Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 11:32 Bu haber 1822 kez okundu
 
İYİ PARTİ AKSARAY MİLLETVEKİLİMİZ AV.AYHAN ERELİN21 MART NEVRUZ, TÜRK DÜNYASININ MÜŞTEREK BAYRAMI MESAJI
21 MART NEVRUZ, TÜRK DÜNYASININ MÜŞTEREK BAYRAMI MESAJI
GÜNDEM Haberi
İYİ PARTİ AKSARAY MİLLETVEKİLİMİZ AV.AYHAN ERELİN21 MART NEVRUZ, TÜRK DÜNYASININ MÜŞTEREK BAYRAMI MESAJI

İYİ PARTİ AKSARAY MİLLETVEKİLİMİZ AV.AYHAN ERELİN

21 MART NEVRUZ, TÜRK DÜNYASININ MÜŞTEREK BAYRAMI MESAJI

Her yıl Mart ayının 21'nci gününde, Asya'dan Avrupa'ya; Anadolu'da, Orta Asya'da, Kafkaslarda ve Orta Doğu'da birçok toplumda kendi adet, inanç ve göreneklerine göre kutlanan Nevruz, doğanın yeniden dirilişi, canlanışı, havaların ısınmasının habercisidir. Zira her ülkede farklı şekillerde kutlansa da Nevruzun dili her yerde aynıdır; dostluk, sevgi, barış ve yaşama sevincidir.

Bizim kültürümüzde de Türklerin (Göktürklerin) Ergenekon'dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder.

Türk Milleti’nin hem ata hem de ana yurdunda baharın müjdecisi olarak ayrıcalıklı bir yeri bulunan Nevruz Bayramı; kardeşliğin, neşenin ve hoşgörünün de kaynağı olmuştur. Balkanlar’dan Sibirya bozkırlarına kadar uzanan büyük bir coğrafyada kutlanan Nevruz Bayramı’nın, geçmişle bugün arasında önemli bir kültürel köprü olduğu şüphesizdir. Doğanın yeniden uyanışının ve canlanışının simgesi, baharın ilk günü olan Nevruz, Türk Dünyası’nın her köşesinde kutlanmaktadır.

Aynı ülkülere odaklanmış, aynı hayallere dalmış, aynı acıya dayanmış, birlikte gülmüş, birlikte ağlamış, kıtalar arasında zafer naraları atmış, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar derin izler bırakmış Büyük Türk Milleti, Nevruz’a çok önemli anlamlar yüklemektedir.

Nevruz, asırlarca Türk coğrafyasında barışa, kardeşliğe ve kucaklaşmaya işaret etmiştir. Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar gönüllerin coşkusu, yüreklerin heyecanı, kalplerin huzuru Türk’ün bahar bayramıyla daha da güçlenmiş ve eşsiz güzelliklerini hepimize sunmuştur.

Tarihten gelen bu güzel geleneğin hanelerimize bolluk ve bereket getirmesini temenni ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Türk Milleti’nin Nevruz Bayramı’nı kutlarken; Doğu Türkistan’da yaşanan soykırımında son bulmasını temenni ediyorum.

 

                                                                                                                                       Av. Ayhan EREL

                                                                                                                                AKSARAY MİLLETVEKİLİ

Kaynak: Editör:
Etiketler: İYİ, PARTİ, AKSARAY, MİLLETVEKİLİMİZ, AV.AYHAN, ERELİN21, MART, NEVRUZ,, TÜRK, DÜNYASININ, MÜŞTEREK, BAYRAMI, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı