Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 14:39 Bu haber 1700 kez okundu
 
MEHMETÇİK İÇİN AKSARAY’DAN DUALAR VAR
Sosyal medyada tüm Aksaray halkı bir olup Mehmetçiğe dualar gönderiyor. Aksaray Milletvekilleri, Siyasi İl başkanları, dernek temsilcileri ve sade vatanını seven binlerce vatandaş BARIŞ PINARI harekatı için sefere çıkan Türk ordusunun muzaffer olmasını diliyor.
DÜNYA Haberi
MEHMETÇİK İÇİN AKSARAY’DAN DUALAR VAR

MEHMETÇİK İÇİN AKSARAY’DAN DUALAR VAR

Sosyal medyada tüm Aksaray halkı bir olup Mehmetçiğe dualar gönderiyor. Aksaray Milletvekilleri, Siyasi İl başkanları, dernek temsilcileri ve sade vatanını seven binlerce vatandaş  BARIŞ PINARI harekatı için sefere  çıkan Türk ordusunun muzaffer olmasını diliyor.

Barış Pınarı Harekatı, aslında sosyal medyanın Fırat'ın doğusuna yapılması beklenen askeri operasyona verdiği isim. Operasyon ne ne zaman başlayacak sorusuna Mehmetçik cevap verdi

Barış pınarı isminin aslında yola çıkış noktası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması. Kızılcahamam'daki AK Parti kampında konuşma yapan Erdoğan, "Söz bitti. Hazırlıklarımızı yaptık, harekât planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti, Erdoğan'ın "Barış Pınarları'nın önünü açma vakti" sözleri Fırat'ın doğusuna gerçekleştirileceği beklenen harekatın ismi olarak kabul edildi.

 YİNE OYALAMAYI SEÇEN ABD: TÜRKİYENİN FIRAT'IN DOĞUSUNA GİRECEK OLMASINI DESTEKLEMEYECEK VE ASKERLERİNİ BÖLGEDEN ÇEKECEK

7 Ekim’de  Beyaz Saray'ın yazılı olarak yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşmesine değinilerek, "Bugün Başkan Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı bir operasyon gerçekleştirecektir. ABD hava kuvvetleri bu operasyonu desteklemeyecek ve katılmayacaktır.diyerek geriden seyretmeyi seçmiştir

FIRAT'IN DOĞUSU NERESİ? BARIŞ PINARI OPERASYONU NEREDEN BAŞLAYACAK?

Suriye’de yeralan Fırat Nehri'nin doğusundaki en büyük yerleşim alanları Halep'in Ayn El Arab, Rakka'nın Tel Abyad ve Tabka, Haseke'nin Kamışlı, Amude ve Rasulayn ilçeleri ile Deyrizor'un kuzey kesimlerinden oluşuyor. Bu kuşakta nüfusun yaklaşık yüzde 70'ini halen Araplar oluşturuyor. Ancak bölgenin nüfus yapısı zorla değiştiriliyor. Terör örgütü bugüne kadar 1 milyon 700 bin kişiyi göçe zorladı. Örgüt, devletleşme sürecinde bölgeyi daha kolay kontrol edebilmeyi amaçlıyor.

ABD'nin terör örgütüne desteği sürüyor. Bölgede 22 ABD askeri üssü var. Son olarak ABD Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütü için kurulan 35-40 bin kişilik kuvvetin yüzde 20'sinin eğitimini tamamladıklarını duyurmuştu. Kurulan gözlem noktaları da Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Uzmanlar  ABD tarafının bölgede söz sahibi olmak için kısa zamanda bu terör örgütünü "yerel güvenlik gücü" adı altında düzenli orduya dönüştürüp bölgede kalıcı hale getirmek istediği görüşünde.

SURİYEDE GÜÇLÜ OLAN VE TÜRKİYE İLE HAREKET EDEN ÖSO KUVVETLERİ BİRLEŞİP ORDU KURDU, OPERASYON İÇİN HAZIR

Daha önce Türkiye'nin düzenlediği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı operasyonlarında terörden temizlediği bölgelerde faaliyet gösteren Özgür Suriye Ordusu ve unsurlarının birleşerek 'Milli ordu' adı altında toplanmaları da operasyonun hazırlıklarına yönelik son adımlardan biri olarak kabul ediliyor. Bilindiği gibi tüm ÖSO komutanları geçen hafta Suriye Milli Ordusu (Ceyşül Vatani) adı altında birleştiklerini duyurmuştu. Şanlıurfa'da tüm ÖSO komutanlarının hazır bulunduğu toplantıda aynı zamanda Fırat Doğusuna yönelik askeri harekat için de destek verileceği duyurulmuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MEHMETÇİK, İÇİN, AKSARAY’DAN, DUALAR, VAR,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı