Haber Detayı
21 Haziran 2020 - Pazar 00:05 Bu haber 2431 kez okundu
 
LÖSEMİ HASTALARINA DİYEREK PARA TOPLAMA VURGUNU
Aksaray Nevşehir Niğde ve Kırşehir illerini mesken tutan kimlikleri dernekle ilişkili olmayan otobüs dolusu belirsiz kişiler il ve ilçelerde mahallelere dağılarak tüm apartmanları ve daireleri gezerek ellerinde para makbuzlarıyla izinsiz ve usulsüz para topluyorlar.
ASAYİŞ Haberi
LÖSEMİ HASTALARINA DİYEREK  PARA TOPLAMA VURGUNU

LÖSEMİ HASTALARINA DİYEREK  PARA TOPLAMA VURGUNU

 

Aksaray Nevşehir Niğde ve Kırşehir illerini mesken tutan kimlikleri dernekle ilişkili olmayan otobüs dolusu  belirsiz kişiler il ve ilçelerde  mahallelere dağılarak tüm apartmanları ve daireleri gezerek ellerinde para makbuzlarıyla izinsiz ve usulsüz para topluyorlar.

 

Gittikleri valiliklerden izin almaları gerekirken herhangi bir  işlem yaptırmayan kişiler gurup halinde cadde sokak ev ve işyerlerinden para dileniyorlar . Lösemileri alet ederek toplanan yardımlar Kanserli ve engelli lere umut derneği iktisadi işletmesi adına makbuz kesilerek alınıyor.  Dikkat çekici olan ise makbuzun tarih bölümü yardım veren kişiye verilen makbuza  yazılırken dilencilik yapanda kalan koçana yazılmaması oldu .Dernek üyesi olmadığı halde topladıkları paradan hisse alan toplayıcılar için Farklı illerde birçok şirket kuran örgüt değişik insanları aynı maksatla kullanarak yardım çarkını işletiyor.

 

Girdikleri iş yerlerinde Lösemili hastalara yardım topluyoruz diyerek talepte bulunan şahıslar para toplama yetkisi için Aksaray valiliğinden izniniz var mı deyince biz dergi satıyoruz demeye başladılar sigorta kayıtları sorgulandığında mekanı  apar topar  terk eden şahısları polis aramaya başladı.

 

İzmir Merkezli olduğu belirtilen derneğin makbuzları Ankara da kurulu  bir başka şirkette sigortalı çıkan şahıslar İzmir de yapılan soruşturma da sıkıntılı oldukları öğrenildi.

 

Bölgede yer alan gazeteciler  duygu sömürüsü yapanları yakın takibe aldılar.   yardım topladıkları valiliklerden izin belgesi olmayan dernekleri  ilgili kurumlara şikayet ederek izin vermeyeceklerini belirttiler.

 

Bir gün içerisinde 500 den fazla  evi  ve işyerini dolaşarak para dilenen kişiler ilçelerde de aynı şekilde para topladılar

Aksaray Emniyet müdürlüğü son aylarda birçok usulsüz para toplayan derneklere usulsüzlük cezası  kestiği biliniyor.

Gittikleri illerde  onlarca kişi ile birlikte   binalarda yardım toplayan kişileri çin uyarıda bulunan Polis eve yada işyerine gelen kişilerden yardım  topladıkları ilin valiliğinden alınmış güncel  belge sormalarını istedi,  Vatandaşlar il dışından gelerek her  yardım toplamaya çalışanlara inanılmaması gerektiğini belirterek valilikten alınmış güncel  belgeyi ibraz edemeyenleri ise mutlaka  155 ihbar hattına bildirmelerini istedi .’’

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: LÖSEMİ, HASTALARINA, DİYEREK, , PARA, TOPLAMA, VURGUNU,
Yorumlar
Haber Yazılımı