Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 16:22 Bu haber 2474 kez okundu
 
İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU VALİ HAMZA AYDOĞDU BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI.
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 yılı 3. Olağan toplantısı Aksaray Valisi Sayın Hamza Aydoğdu'nun başkanlığında gerçekleşti. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Meclis salonunda gerçekleşen toplantıda Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş tarafından 2020 yılı 6 aylık dönem içerisinde işgücü piyasası ve pandemi sürecinde istihdam konuları kurul üyeleri ile birlikte değerlendirildi. Pandemi sürecine rağmen istihdam rakamlarında geçtiğimiz yılın ilk 6 ayına oranla işe yerleştirmede 3,4’lik bir artış sağlandı. AKSARAY’DA PANDEMİYE RAĞMEN İSTİHDAMDA ARTIŞ
EKONOMİ Haberi
İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU VALİ HAMZA AYDOĞDU BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI.

AKSARAY’DA PANDEMİYE RAĞMEN İSTİHDAMDA ARTIŞ

İlimiz Valisi Sayın Hamza Aydoğdu tarafından OSB de yeni yatırım yapacak olan firmalar ile dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli, genç, kadın istihdamına yönelik kurum ve kuruluşların iş birlikteliğinde çalışmalarının sürdürülmesinin önemli olduğunu belirterek; ilimizin işe yerleştirmede ve TR71 bölgesinde işsizliği azaltan iller olmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Bilhassa kadın kooperatiflerinin sayısının arttırılarak kadın istihdamının önemine ve ev ekonomisine sunduğu katkılara yer verdi. Toplantı’da İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri tarafından Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırım yapan ve yapacak olan firmalar hakkında bilgi verilmesi, Mevsimlik tarım işçilerinin sorunları, Çocuk İşçiliği ile mücadele, dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli, genç kadın istihdamı, pasif iş gücü programları, pandemi sürecinde işçi ve işverenlere sağlanan teşvik ve destekler, kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği, nakdi ücret desteği ve esnafın sorunları ve çözüm önerileri dile getirildi. Ayrıca 2020 2. Dönem başvuruları kapsamında engelli ve eski hükümlü 43 kişinin farklı sektörlerde 65 bin TL'ye kadar hibe desteği için müracaat ettiği belirtilerek, dezavantajlı vatandaşlara yönelik ayrıca meslek edindirme kursları ve aktif işgücü programları hakkında değerlendirmeler gerçekleştirildi.

 

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya ilimiz Valisi Sayın Hamza AYDOĞDU, Belediye Başkan Vekili Yakup Kadri PEREK, Vali Yardımcısı Mustafa TÜRKCAN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan ALTUNDAĞ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt GÖKTAŞ, OSB Müdürü Ayhan ERMİŞ, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Doğan CEYLAN, İl Milli Eğitim Müdürü H.Ömer KARTAL, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile özel sektör temsilcileri, işçi ve işveren sendikaları katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İL, İSTİHDAM, VE, MESLEKİ, EĞİTİM, KURULU, VALİ, HAMZA, AYDOĞDU, BAŞKANLIĞINDA, TOPLANDI.,
Yorumlar
Haber Yazılımı