Haber Detayı
16 Ocak 2022 - Pazar 20:02 Bu haber 2222 kez okundu
 
KENT KONSEYİ ÜYESİ SANATÇI DOKTOR ÖMER LÜTFİ DOKUZOĞLU VEFAT ETTİ
Yeşil Kent Konseyi acı haberi verdi :Kent Konseyimizin Görsel sanatlar çalışma gurubu üyesi Uzm. Dr. Ömer Lütfi Dokuzoğlu uzun süredir geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bugün Aramızdan ayrıldı. sanat dünyasının başı sağolsun
YAŞAM Haberi
KENT KONSEYİ  ÜYESİ  SANATÇI  DOKTOR  ÖMER LÜTFİ  DOKUZOĞLU VEFAT ETTİ

KENT KONSEYİ ÜYESİ  SANATÇI  DOKTOR  ÖMER LÜTFİ  DOKUZOĞLU VEFAT ETTİ

 

Kent Konseyimizin Görsel sanatlar çalışma gurubu üyemiz Uzm. Dr. Ömer Lütfi Dokuzoğlu uzun süredir geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bugün Aramızdan ayrıldı.

 

Aslen Niğde'li olan Nevşehir’den 35 yıl önce Aksaray’a yerleşen  Uzm. Dr. Ömer Lütfi Dokuzoğlu

İlimize ilk fotoğraf kursu açtırarak Uluslar arası sanatçıları davet etmiş bu vesileyle birçok gencimiz fotoğraf sanatına merak sarmıştır. Daha sonra  kendisine ait Röngen laboratuvarının bir bölümünde  kurduğu özel fırınlar sayesinde birçok rölyef ustası yetiştirmiştir.

Dr. Lütfi Dokuzoğlu sadece bir hekim olarak değil, sivil toplum önderi olarak bilinirdi 1980 öncesi görev yaptığı  Nevşehir’de daha sonra yerleştiği Aksaray’da fikirlerin galip geleceğine inanarak asla sokak kavgalarına pirim vermemiştir.

2013 yılında ilk kez Dr Lütfü Dokuzoğlıunun girişimleriyle Uluslararası Fotoğraf sanatçılarının da  katılımıyla Fotoğraf kursu açıldı

Aksaray’da fotoğraf sanatının gelişimini sağlamak amacıyla ulusal ve uluslararası fotoğraf sanatçıları eşliğinde gerçekleştirilecek atölye çalışması, Dr. Lütfi Dokuzoğlu’nun söyleşisi ile başlamıştı

Dr. Lütfi Dokuzoğlu arkadaşlarının anlattığına göre gençliğinde değişik gerekçelerle işkenceye maruz kalmış bir hekim idi.

1980 öncesi  eşi Münevver hanım Ürgüp Devlet Hastanesinin tek hekimi idi. Dr. Lütfi Dokuzoğlu ise Nevşehir’de belediye yakınlarında bir muayenehane açmış ayrıca çeşitli kurumlarda hekimlik yapmıştır.

 

Nevşehir yöresi 1980 öncesi, siyasal hareketlilikte . Bölge de başı sıkışan, parası olmayan, tedaviye ihtiyacı olan ya Dr. Lütfi beye başvurur ya da eşine giderdi.

Dr. Lütfi Dokuzoğlu sadece bir hekim olarak değil, sivil toplum önderi olarak 1980 öncesi Nevşehir’in köşe taşlarından birisiydi.  Daha sonra Yerleştiği Aksaray’da   bir kız çocuğuna sahip olan Dokuzoğlu hem baba hem hekim hem de fotoğraf sanatçısı olarak Aksaray halkına hizmete devam etmiştir. İlin tek kalıcı eseri olan Aksaray İl Yıllığı kitap çalışmasında yer almıştır.

Büyük küçük demeden, siyasi görüş farkı olmadan sadece inandıklarını savunan daha çok sanatçı kişiliğiyle bilinen  Uzman Doktor Ömer Lütfi Dokuzoğlu 2021 yılında  Kurulan  Yeşil Kent Konseyimizin Görsel sanatlar çalışma gurubunda görev almıştır.  Kent Konseyinin Kasım ayı toplantısında kendisi tarafından kaleme alınan Aksaray’ın yetiştirdiği  sanatçıların ismi caddelere verilsin dediği dosya Belediye başkanımız Evren Dinçer’e verilmişti .

  Aksaray’da sivil inisiyatif olarak  gördüğü ve kendisinin de severek katıldığı  Yeşil Kent Konseyi olarak  aramızdan ayrılmasını üzüntüyle karşılıyor  Kendisine Rahmet diliyoruz,  Aksaray sanat camiasının başı sağ olsun diliyoruz

Abdulkadir Ay

Yeşil Doğa Kent Konseyi

Kaynak: Editör:
Etiketler: KENT, KONSEYİ, , ÜYESİ, , SANATÇI, , DOKTOR, , ÖMER, LÜTFİ, , DOKUZOĞLU, VEFAT, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı