Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 13:42 Bu haber 846 kez okundu
 
YAĞAN DOLU TARIM ARAZİLERİNDE BÜYÜK ZARARA UĞRATTI
Sultanhanı ilçesinde Dün Aksam Saat 21 Sıralarında Yağan Etkili Dolu İlçedeki Tarım arazilerinde büyük zarara uğrattı... Meterolojinin Dün için Tahmin ve Uyarısını yaptığı Dolu Yağışı Sultanhanı ilçesindeki Tarım arazilerinde büyük zarara uğrattı. Yağışın ardından hasar gören arazilerde inceleme yapan üreticiler, çok üzgün olduklarını belirterek yardım talebinde bulundu.
- Haberi
YAĞAN DOLU TARIM ARAZİLERİNDE BÜYÜK ZARARA UĞRATTI

SULTANHANI İLÇESİNDE AKŞAM YAĞAN DOLU TARIM ARAZİLERİNDE BÜYÜK ZARARA UĞRATTI
Sultanhanı ilçesinde Dün Aksam Saat 21 Sıralarında Yağan Etkili Dolu İlçedeki Tarım arazilerinde büyük zarara uğrattı...          Meterolojinin Dün için Tahmin ve Uyarısını yaptığı Dolu Yağışı Sultanhanı ilçesindeki Tarım arazilerinde büyük zarara uğrattı.
Yağışın ardından hasar gören arazilerde inceleme yapan üreticiler, çok üzgün olduklarını belirterek yardım talebinde bulundu.

Bazı yerlerde yüzde 100'e yakın kayıp oldu


Arazide İncelemede bulunan vatandaşlar Sultanhanı ilçesinde Akşam aniden bastıran dolunun özellikle Yonca tarlalarında büyük hasarlara yol açtığını söylediler. Eskil ilçesi, Eşmekaya Kasabası ve İncesu köyünde bazı tarım arazilerinde de etkili olan Dolu nedeniyle bölge çiftçisi büyük zarara uğradı.

Bazı yerlerde yüzde 100'e yakın verim kaybı olduğunu ifade eden Çiftçiler, "Ceviz büyüklüğüne yakın dolu yağdı. Böyle olunca yapacak bir şeyimiz yok. Büyüme döneminde olan Yonca ve Ekinlerimizde dökülmeler meydana geldi. Bir çok arazide durum ürün alınamaz vaziyette Üreticilerimizi çok üzen bir durum oldu. Sigorta yaptıran üreticilerimiz, hasar-tespit çalışmasının ardından zararlarını inşallah tanzim edeceklerdir. İnşallah bir daha böyle doğal felaketler yaşamayız." dediler.

Diğer bir Çiftçimiz ise " Hasar durumunun bölgelere göre farklılıklar gösterdiğini söyledi.
Üzgün olduklarını kaydederek, "Tarlaları gezdik üzücü bir durum ancak tabii ki Allah'tan gelen bir şey. Ne yapalım. Nasip kısmet böyleymiş." dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: YAĞAN, DOLU, TARIM, ARAZİLERİNDE, BÜYÜK, ZARARA, UĞRATTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı