Haber Detayı
28 Haziran 2021 - Pazartesi 21:48 Bu haber 2134 kez okundu
 
SARIMSAK ÜRETİMİNDE 4. SIRADA OLAN AKSARAY'DA SIRA TESİSLERDE
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu Sarımsak üretiminde önemli bir yer olan Baymış köyünde incelemelerde bulundu üreticilerle bir süre sohbet ederek sarımsak hakkında bilgi aldı
EKONOMİ Haberi
SARIMSAK ÜRETİMİNDE 4. SIRADA OLAN AKSARAY'DA  SIRA TESİSLERDE

Geçen yıl yüksek fiyatlardan alıcı bulan ve üreticinin yüzünü güldüren Sarımsak, bu yıl beklediği rakamları görmedi.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu Sarımsak üretiminde önemli bir yer olan Baymış köyünde incelemelerde bulundu.

İl tarım ve Orman Müdürlüğümüzün geliştirdikleri proje ile Sarımsak Depolama ve Paketleme Tesisleri yapıyoruz. Diyerek sarımsakta merkez olacağız diyen Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu beraberinde  İl Özel idaresi Genel sekreteri Yüksel Çelik , İl Tarim Müdürü Bülent Saklav Mahmut Aktürk ve Esat Zengin üreticileri ziyaret ettiler yörenin köy muhtarlarıyla bir araya geldiler sorunlarını dinlediler.

Sarımsak üretiminde önemli bir yere sahip Aksaray’da  geçtiğimiz yıl tarlada 25 TL’ye kadar alıcı bulan şifa kaynağı sarımsak, bu yıl ne yazık ki beklenen fiyatları görmedi. Söküm sezonunu geldiği sarımsağın bu yıl tarlada ki fiyatı 5 TL’ye kadar geriledi.Tarım il müdürlüğü tarafından yapılan Sarımsak Depolama ve Paketleme projesinin gerçekleşmesi halinde gerçek fiyatını koruyacaktır

Fiyatların yüksek olmasından dolayı Aksaray’da  birçok çiftçi sarımsak ekimine yöneldiği için fiyatların düşüşe geçiyodiyen çiftçiler , Sarımsak ekmeyi bilmeyenler dahi fiyat yüksek diye, diğer ürünlerden vazgeçip sarımsak ekerse fiyatlarda böyle düşer. Bu yıl sarımsağın yaş fiyatı 5 TL, kuru fiyatı ise 10 TL’den satılacak. Bu fiyatlar çok çok uygun. Herkesi bol bol sarımsak yemeye davet ediyoruz.” dediler.

            Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu Aksaray Sarımsağına dikkat çekmek için yaptığı paylaşımla ses getirdi.   Sarımsak üreticilerine moral veren paylaşım şu şekilde :

''Sarımsak”

Evet, duyunca bile,

eminiz ki keskin kokusu

burnunuza geldi bile.

‘Doğal antibiyotik’

‘Yemeklerin vazgeçilmezi’

diyenleri duyar gibiyiz.

Tarımın Başkenti olan Aksaray,

sarımsak üretiminde

Türkiye 4.sü olarak

haklı bir üne sahip.

Tuz Gölü Havzasında

yetişen ürünlerimiz,

aroması ve dayanıklılığı ile

dillere destan, damaklara tad,

yemeklere rayiha, hastalara şifadır.

Bugün,

Bayıraltı Köylerimizin Muhtarları ve

Birlik Başkanlarımızla,

sarımsak hasadı ile ilgili

istişarelerde bulunmak üzere,

Baymış Köyü Muhtarı

Sn. Emin Arıbaş’ın misafiri olduk. Mahmut Aktürk ve Esat Zengin Beylerde bize eşlik etti.

İl Özel İdaresi ve

İl tarım ve Orman Müdürlüğümüzün

geliştirdikleri proje ile

Sarımsak Depolama ve

Paketleme Tesisleri yapıyoruz.

Ülke ekonomisine ve

istihdama katkı sağlayan çiftçilerimizin

yanında olmaya devam edeceğiz.

Misafirperliği için

Emin Bey’e ve kıymetli ailesine

teşekkür ediyoruz.

 

Sarımsak mı?

O da Aksaray’da.

Çünkü,

Tarımın Başkenti.

Baymış Köyü Muhtarı

Emin Arıbaş'da yaptığı konuşmada ; 

"Baymış köyünde bu yıl üretimimiz kalitenin en üst seviyesine ulaştı. Sarımsağımızın aroması, kalitesi en üst seviyede. fakat fiyat değerini tutamıyorduk yapılacak proje ile soğuk hava deposu ve paketleme  ile gerçek fiyatında kalacağı için çok menmunuz,Aksaray’dan çıktığımızda Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere gittiğimizde sarımsağımızı görüyoruz. Sarımsağımızın kalitesi bizi gururlandırıyor. Bizim tek istediğimiz bütün çiftçi kardeşlerimiz ile birlikte sarımsakta kooperatifleşmek. Bizim kalite tutturma gibi bir sıkıntımız yok. Kalitemizin mutfakta aranan tek özelliği iri dişli olmasıdır. Sarımsağımızın görüldüğü gibi kalitesi ortadadır" diye konuştu.

Sarımsak Nasıl Yetişir?

"Sarımsak ülkemizde en çok yetişen sebzelerden bir tanesidir. Aksaray ilinde ise Baymış ve Topakkaya sarımsakları tercihen değer bulmaktadır Pek çok faydası olduğu bilinen sarımsağın üretilmesi de , tüketilmesi de son derecede önemlidir. Sarımsak ülkemizde birçok yerde yetişmekte ve nasıl yetiştirileceğine dair merak edilen sorular sorulmaktadır. Peki sarımsak nasıl yetişir?Sarımsak pek çok alanda yetişebilir. Dilerseniz bahçenizde, dilerseniz de saksıda sarımsak yetiştirebilirsiniz. Sarımsağı eğer saksıda yetiştirecekseniz saksıya nasıl yerleştirdiğiniz önemlidir. Sarımsağın dişlerini tek tek ayırın. Fakat dişlerini ayırırken kesinlikle kabuklarını soymayın. Saksıyı ağzına kadar toprak ile doldurun. Doldurduktan sonra 10 santim olacak şekilde bir kuyu eşin. Sarımsağın kök uçlarının alt tarafa gelecek şekilde çevirmeniz önemlidir. Filizlenecek yerleri yani üst tarafı ise yukarı bakacak şekilde olmalıdır.

İki tane sarımsak kökü yerleştirebilirsiniz. Fakat eğer iki tane eklerseniz mutlaka dip dipe olmamasına önem gösterin. Daha sonra toprağın üstünü kapatın. Kapattıktan sonra güneş alan bir yere saksınızı koyun. Sarımsak güneşi çok sever. Hızlı bir şekilde filizlenmesi açısından sarımsağı güneş alan bir yerde yetiştirin. Sarımsak fazla suyu sevmez. Bundan dolayı haftada 1 ya da 2 kez sulamanız hızlı bir şekilde büyümesi için çok önemlidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SARIMSAK, ÜRETİMİNDE, 4., SIRADA, OLAN, AKSARAY'DA, , SIRA, TESİSLERDE,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı