Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 19:53 Bu haber 780 kez okundu
 
Unutmayın! İnternet Reklam Vergisi Ödemeniz için Ayın 23'ü Son Gün.
Unutmayın! İnternet Reklam Vergisi Ödemeniz için Ayın 23'ü Son Gün.
- Haberi
Unutmayın! İnternet Reklam Vergisi Ödemeniz için Ayın 23'ü Son Gün.

Unutmayın! İnternet Reklam Vergisi Ödemeniz için Ayın 23'ü Son Gün. 

18 Aralık 2018 tarihinde açıklanan Cumhurbaşkanlığı kararı gereği internete reklam veren tüm şahıs ve kurumlar için 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 18 KDV ve 15 Ek Vergi Kesintisi yapılması zorunluluğu getirilmişti. Bu konuda hazırlanan tebliğ taslağı son güncellemelerden sonra 15 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğin son hali için lütfen tıklayınız.

  1. Geçen aya ait bu beyannameyi vermek ve olası usulsüzlük cezaları ile karşılaşmamak için kanunen her ayın 23'ü belirlenmiştir. Eğer bireysel olarak ya da bir şahıs şirketi ile ya da tam mükellef olmayan veya yetkili olmayan bir kurum aracılığı ile reklam veriyorsanız veya doğrudan Google, Facebook, Instagram üzerinden kendiniz reklam veriyorsanız bu kanun kapsamında beyanda bulunmak ve toplamda reklam harcamanızın 33'üne karşılık gelen vergiyi ödemek zorundasınız.
  2. Olası yüksek bir ceza riski ile karşılaşmamak için lütfen işletmenizin muhasebe birimlerini bu konuda detaylı inceleme ve düzenleme yapması için bilgilendiriniz. 
  3. Google, Facebook, Instagram gibi kurumlara yapılan ödemelerin kredi kartı ve banka havalesi ile yapıldığı için maliye tarafından kolayca tespit edilebileceğini göz ardı etmeyiniz. 
  4. Son günlerde reklamlarının vergisini ödeyen işletmelerin reklam veren diğer rakiplerini Alo Maliye'ye yoğun bir şekilde şikayet ettiği duyumunu aldık. Bu vergilerin beyan edilmediği ya da ödenmediği durumlarda 18 KDV için son 5 yıllık15 Ek Vergi Kesintisi için 1 Ocak 2019'a kadar geriye dönük inceleme, gecikme faizi ve yüksek vergi cezaları ile karşılaşabileceğinizi unutmayınız.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Unutmayın!, İnternet, Reklam, Vergisi, Ödemeniz, için, Ayın, 23'ü, Son, Gün.,
Yorumlar
Haber Yazılımı