Haber Detayı
24 Ekim 2019 - Perşembe 21:59 Bu haber 2203 kez okundu
 
YATIRIMCILAR TEKER TEKER VAZGEÇİYOR OSB 3 GENİŞLETME ALANINDA KRİZ
Ancak ortaya çıkan gerçek yatırımcıyı tedirgin ediyor, arazinin eğiminden dolayı kanalizasyon yapılması için yaklaşık yol kotu için 1.50 m ile 2.00 m yüksekliğinde dolgu olması gerektiği belirtildi 5 bin metrelik arsa  dolgusu için en düşük rakamla ekstra  100 bin lira fazladan  bedel çıkınca 20 den fazla yatırımcıların arsa almaktan vazgeçtiği öğrenildi.
EKONOMİ Haberi
YATIRIMCILAR TEKER TEKER VAZGEÇİYOR OSB 3 GENİŞLETME ALANINDA KRİZ

YATIRIMCILAR TEKER TEKER VAZGEÇİYOR OSB 3 GENİŞLETME ALANINDA KRİZ

 

Organize sanayi 3. Genişleme bölgesinde yatırımcılar kararsız ve umutsuz birbiriyle kavgalı oldukları bilinen  Milletvekillerinin OSB alt yapısı için hiç bir  ödenek kopartamamasının ceremesini vatandaş çekiyor.

 

 3. Genişleme alanında bilindiği gibi ilk arazi 8 TL den milyonlarca metrekarelik arazi Brissa adlı lastik fabrikasına verilmiş karşılığında 4500 kişi istihdamı konusunda güvence alınmıştı. Şu anda sadece 340 civarında kişi çalıştıran fabrika tüm kurulumunu otomatik makinelere bağlayınca hayal kırıklığı yaşanmıştı. Organize sanayii de yük tren istasyonunda bulunduğu en kıymetli yerde brissa arsayı 8 tl’ den aldığında  2. Genişleme de arsalar Normal sanayici ve yatırımcıya 25 tl den verilmişti şimdi o arsaların fiyatları 40 TL civarı beklenirken 75 TL olarak açıklandı. altyapı masrafını karşılasın diye yol kenarındaki 18 parsel arsalar ihale ile 100 TL den 200 TL ye kadar alıcı bulurken içeride kalan parseller içinde kur'a çekimi yapılarak yer tespiti yapılmıştı.

 

Ancak ortaya çıkan gerçek yatırımcıyı tedirgin ediyor,

arazinin eğiminden dolayı kanalizasyon yapılması için yaklaşık yol kotu için 1.50 m ile 2.00 m yüksekliğinde dolgu olması gerektiği belirtildi 5 bin metrelik arsa  dolgusu için en düşük rakamla ekstra  100 bin lira fazladan  bedel çıkınca 20 den fazla yatırımcıların arsa almaktan vazgeçtiği öğrenildi. Çoğu yatırımcı da üretim yapacak makinelere ayırdığımız paraları boş toprağa vereceğiz diyerek yakındılar Ekonominin zor günler geçirdiği ortamda milletvekillerine seslenen yatırımcılar '' Önemli olan memleketin gelişmesine katkı ise bir defalıkta olsa vekillerimiz birlikte bakanlığa giderek alt yapı için yatırım kopartmasını İSTİYORUZ. Her yerde ücretsiz arsa reklamı verilirken zaten arsa fiyatları fazla destek olsunlar hiç değilse bizde daha fazla istihdam edelim dediler.

 

 OSB yönetiminin ise toprak dolgusunun 2 metreye kadar yüksek  olması gerektiğini başında belirterek toplu sipariş hususunu belirleyip ona göre rakam açıklaması gerekirdi diyerek çözüm beklediklerini belirttiler.

 

 Son toplantıda Yönetim Kurulu parsel talep ve tahsisleri görüştü Aksaray Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı Vali OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Mantı başkanlığında gerçekleştirildi. Valilik makamında Aksaray Belediye Başkanı OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Evren Dinçer, yönetim kurulu üyeleri İmdat Altuntaş ve OSB Müdürü Ayhan Ermiş’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Aksaray OSB’de yatırım yapmak için parsel talebinde bulunan yatırımcıların müracaatları değerlendirildi.

 

Aksaray Valisi Ali Mantı bölgede üretim yapan fabrikalarda istihdamın 12.500’e ulaştığını ilave genişleme alanında yatırım yapmak isteyen yatırımcıların parsel taleplerinin artarak devam ettiğini söyledi. Sektörel çeşitliliğin arttırılması ve daha çok istihdamın sağlanması için yönetim kurulu olarak değerlendirmelerde bulunduklarını belirten Vali Ali Mantı Aksaray OSB’nin konumu ve sunduğu avantajlardan yararlanmak isteyen yatırımcıları Aksaray’a davet ettiklerini bildirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YATIRIMCILAR, TEKER, TEKER, VAZGEÇİYOR, OSB, 3, GENİŞLETME, ALANINDA, KRİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı