Yazı Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 22:57 Bu yazı 235 kez okundu
 
Aksaray'daki
Abdulkadir Ay
ajansay@hotmail.com
 
 

Aksaray'daki "otizm'li çocukları yuhalatan" gerçek suçlu ortaya çıktı

 

Rehberlik Araştırma Merkezleri işe yaramayan ne iş üstlendiği belli olmayan kurum, bu olayların Aksaray'da patlaması önemli değil bir gün patlayacaktı zaten.

 

 RAM için biçilen rollerin başında özel çocukların yada "otizm'li çocukların" durumlarını inceleyerek normal SINIFLARDA KAYNAŞTIRMA yapmaları gerekiyordu  bu güne kadar hiç bir özel çocuğun SINIFLARDA kendisini bir sınıfta normal arkadaşları arasında normalleştirme imkanı bulamadı aynı sıralarda kendisini tutunabileceği arkadaşı, akranı.,oyun arkadaşı olmadı o yüzden ya hep aynı okulda yada sınırları çizilmiş olan ayrıcalıklı SINIFLARDA eğitim gördüler.

 

Aksaray'da  Mehmetçik ortaokulundaki tabloda bu. 348 öğrenci var sadece 43 KİŞİ özel otizm öğrencisi okulun arka kısmından çıkıyorlar diğer öğrencilerle aynı tenefüsü paylaşamıyorlar  ana yüreği ailesi ders boyunca okul kapısında bahçesinde bekliyorlar okulun arka kapısından çıkarak servislere biniyorlar ve evlerine dağılıyorlar. Teneffüslerde aynı bahçede oynamaları bile mümkün olmayan şekilde yerleştirilmiş. Aslında bu şartlar altında aynı binada bulunmaları gereksiz durumda. Yuhaladıkları söyledikleri kişilere de bir şey denilemez.

 

Kaynaşma  yoksa bir arada oyun imkanı da yoksa  ayrı bir okul açılarak sorun çözülür gibi algılanıyor Ancak durum böyle değil KAYNAŞTIRMA OLMADIĞI TAKTİRDE başka bir mekana taşımak tamamıyla onları tedavi olmayan gelişme sağlayamayan kapalı ortama sokuşturmak olacaktır. Onların kaynaştırılmasında önemli işlevi olan RAM yeniden ele alınmasının zamanı gelmiştir.

Türkiye'de faaliyet gösteren 242 RAM'da bin 853 rehberlik öğretmeni ile bin 251 özel eğitim öğretmeni görev yapıyor. RAM'lar faaliyetlerini "rehberlik hizmetleri" ve "özel eğitim hizmetleri" olmak üzere iki bölüm altında yürütüyor.

 

 Rehberlik hizmetleri bölümü, merkezin sorumluluk bölgesinde bulunan okul ve kurumlardaki rehberlik hizmetlerinin koordinasyonunu ve bireysel rehberlik hizmetlerinin yürütülmesini sağlıyor. Özel eğitim hizmetleri bölümünde de özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin eğitsel değerlendirme ve tanılama hizmetleri YÜRÜTÜLÜYOR.

 

Artık zamanı geldi Aksaray'ı rezil eden hadisenin bir şekilde hazımı mümkün olabilir. Hazır TBMM 'nin Araştırma komisyonu üyeleri de olayı incelemek için hazır Aksaray' a gelecek olmasıyla Asıl suçlu olanın tüm Türkiye olduğu gerçeğiyle Aksaray Mehmetçik ortaokulu nda yaşanan hadisenin şer görünmesine rağmen hayırla son bulması beklenti olsun.... böylece "OTİZM GERÇEĞİNİ'' artık kabullenmemiz gerekiyor.

 

 Bundan sonra  toplum olarak onlarla ruhen de, bedenende kaynaştırmak suretiyle  bağrımıza basmamız SUÇU  ortadan kaldırabilir. böylece Millet olarak aklanmış oluruz

 
Etiketler: , Aksaray'daki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı