebetiyle 30 bin fidan dikimi gerçekleştirilmişti. Kılıçaslan tepesinde yapılmasının önemli bir nedeni vardı şehrin içinden geçen uluslararası E-90 karayolundan günlük binlerce araç geçer gider ancak yoldan geçerken gördükleri tek manzara kızıl renkli topraklarıyla dikkat çeken çıplak dağlardır.

Aksaray  Valiliği tarafından Kılıçaslan tepesinde fidanların topraklarla buluşması anındaki fotoğraflar aslında bize her şeyi anlatıyordu. Milli Eğitim Müdürü talimatıyla Okullardan ağaç sevgisi olan genç öğrenciler ve çocuklar hem fidan dikmenin sevincini yaşadılar hem de okullarında okul bahçelerinde ağaç dikilmesi için öncü oldular. Ben birkaç okul tarafından ağaçlandırma çalışmalarına davet edilmiştim en hoşuma giden ise geçici binada bulunmasına rağmen  Güzel sanatlar lisesi öğrencileri dikili ağaç bulunmayan okula yüzlerce fidan dikerek sanat aşkıyla toprakla buluşmasını sağladılar o andaki heyecanları artık anladımki Aksaray YEŞİL DOĞAYI seviyor dahasını da  hak ediyor demiştim.

 

Aksaray’da ağaçlandırma faaliyetleri diğer kurumlarıda etkiledi Aksaray Belediye başkanı Evren Dinçer Beyefendi’nin  24 kasım’da ‘’Her Öğretmen Bir Fidandır’’ jestiyle 5000 e yakın öğretmenin adına  sertifika düzenleyerek göndermesi çok anlamlıydı.  Tam anlamıyla Yeşil Doğa Sevgisini, ve  Ağaç koruma duygusunun  öğrencilerimize aşılanması için Öğretmenlerimize verilmiş bir görev belgesi niteliğindeydi. Bu jest sayesinde tüm eğitim camiasının dikkatini ağaçlandırmaya çevirmiş oldu. 

 

Aksaray İl Özel idaresi Meclisten 15 bin fidan dikme kararı alınması tarım il müdürlüğünün 3 ayrı köyde bunları toprakla buluşturması hatta ikisinin çölleşmeye doğru giden Eskil tarafında dikilmesi tamamen anlamlı ve kararlılık göstergesidir.

 

Aksaray Halkının Yeşil Doğa özlemini iyi bir projelendirmeyle '' AKSARAY KENT ORMANI ''  giderebilir. Şurada Niğde Kent Ormanı var iken, Konya’da Şeker Kent Ormanı varken, Yozgat ve Afyonda bile varken Aksaray’da neden olmasın . Aksaray Valimizin 3o bin fidan dikimiyle  ağaçlandırma seferberliğini başlatmış oldukları  KILIÇASLAN TEPESİ ile Nevşehir yokuşunda bulunan Altuntaş Hotelin yer aldığı  ESENTEPE Mevkiine kadar tüm bölgenin ağaçlandırılarak KENT ORMANI kurulması gerekir.

Bu konuda Orman bölgesi olan yerlerin Aksaray belediyesine devri gerekiyorsa yapılabilmeli, orman yasası değişti iyileştirmek isteyen herkese 70 hibe desteğiyle orman alanları protokolle verilebiliyor. Bunun aslında Memleketimize kurulu olan  Mercedes Benz, Brissa , Kuzey boru ve Sütaş gibi kuruluşlara anlatılması lazım onlarda DOĞA’ya katkı sağlayabilirler.

 

Aksaray’ın bundan sonra önü açık benim tanışma şerefine nail olduğum Orman BöLge Müdürü  değerli insan Cafer Bal beyefendi daha şimdiden Aksaray için artı fidanlar dikiyor ve Aksaray halkının istek ve taleplerine oldukça cömert karşılıklar veriyor. Ben 2019 yılı sonbaharında 150 ila 200 bin arasında fidan toprakla buluşur sanıyordum ancak İl koordinasyon kurulunda açıkladığına göre 670 bin fidan toprakla buluşturulmuş. Orman Teşkilatına onun nesdinde minnettarız,  onları çok seviyoruz

 

,Aksaray için artık KENT ORMANI şart oldu içerisinde kamelyaların olduğu , çocukl oyun sahalarını olduğu, salıncaklar kaydıraklar, kum havuzları, top sahaları, her çeşit ağaçların bulunduğu cıvıl cıvıl kuş sesleriyle büyülenmiş kent ormanı istiyorum.

Aksaray  halkı bunu hak ediyor Aksaray Belediyesi de bunu yapabilecek güçtedir Yeşil Doğa için eleele diyerek ihtiyaç olabilecek her desteği vermeye şimdiden hazırım. gerekiyorsa alıç toplarız kanlı pelitten dökülen pelitleri toplarız halkımızın sahiplenmesini sağlarız YETERKİ KENT ORMANI OLSUN insanımız bunu fazlasıyla hakediyor bunu''  www.yesildoga.org.tr '' adresine girerek görebilirsiniz. 

 
Etiketler: YEŞİL, DOĞAYI, SEVDİK,, AKSARAY, KENT, ORMANI, KURULMALIDIR.,
Yorumlar
Haber Yazılımı