Haber Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 15:54 Bu haber 1667 kez okundu
 
Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nden Cumhurbaşkanına mektup
RATEM Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği Başkanı Aydın Şerbetçioğlu, Pandemi döneminde kapanmayla birlikte medya’nın yaşadığı sorunlarını dile getiren bir mektupla medya çalışanlarının sorunlarını Cumhurbaşkanına iletti.
YAŞAM Haberi
Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nden Cumhurbaşkanına mektup

RATEM Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği  Başkanı Aydın Şerbetçioğlu, Pandemi döneminde kapanmayla birlikte  medya’nın yaşadığı  sorunlarını dile getiren  bir mektupla medya çalışanlarının sorunlarını  Cumhurbaşkanına iletti.

Başkan Şerbetçioğlu cumhurbaşkanına gönderdiği mektubunda medyanın şu  sorunlarını dile getirdi.

Sayın Cumhurbaşkanımız,
Ülkemizin içinde bulunduğu pandemi koşullarına rağmen yerel ve bölgesel radyo televizyon yayıncılarımız, gerek sosyal hayatın aktivitesini devam ettirmeye katkı, gerekse çalışanlarının mağduriyet yaşamasının önüne geçmek için türlü fedakarlıklar içerisinde yayınlarını sürdürmektedir. Bu süreçte halkımızı pandemi tedbirlerinin uygulanması konusunda bilinçlendirmeye de titizlikle özen göstermiştir. Bu zaman zarfında ne yazık ki bir çok yayıncı arkadaşımız da Covid-19’a yenik düşmüştür.

Sayın Cumhurbaşkanımız, talimatlarınızla bir çok sektöre Devletimiz tarafından hibe, kredi vb. destekler verilmektedir. Yerel ve bölgesel radyo ve televizyon yayıncılarımız bugüne dek KÇÖ haricinde hiçbir destekten yararlanamamıştır.
KOSGEB ve kamu bankalarından kullandırılacak kredilerde SGK-vergi ve banka kredi borç yapılandırmaları olmama şartı aranmaktadır. Bu kriterlere sahip olup, kredilerden yararlanabilecek hiçbir yayıncımız bulunmamaktadır. Zira, kuruluşlarımızın çoğu çeşitli borç batağıyla karşı karşıyadır.

Yerel ve bölgesel radyo televizyon yayıncılarımız, uydu yayın bedeli, Çamlıca kule kirası, kanal/frekans kullanım bedelleri, elektrik, kira, telif hakları, vergi ve banka kredi taksitlerini ödeyemez durumdadırlar.

Üyelerimizin tam kapanma sonrasında başlayan normalleşme sürecinde ayakta kalabilmeleri için, bu ödemelerimizin 6 ay süreyle ertelenmesi ve bununla birlikte hibe desteği sağlanmasını talep ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız, yerel ve bölgesel radyo ve televizyon yayıncılarımız, her daim devletimizin yanında, üzerine düşenleri yerine getirmiş olup, pandemi döneminde de bu sorumluluğunun idraki içerisinde olmayı sürdürmüştür. Bundan böyle de her şeyimizle devletimizin yanında olacağımız aşikârdır.

Tensiplerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,

Aydın Şerbetçioğlu

RATEM Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği  Başkanı 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Radyo, Televizyon, Yayıncıları, Meslek, Birliği’nden, Cumhurbaşkanına, mektup,
Yorumlar
Haber Yazılımı