Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 13:06 Bu haber 1302 kez okundu
 
VİTAMİN DEPOSU, EKİLİRSE AKSARAY'DA KUŞBURNU MARKA OLABİLİR
Aksaray Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanıp sunulacak olan proje onaylanırsa , KOP İdaresi tarafından mali destek verilmesi uygun bulunan ‘Kuşburnu Projesi’ kapsamında, bölgede bazı İl ve ilçelerde Kuşburnu Bahçeleri tesis edilecek.
EKONOMİ Haberi
VİTAMİN DEPOSU, EKİLİRSE AKSARAY'DA KUŞBURNU MARKA OLABİLİR

EKİLİRSE AKSARAY'DA KUŞBURNU MARKA OLABİLİR

Aksaray Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanıp sunulacak olan proje onaylanırsa , KOP İdaresi tarafından mali destek verilmesi uygun bulunan ‘Kuşburnu Projesi’ kapsamında, bölgede bazı İl ve ilçelerde  Kuşburnu Bahçeleri tesis edilecek.


Vatandaşlar KOP Bölgesi ‘Kıraçların Gülü Kuşburnu’ projesi kapsamında tesis edilen bahçe yetiştiriciliğinin önemine dikkat çekti. Kuşburnu yetiştiriciliği ile ilgili eğitim verilmeli , ‘’Projenin uygulamasıyla ilçelerimizin merkeziyle birlikte kasaba-köylerinde üretim teşvik edilmeli, dolayısıyla kuşburnu tüketiminin artırılması sağlanmalıdır.


VİTAMİN DEPOSU


Ülkemizin hemen her bölgesinde olduğu gibi Orta Anadolu bölgesinde dağlık ve ormanlık alanlarda doğal olarak yetişip, farklı biçimlerde tüketilen kuşburnu vitamin deposu olarak biliniyor. Son yıllarda kuşburnu meyvesini işleyen işletmelerin kurulup, yurtdışından da bu meyveye talebin yüksek olmasının, Yöremizde  tesis edilen bahçede yetiştirilecek kuşburnunu pazarlama sorununun yaşanmayacağını gösterdiği kaydedildi. Bunun yanında üretilecek Kuşburnun da meyve içi diken olmaması nedeniyle evde de kolay işlemeye elverişli olduğu, doğrudan aile tüketimine sunulmasının ayrı bir pazarlama avantajı sağladığının altı çizildi.

 

Bitkinin çalı formunda oluşu tarıma çok da elverişli olmayan arazilerde bile yetişmesini, atıl sahalarında tarıma kazandırılmasını sağladığına vurgu yapıldı. ‘Açık alanların kalıcı bitki örtüsü ile kapatılmış olması, kuşburnunun toprağa tutunması kabiliyeti yüksek kök yapısıyla toprağı tutması, ülkemizin en büyük meselelerinden olan erozyonun önlenmesi bakımından da fayda sağlamaktadır.

 Kuşburnu yetiştiriciliğinde bakım ve hasat diğer bitkilerin tarımsal çalışmalarının vakti ile çakışmamaktadır. Bu da o bölgelerde kullanılmayan vaktin değerlendirilmesi amaçlanıyor’ denildi.obağımsız medya}

Kaynak: Editör:
Etiketler: VİTAMİN, DEPOSU,, EKİLİRSE, AKSARAY'DA, KUŞBURNU, MARKA, OLABİLİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı