Haber Detayı
05 Eylül 2020 - Cumartesi 15:11 Bu haber 2348 kez okundu
 
TEKNOFEST 'ROKET YARIŞLARI'NIN FİNALİ TUZ GÖLÜ'NDE YAPILDI
BAŞKAN DİNÇER ‘’YERLİ VE MİLLİ OLAN HER TÜRLÜ ATILIMI DESTEKLİYORUZ’’ TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Roketsan sponsorluğunda ve TÜBİTAK'ın desteğiyle Tuz Gölü'ndeki Hisar Atış Alanı'nda başlayan 'Roket Yarışları' devam ediyor.
GÜNDEM Haberi
TEKNOFEST 'ROKET YARIŞLARI'NIN FİNALİ TUZ GÖLÜ'NDE YAPILDI

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Roketsan sponsorluğunda ve TÜBİTAK'ın desteğiyle Tuz Gölü'ndeki Hisar Atış Alanı'nda başlayan 'Roket Yarışları' devam ediyor.

 

TEKNOFEST etkinlikler kapsamında, düzenlenen 'Roket Yarışları'nın finali Tuz Gölü'ndeki atış merkezinde yapıldı. Öğrenciler tarafından hazırlanan roketler başarıyla fırlatıldı.

 

Öğrencilerin uzay teknolojileri alanına ilgilerini artırarak bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlayan, alçak, orta ve yüksek irtifa kategorilerinde gerçekleştirilen yarışmaya lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri takım olarak katılıyor. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan "Yüksek İrtifa Kategorisi"nde takımlar, 20 bin feet irtifaya atış yapacaklar.

 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen roket yarışması 13 Eylül tarihine kadar devam edecek. Yarışmada takımlar, bir gün montaj alanında roketlerinin montajını tamamlıyor. Bir sonraki gün atış alanında montajını tamamlamış oldukları roketlerin atışını gerçekleştiriyor.

 

Roket Yarışlarının bugün gerçekleşen etabını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar izledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TEKNOFEST, 'ROKET, YARIŞLARI'NIN, FİNALİ, TUZ, GÖLÜ'NDE, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı