Haber Detayı
22 Kasım 2021 - Pazartesi 21:59 Bu haber 2011 kez okundu
 
NEVŞEHİR YOLUNA LAMBALARDAN SONRA EDS Mİ GELİYOR..?
Aksaray Belediyesi ise ASELSAN Firması arasında görüşmeler yapılıyor anlaşma sağlanması halinde aynı yol üzerinde EDS kurulması için harekete geçilecek trafik kazalarına 70 hız ile çözüm aranıyor.
GÜNDEM Haberi
 NEVŞEHİR YOLUNA LAMBALARDAN SONRA EDS Mİ GELİYOR..?

NEVŞEHİR YOLUNA LAMBALARDAN SONRA EDS Mİ GELİYOR..?

 

Trafik kazalarının en çok yaşandığı bölgelerden birisi Ağaçlı tesisleri ile Nevşehir yokuşu arasında ciddi tedbirler alınıyor Karayolları yoğun baskılar sonucunda ilk önce Nakkaş kavşağında sinyalizasyon koyarak lambalarla kazayı önlemeye çalışacak

 

İddialara göre Aksaray Belediyesi ise ASELSAN Firması arasında görüşmeler yapılıyor anlaşma sağlanması halinde aynı yol üzerinde EDS kurulması için harekete geçilecek trafik kazalarına 70 hız ile çözüm aranıyor.

 

EDS sadece Nevşehir yoluna değil şehir içerisinden geçen tüm yollara yani karasu kavşağından Makas'a, oradandan başlayarak Ağaçlı'ya kadar bölgede birkaç yerde EDS Olacak bunun anlamı 70 hız sınırını geçenlere anında elektronik ceza yolda olacak Hatta cebinize indireceğiniz uygulama sayesinde kesilen cezayı anında görebileceksiniz.

 

EDS Nedir ve Ne İşe Yarar?

 

Elektronik denetleme sistemi hız ihlali yapan araçların tespiti için kullanılıyor. Mobese kameralar ile birlikte çalışan bu sistem kırmızı ışıkta geçen araçları da tespit ediyor.

 

EDS sistemi merkezi bir sistemden yönetilmektedir. Tüm fotoğraflar ve veriler bu merkezde arşivleniyor. Arşivler, yapılan itirazlar sonucu çıkartılıp incelenebilir.

 

EDS sistemi trafikte yapılan ihlaller konusunda caydırıcıdır. Bu sayede sürücüler hız sınırlarını aşmamakta ve olası kazalar önlenmektedir. Sistemin en büyük artılarından biri de yayaların can güvenliğini sağlıyor olmasıdır. Teknoloji destekli elektronik denetleme sistemi beyaz ışık teknolojisiyle çalışmaktadır. Bu özellik sayesinde gece karanlığında bile net görüntü elde etmek ve plaka tespiti yapmak mümkündür.

 

Trafik EDS Ceza Sistemi Nasıl Çalışır?

 

Elektronik denetleme sistemi, birçok Avrupa ülkesinden sonra Türkiye'de de uygulanmaya başladı.

 

Hız ihlali yapan ve kırmızı ışıkta geçen arabaların fotoğrafı çekilir. Daha sonra plaka üzerinden adres tespiti yapılır. Cezalar fotoğrafı ile birlikte araç sahiplerinin adresine gönderilir.

 

2021 yılı itibariyle hem kırmızı ışık ihlaline hem de hız cezasına zam yapıldı. Bununla birlikte 2 hafta içerisinde ödenen borçlarda 25 indirime gidiliyor. Ceza kayıtları e-devlet üzerinden ve akıllı telefonlara indirilen mobil uygulamalardan takip edilir
Kaynak: Editör:
Etiketler: , NEVŞEHİR, YOLUNA, LAMBALARDAN, SONRA, EDS, Mİ, GELİYOR..?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı