Yazı Detayı
01 Ocak 2020 - Çarşamba 03:20 Bu yazı 240 kez okundu
 
YEŞİL DOĞA DERNEĞİ'NİN KURULUŞ HİKAYESİ
Abdulkadir Ay
ajansay@hotmail.com
 
 

YEŞİL DOĞA DERNEĞİ'NİN KURULUŞ HİKAYESİ

 

Orta Anadolu İllerinde bulunan (Aksaray, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir) Gazeteciler cemiyetleri başkanlarıyla 2019 Nisan Mayıs aylarında "Orta Anadolu Bölgesi nasıl kalınabilir" konulu toplantılar yapan Abdulkadir Ay'ın Aksaray Valisi Ali Mantı'yıda bilgilendirmesiyle birlikte fikir üretme süreci başladı. Gazetecilerin Temmuz ayında Aksaray toplantısında aldığı kararla bölgesel konularda etkileşim olabilmesi için Yeşil Doğa Derneği kurulmasına karar verilmiştir.

 

Bu yazıda sadece Aksaray’da olan etkinliklerden bahsedeceğim, diğer ilerlide vakti geldiğince kaleme alacağız.

 

 

Dernek Bölgesel kalkınma, çevre ve Ağaçlandırma, Kültür turizm ve tabiat varlıklarını koruma, eğitim spor ve gençliğin yönetilmesi konularında görev alacaktı ayrıca tüzüğe yazılan bir maddede Bölgede kent konseyi kurulmasına destek verecek kurulmayan illerde kent konseyinin görevini üstlenecek şeklinde yazılmıştır. Bölgede bulunan tüm dernek, sendika, oda siyasi parti teşkilatları, ve sivil toplum örgütleriyle hatta resmi kurum ve kuruluşlarla projeler üretmeyi amaçladık.

İlk icraatımız Aksaray'da otoriter Oda başkanlarıyla istişareler yapılarak bölgede birbirleriyle diyalog kurmalarını tavsiye ettik, Tarım müdürlerinin bölge kalkınması için birbirleriyle ortak sinerji oluşturmalarını talep ettik, bölgede etkili üretim yapan firmaların fuar masraflarını Ahiler Ajansının ödeyerek her ilde 15'er gün duracak şekilde fuar oluşmasını istedik bu sayede Bölgemizde hangi ürünlerimiz varsa birbirine satış yapacaktı.

 

 

Dilekçemizi Ahiler Ajansına verdik aynı dilekçeyi Aksaray Valisine ve Aksaray Belediye başkanına verdik. Diğer illerde de aynısı gerçekleşti, gelen cevap biz Emit'e destek veriyoruz olmuştur.

 

 

Yılmadık elbette:

 olayın önemini herkese  hatırlattık Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı projeyi hazırlayın ben Ahiler Ajansına sunacağım demiştir. proje gereği Turizm Kongre ve Fuar merkezi kurulması halinde emit tarzı fuarlar bölgede kurulacak ve tüm dünyanın tur operatörleri ve Turizm otoriteleri kapadokyada buluşacaktı.

 

 

2019 yılını Aşık Molla yılı ilan ettik cadde isimlerini kazandırarak adına konferans salonu açtık Aşık Molla gibi bir değeri ortaya çıkardık, kalıcı olması için Aşık Molla şiirlerinden oluşan ve Heyetimizin ısrarıyla  kendi bütçemizle bastırdığımız ‘’ derleyen Abdulkadir Ay’’  Adıyla ‘’AŞIK MOLLA’’ adında ilk kez kitap çıkartılmış oldu.

 

Şimdi o kitap bir çok ilde Aksaray ilini tanıtacak etkinliklere vesile olacak.

 

 

"Aksaray'ın Etrafı Yemyeşil Dağlar" etiketiyle Ağaçlandırma seferberliği başlattık, Aksarayın vilayet oluşunun 30. kuruluş Yılı kutlansın diye Vilayetimizin 30. Yılında 30 bin Ağaç Projesini Aksaray Valisi Ali Mantı'ya sunduk, ve kabul gördü proje muhteşem bir sunumla başarıyla tamamlandı,

 

 

Orman Bölge müdürü Cafer Bal Aksaray iline geldi  ısrarlı takibimizle civar illerde 50 bin fidan dikilirken Aksaray'a 90 bin fidanın toprakla buluşturulmasına katkı sağladık,

 

Aksaray Belediye Başkanımız Evren Dinçer' e 24 Kasım Dolayısıyla her öğretmen bir fidandır diye proje sunduk 5000 fidan dikerek Her bir öğretmenimizin ismine sertifika dağıtmasına vesile olduk.

 

 

Talebimiz üzerine Tarım İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeyle İl özel idaresi 15 bin fidan dikme kararını çıkarttı.

 

 

EĞİTİMDE BAŞARIYA  katkı vermek maksadıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile karşılıklı protokol imzaladık hazırladığımız bir proje ile Yeşil ve çevre konularını işleyerek çevre bilincini artırmak ve sınıfların birbirleriyle yarışmalarını özendirerek yarışma kültürünü yerleştirmek istiyoruz yarışma 4 ay sürecek olup her ay 1 okulumuz 1.liği kazanacak ve kazanan okulda birincisi seçilen bir sınıfı belediyemize sunduğumuz protokol kabul görmesi halinde eğitime destek çerçevesinde ödül olarak Konya, Ankara, Çanakkale ve Kapadokya gezileri tertip etmek istiyoruz.

 

 

Aksaray Belediyesi Akfod ve ASÜ Fotoğrafçılık Topluluğu işbirliğiyle çevre konulu fotoğraf yarışması, düzenlemek istiyoruz.

Mimarlık Fakültesi Topluluğu, Mimarlar odası ve Aksaray Belediyesi ile işbirliği yaparak "Aksaray'ın her köşesi Güzel" temalı proje yarışması düzenlemek istiyoruz. Dahası tüm toplulukların sinerjisiyle Aksaray kazansın istiyoruz.

 

 

Yeşil Doğa Derneği sosyal Sorumluluk gereği Çölyak hastalarının sesi oldu onlarla dernek kurulana dek ilgilendik ilk haberini yaptığımızda değerli insan Evren Dinçer’e attık anında karşılık buldu ilgilenmeye çalıştılar şimdi onlar için Halk eğitim destekli Belediye Çölyak derneği girişimiyle kendi ekmeklerini kendilerinin yapabileceği kurslar düzenlenmesi için çalışıyoruz,

 

Yeni seçilen Beşiktaşlılar Derneği Yönetimiyle  Protokol gezisi yaptık daha yapacağız Fenerbahçe , Galatasaraylılarla birlikte Ağaçlandırma seferberliği kapsamında Alıç toplama etkinliği yaptık, Aksaray Spor Taraftarlar derneğiyle istişare ediyoruz  daha onlarla birçok etkinlikte bir arada güzel şeyler yapacağız.

 

 

Aksaray ilinde yıllardır tek başına mücadele eden ve ısrarla takip eden 5 ayrı noktada sokak köpeklerine kasaplardan aldığı kemik parçalarını götüren  valilik meydanındaki kanatlı hayvanları dert edinen Metin Başpınar beyefendi yi Yeşil doğa Hayvan Haklarından sorumlu temsilci atadık şimdi Orta Anadolu Bölgesinde ‘’Kapadokya SOKAK Köpekleri üşümesin’’ diyerek proje üreteceğiz ve tüm savunmasız hayvanlara sahip çıkmaya çalışacağız

 

 

Yeşil Doğa Derneği olarak yasal konumlarda doğru adım atmak belirli yasal hakları anlatması için Aksaray Barosu Başkanı Erhan Toprak Bilgilendirildi ve Temsilciliğini Avukat Yakup Bölükbaşı’nın yaptığı 5 kişilik Avukat danışma heyeti oluşturduk, gönüllü avukatları üye yaparak iyilik halkasını genişleteceğiz.

 

 

 

Yeşil Doğa Derneği yine bir dilekçe ile Doğu Türkistan Türklerine sahip çıkmak için Basın açıklaması ve oluşturulan kortejle Somuncu babaya taşınarak maneviye ten  dua edilmesi sağlamıştır.

 

Bu etkinlikte en başta işbirliğine girdiğimiz 3 ayrı eğitim sendikası ile görüşülerek faaliyete başlanmıştır. Murat Günaydın, Ali Toprak ve Muhammet Şaşırmaz’ın görüşlerinden cesaret alınarak  ASÜ de bulunan topluluklarla işbirliği yapılarak 740 kişi getirilmesi için öz güven minibüs firmasının 20 kadar araçları temin edilmiştir.

 Alanda STK Platformuna ait 15 temmuz brandaları da yerini alarak katılım sağlamıştır belediyemizin de destekleriyle alanda Yeşil Doğa Dernek Başkan Yardımcısı Yazar Mahmut Ulu tarafından Basın açıklaması konuşması yapılmış hatırı sayılır   kalabalıkla halkın katılımı sağlanmıştır.

Burada en önemli mevzuu o gün meydanda yerini alan CHP Gençlik örgütü, AGD Derneği MHP ülkücü gençleri. BBP, İyi partililer ve Ak Parti sevdalıları hep birlikteyiz mesajını vermişlerdir.

 

 

YEŞİL DOĞA DERNEĞİ 2020 yılında da tüzüğünün gereğini yaparak kurum ve kuruluşlarla yapacağı protokoller ışığında hizmet vermeye devam edecektir. Bildiği yolda herkese eşit mesafede

 

 
Etiketler: YEŞİL, DOĞA, DERNEĞİ'NİN, KURULUŞ, HİKAYESİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
21 Eylül 2020
OKULLAR AÇILDI , ÖĞRENCİ YOK …
71 Okunma.
08 Eylül 2020
EMİNE HANIMIN PROJESİNDE VALİ ÜZÜLMESİN DİYE MİLYONLAR ÇÖPE GİTTİ
313 Okunma.
11 Ağustos 2020
YUNUS, YUNUS ÖKSÜZ YUNUS
91 Okunma.
08 Ağustos 2020
LOJMAN KONUSUNDA BİR TERSLİK VAR
81 Okunma.
05 Ağustos 2020
VİCDANSIZLIĞIN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ
81 Okunma.
21 Temmuz 2020
BURASI AKSARAY’MI GERÇEKTEN
265 Okunma.
20 Temmuz 2020
ASKIDA HERŞEY İNSANIMIZ İÇİN, ŞİMDİ ANLAM KAZANIYOR
57 Okunma.
04 Temmuz 2020
MALAKLI UNUTULMADAN YENİDEN DOĞDU, MASKEYİ TAKTI
78 Okunma.
02 Temmuz 2020
YENİ VALİ AKSARAY İÇİN ŞANS BİR PAYLAŞIM YAPTI 9 BİN ETKİLEŞİMLE IHLARAYI TANITTI
348 Okunma.
16 Mayıs 2020
YEŞİL DOĞAYI SEVDİK, AKSARAY KENT ORMANI KURULMALIDIR.
357 Okunma.
14 Mayıs 2020
ÖZÜR DİLERİM CEMALETTİN BAL, HAKKINI HELAL ET …!
249 Okunma.
12 Mayıs 2020
FEDAKARLIĞIN DA KARŞILIĞI OLMALI HEMŞİRELER GÜNÜNDE BARİ ETMEYİN ..
197 Okunma.
11 Mayıs 2020
ANNELER GÜNÜNDE AKSARAY'DAKİ EN ANLAMLI ZİYARET
79 Okunma.
09 Nisan 2020
YİĞİTLER GÜNÜNÜ DOYASIYA KUTLAYAMADILAR AMA 175. YILLARINI KUTLARIM
133 Okunma.
08 Nisan 2020
SOSYAL MESAFEYE DİKKAT ET ‘’ ŞİMDİ EVDE KAL’’ AKSARAY
245 Okunma.
30 Mart 2020
AKSARAY BELEDİYESİ, TEMSİL ÇOK, GİDER YOK TARİHİNİN EN TASARRUFLU YILINI YAŞIYOR
554 Okunma.
16 Mart 2020
GÖNÜL ADAMI ŞAHİN BAŞER GÖNLÜ KIRGIN GİTTİ
270 Okunma.
19 Şubat 2020
Aksaray trafiği çözümsüz değil...!
134 Okunma.
16 Şubat 2020
Engelleri birlikte Aşıyoruz..
126 Okunma.
12 Kasım 2019
Hilal bıyıklılar geliyor
362 Okunma.
08 Kasım 2019
Aksaray'daki
363 Okunma.
30 Eylül 2019
EĞİTİMDE BAŞARI İÇİN VARSA ÖNERİNİZ ÇEKİNMEYİN
491 Okunma.
23 Eylül 2019
Memleketin siyasetini kim yönetiyor, kimler yönlendiriyor…?
959 Okunma.
07 Eylül 2019
EĞİTİMDE BÖLGEDE DEVAM EDEN BAŞARI VAR, AKSARAY’DA YOK
1194 Okunma.
04 Mayıs 2019
TRAFİKTEN SINIFTA KALMAYALIM....
3566 Okunma.
09 Nisan 2019
Türk polisi
217 Okunma.
19 Mart 2019
Oğlumun Mektubu, Armağan Olsun anlayana
533 Okunma.
Haber Yazılımı