Haber Detayı
25 Mart 2021 - Perşembe 23:01 Bu haber 1906 kez okundu
 
ORTA ANADOLU'DA AKSARAY DAHİL 3 İLE VERİLEN PETROL ARAMA RUHSATI HEYECAN YARATTI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından bir firmaya AKSARAY NEVŞEHİR, ve KIRŞEHİR illerinde petrol arama ruhsatı verildi.
EKONOMİ Haberi
ORTA ANADOLU'DA AKSARAY DAHİL 3 İLE VERİLEN PETROL ARAMA  RUHSATI HEYECAN YARATTI

ORTA ANADOLU'DA AKSARAY DAHİL 3 İLE VERİLEN PETROL ARAMA RUHSATI HEYECAN YARATTI

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından bir firmaya AKSARAY NEVŞEHİR, ve KIRŞEHİR illerinde petrol arama ruhsatı verildi.

 

Yapılan ruhsatlandırma çalışması bölgede heyecan yarattı her ilde bulunan krater ve muhtemel petrol olabilecek yerler karış karış aranacak hatta hasandağı çevresi önemli havza olarak dikkate alınacak

 

Üç ilde karış karış petrol aranacak: Orada bulma ihtimali yüksek Nevşehir, Aksaray ve Kırşehir il sınırların içerisinde yer alan bölgelerde petrol arama çalışmalarına başlanması sevince neden oldu. Özellikle Nevşehir'in Eskil ilçesi tuzgölü havzası ve hasandağı tarafında petrol olma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından bir firmaya Nevşehir, Aksaray ve Kırşehir il sınırlarında petrol arama ruhsatı verilmesi bölge halkını heyecanlandırdı.

 

İndigo Grup Turizm ve Ticaret AŞ'nin Aksaray, Nevşehir ve Kırşehir il sınırları içinde kalan 60 bin 247 hektar yüzölçümüne sahip saha ile Aksaray ve Nevşehir il sınırları içinde kalan 30 bin 202 hektar alanda 5 yıl süre ile petrol arama ruhsatı verilmesi kararının Resmi Gazete'de yayımlanması, yeni istihdam alanları oluşacağına inanan vatandaşları sevindirdi.

 

Daha önce Aksarayda petrol kuyuları açan TPAO birkaç bölgede petrol bulmuş ancak o dönemin yabancı mühendisleri rantabıl değil diyerek kuyuları betonla kapattırmıştı. Konuyla ilgili birçok Aksaray Milletvekili girişimde bulunmuş ancak somut bir çözüm bulunamamıştı Yapılcan ve Eşmekaya kasabasının Güneşli yaylasında yapılan sondajlar hakkında özellikle rahmetli kaymakam Yüksel Özden çok büyük çaba sarfetmişti

 

Enerji Bakanlığının yeni petrol arama ruhsatlama yapmasıyla ülkemizdeki daha önce yapılan aramalarda açılan fakat çeşitli sebeplerle kapatılan Sondaj kuyularının yeniden açılacak olması umutları yeşertti.

 

Yeni Petrol arama çalışmaları kapsamına Aksaray ilindeki kuyularında dahil edilmesi tüm bölgede olumlu hava estirdi. sondaj çalışmalarının olumlu sonuçlanması halinde kapatılmış olan eski kuyuların da yeniden açılarak petrol arama çalışmalarının yapılması bekleniyor
Kaynak: Editör:
Etiketler: ORTA, ANADOLU'DA, AKSARAY, DAHİL, 3, İLE, VERİLEN, PETROL, ARAMA, , RUHSATI, HEYECAN, YARATTI,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı