Yazı Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 11:15 Bu yazı 179 kez okundu
 
Almanya’nın Seçimi
Hami Ramazan ÖZDEMİR
Hami
 
 
Federal Almanya 26.09.2021 tarihinde yapılacak seçime hazırlanıyor. Bu seçim her haliyle tarihi bir seçim olacaktır çünkü üçlü bir başbakan aday adayları ile seçime gidilecek. Ülkede ırkçı parti AFD oldukça güçlendi ve toplumda bir karşılık bulmuş durumda ve bunun seçimdeki başarısı ne kadar olur hiç kimse bunu tahmin etmek istemiyor? Son Sachsen Anhalt eyalet seçimlerinde ikinci parti olarak seçimde başarı kazandı. Ekonomik daralma ve vergi gelirlerinin düşmesi ise gelecek günlerde Almanya için zorlu günleri işaret ediyor.

 

Federal hükümet, gayri safi yurtiçi hasılanın 2021'de yüzde 3,5 artmasını bekliyor. Bunu, 2022'de yüzde 3,6'lık bir artış izleyecek ve bu da daha sonra kriz öncesi seviyeye geri dönecektir deniliyor. Revize edilen verilere göre, Alman ekonomisi 2020'de yüzde 4,8 (önceki: 4,9) küçülmüştü.

 

Almanya daha fazla büyüme bekliyor fakat seçim sonuçları bir yeşil hükümeti ortaya çıkarırsa bunun sonuçları halk arasında endişelere yol açıyor.

 

Yeşiller’in başbakan adayı bayan Baerbock’un açıklamaları endişelere yol açıyor, öngörüsüz siyasi demeçler vermesi ve lobiler adayı olarak öne çıkması ise Alman halkı için zorlu bir sınav olacak.

 

Almanya’da yaşayan Türklerin bu seçime etkisinin olacağı oldukça zor çünkü ne bir lobi faliyetimiz, nede ortak hareket etme planımız var.

 

Türkiye-Almanya ilişkiler ise geçmişte siyasilerin yaptığı açıklamaların etkisinden bir türlü kurtulamıyor. Bu açıklamalar yüzünden buradaki vatandaşlarımız oldukça köşeye sıkıştırılmış ve herhangi bir konuda hak talep edemez durumadadırlar.

 

Burada Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerimize bu noktada büyük görevler düşmektedir. İki ülke ilişkilerini düzeltmek ve hoşgörü için bir adım atılabilir.

 

Şimdiden gerekli tedbirler alarak bir girişmede bulunabilinir.

 

Küçük partiler ve marjinal guruplar gün geçtikçe güçleniyorlar, bununla ilgili acilen tedbirler alınmalıdır. Beklentimiz bu guruplara karşı hükümet gerekli yaptırımları uygulamaya koyar.

 

Almanya devlet aklını devreye sokarak bir maceraya geçit verirmi bilinmez fakat eğer seçim sonuçları çoklu bir koalisyon hükümeti ortaya çıkarırsa bu Almanya için gerçekten zorlu günlerin habercisi olacaktır.

 

Hami Ramazan Özdemir
 
Etiketler: Almanya’nın, Seçimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı