Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 00:33 Bu haber 432 kez okundu
 
RUS HEYET GÜZELYURT'A HAYRAN KALDI
- Haberi
RUS HEYET GÜZELYURT'A HAYRAN KALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkanlığında Moskova´da düzenlenen Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı´nda her iki ülkenin kültür bakanları tarafından ‘2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı Niyet Bildirgesi´ imzalanarak ilan edilen Kültür ve Turizm Yılı kapsamında, iki ülkedeki etkinlikler devam ediyor. Siyasi ilişkilerin yanı sıra halkları da yakınlaştıran etkinlikler, ülkelerin kültürünü yakından tanıma fırsatı sağlıyor

Kültür ve Turizm yılı kapsamında Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Aleksandr Sotniçenko başkanlığındaki heyet Aksaray Güzelyurt ilçesini ziyaret etti.Güzelyurt Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu tarafından karşılanan ve  misafir edilen heyet,Güzelyurt ilçesine hayran kaldı.Başkan Ünal Demircioğlu Rus heyet ile yakından ilgilenerek,tarihi yerleri tek tek gezdirerek,bilgiler verdi.

Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı etkisiyle, Türkiye´ye yönelik ilginin apaçık bir biçimde arttığını da ifade eden Sotniçenko, bu ilginin Rusların yaz aylarında Türkiye´deki tatil beldelerine yaptığı klasikleşmiş gezilerin yanında kültür merkezlerine de kaydığına dikkat çekti. Sotniçenko, “İnsanlar daha önce gitmedikleri yeni yerleri keşfetmek istiyorlar. Söz gelimi, Anadolu´daki Hristiyanlar için kutsal olan yerlere yönelik ilgi artmış durumda. İnananlar Aziz Nikolas´ın doğum yeri olan Demre´ye, bir dizi mağara kilisesine ev sahipliği yapan Kapadokya´ya ve Trabzon´da uzun restorasyon çalışmaları sonrası yeniden açılan Sümela Manastırı´na ‘hac yolculukları´ gerçekleştirmek istiyorlar. Ayrıca Rusya´da da, Rus-Türk ilişkileri ve Osmanlı İmparatorluğu´nun tarihine ilişkin kitaplar ile Türkiye kültürüyle ilgili film ve televizyon programlarına olan talep artmış durumda” dedi.


Kaynak: (Aksaray Web Tv) - Aksaray Web Tv Haber Merkezi Editör:
Etiketler: RUS, HEYET, GÜZELYURT'A, HAYRAN, KALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı