Yazı Detayı
01 Ekim 2019 - Salı 23:25 Bu yazı 253 kez okundu
 
NİĞDE’YE GIDA YÜKSEK TEKNOLOJİ SANAYİ KURULABİLİR
Akın gönen
ajansay@hotmail.com
 
 

Devlet E. Bakanı 17 ve 20. Dönem Niğde Milletvekili Akın Gönen Geçtiğimiz aylarda Sanayi Bakanlığı yapan Sayın Faruk ÖZLÜ, yaptığı bir açıklama ile ülkemizde önümüzdeki on yılda beş ana sektörde SANAYİ DEVRİMİ çalışmasını başlatacaklarını açıkladığını hatırlatarak Niğde’nin içinde barındırdığı bir çok potansiyelide işaret ederek Bakan’ın “Bu beş sektörden birisinin, GIDA YÜKSEK TEKNOLOJİ SANAYİ olduğunu açıklamıştı. Bu sektör açısından ilimiz ne şansa sahiptir ve bir şansımız var mıdır? Şimdiden bu konuyu irdelemek ve fırsatı kaçırmamak lazımdır.” dedi.

ÖVGÜ İLE  BAHSETTİ

Akın  Gönen Ayrıca, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, İl Tarım Müdürü Asım Baş, Patates Araştırma Enstitüsü’nün Müdürü Sayın Uğur Pırlak ve Niğde Ömer Halisdermi Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesinin faaliyetlerinden ve temsilcilerinden ise övgü ile bahsederek GIDA YÜKSEK TEKNOLOJİ SANAYİ’si için hep birlikte yeni adımların atılmasında hiç bir engelin olmayacağını belirtti.

NİĞDE BU YATIRIMI HAK EDİYOR

ÇÜNKÜ; TARIMSAL ÜRETİMDE NİĞDE YA BİRİNCİ YA İKİNCİ

Konu hakkında oldukça önemli açıklamalara da yer veren Gönen; Gıda Yüksel Teknoloji Sanayisi’nin Niğde’ye kurulmasında hiç bir engel olamayacağını, ilimiz, bu konuda en şanslı illerden birisi olabileceğini çünkü Niğde’nin ekonomisinin yüzde 48 oranını, tarım ve tarımsal üretimin oluşturduğu görüldüğünü, Patates üretiminde Türkiye’de birinci, Lahana üretiminde birinci, Çavdar üretiminde birinci, Kuru fasulye üretiminde ikinci, Elma üretiminde ülke üçüncüsü, Nektarin üretiminde sekizinci, Kiraz üretiminde ise sekizinci sırada olduğunun altını çizdi.

TARIMSAL ZENGİNLİĞİN ŞEHRİ NİĞDE

Açıklamasında “Bu sektör yatırımını yörelerine getirme becerisini gösteren illerin, geleceğin tarımsal sanayi merkezi olacakları ve büyük kalkınma hamleleri yapacakları kesindir. Bu sektör açısından ilimiz ne şansa sahiptir ve bir şansımız var mıdır? Şimdiden bu konuyu irdelemek ve fırsatı kaçırmamak lazımdır” diyen Gönen Şöyle devam etti: ” Bu çalışma bugünden yapılmazsa yarını yakalamamız hayal olur sanırım. Alt yapısını planlı, programlı olarak hazırlayıp gerekli müracaatları resmen yapıp ciddi olarak takip eden iller bu fırsatı gerçeğe dönüştüreceklerdir. Benim kanaatime göre ilimiz, bu konuda en şanslı illerden birisidir. Çünkü ilimiz ekonomisinin 48 oranını, tarım ve tarımsal üretimin oluşturduğu görülmektedir. Patates üretiminde Türkiye’de birinci, Lahana üretiminde birinci, Çavdar üretiminde birinci, Kuru fasulye üretiminde ikinci, Elma üretiminde ülke üçüncüsü, Nektarin üretiminde sekizinci, Kiraz üretiminde ise sekizinci sıradadır.”

ÜNİVERSİTE, PATATES ARAŞTIRMA VE NİĞDE İL TARIM FALİYETLERİ BİZİ ŞANSLI KILIYOR

Üretim alanında yapılan yeni destek ve yatırımlarla ilgili İl Tarım Müdürü Asım Baş tarafından yapılan açıklamalardan da bu alanda ciddi gelişmelerin gerçekleşmekte olduğunu öngördüğünü belirtten Akın Gönen  “Siyasi görev dönemimde de yazılı talebim üzerine zamanın Tarım Bakanı rahmetli Nafiz Kurt tarafından kurulması kararlaştırılan ülkemizin tek Patates Araştırma Enstitüsü’nün Müdürü Sayın Uğur Pırlak tarafından basında gördüğümüz güzel açıklama ve faaliyetler de bizim şansımızı arttırmaktadır. Tarım Bakanlığı ve Devlet İstatistik Kurumu verileri de bu konuda mukayeseli üstünlüğümüzün resmi belgeleridir.

Ayrıca; ilimiz Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesinin varlığı da, bu alandaki bilimsel desteği ve yetiştirdiği yüksek eğitimli gençleri ile mukayeseli üstünlüğümüzü perçinlemektedir. Bu şansımızı gerçeğe dönüştürmemiz için alt yapımızı da ivedilikle tamamlamalıyız.

İLK ADIMI VALİ BEY AÇIKLAMIŞTI

Geçenlerde yerel basında çıkan haberlerde, Niğde hayvancılığında büyük atak yapmamızı sağlayacak olan Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi yer seçiminin de Tarım Bakanlığı yetkililerince kabul edildiği haberini Sayın Vali Yılmaz Şimşek açıkladılar. Bu, çok önemli ve hızla tamamlanması bizi sevindirecek bir gelişmedir.

RESMİ MÜRACAT YAPILMALI

Hayvancılık sektöründeki bu gelişmeye paralel olarak mutlaka, Cumhurbaşkanlığı makamınca 13 Aralık 2018 tarihli II. Yüzgünlük İcraat Programında (37. Sahife) Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması ile ilgili Tarım Bakanlığınca yer seçimi kesinleştirilmesi emredilen; İzmir, Aydın ve Adana illerine Niğde ilinin de eklenilmesi için ilimizce resmi müracaat yapılıp, ciddi olarak Ankara’da takibi sebze, meyve ve diğer tarımsal ürünler açısından olmazsa olmazımızdır. Geleceği yakalamanın ancak zamanında gelişmeleri takip ve öncelik alabilmekten geçtiği, siyaset ve ekonomi bilimlerinin tartışma götürmez kuraldır

 
Etiketler: NİĞDE’YE, GIDA, YÜKSEK, TEKNOLOJİ, SANAYİ, KURULABİLİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı