Haber Detayı
10 Temmuz 2021 - Cumartesi 19:55 Bu haber 2006 kez okundu
 
“HERKESE TASARRUF DİYORLAR KENDİLERİ MUAFLAR”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi ülke genelinde 81 ilde eş zamanlı olarak Türkiye’de ekonomi gündemin değerlendiren basın açıklaması düzenledi.
SİYASET Haberi
“HERKESE TASARRUF DİYORLAR KENDİLERİ MUAFLAR”

ERTÜRK: TÜRKİYE’NİN ELİT VE ÖTEKİ YÜZÜNÜ ANLATTI

“HERKESE TASARRUF DİYORLAR KENDİLERİ MUAFLAR”


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi ülke genelinde 81 ilde eş zamanlı olarak Türkiye’de ekonomi gündemin değerlendiren basın açıklaması düzenledi. 
 
Aksaray İl Başkanlığında gerçekleşen toplantıda açıklamayı İl Başkanı Ali Abbas Ertürk yaptı. Türkiye’nin korona virüs pandemisinden sonraki en önemli gündemi olan ekonomiyi değerlendiren CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, basın mensuplarına yönelik haksız uygulamaları kınayarak sözlerine başladı. Ertürk “Öncelikle bir basın toplantısında basınımıza yapılan haksız bir uygulamayı söylemek istiyorum, Halk Tv ye bir türkü çaldığı için kapatma cezası verildi. Ben Türkü çalanın değil para çalanın yargılandığı ve cezalandırıldığı bir özgür ülke de görüşmek dileğimi iletiyorum” dedi. 

ELİT TÜRKİYE’Yİ ANLATTI

Türkiye’nin iki yüzü olduğuna değinen, yönetenleri elit olarak nitelendirerek elit Türki’yi tanımlayan Ertürk “Öncelikle şunun tespitini çok iyi yapmamız gerekiyor, iki farklı Türkiye var bir tanesi yöneten elit bir Türkiye, İçişleri Bakanı mafyanın eline esir düşmüş, Sağlık Bakanı’nın doğruları söylememekten burnu Pinokyo’ya dönüşmüş, Tarım Bakanı’nın çiftçiye ‘kepek ekin’ diyerek alay ettiği, Ticaret Bakanı’nın devlete fahiş fiyattan dezenfektan satıp ve bakanlıktan alınıp yönetim kurulu üyeliği ile ödüllendirildiği, Milli Eğitim Bakanı’nın kamuyla 25 trilyon liralık ticaret yapıp ortaya çıkınca “ben satmadım, kardeşim sattı” dediği, Ekonomi Bakanı’nın 128 milyar dolar ile birlikte ortadan kaybolduğu, dağ taş aranıp bir türlü bulunamadığı ve 287 km salda gölünden taşınan kumlarla sahil oluşturulan Saraylar Kralı Cumhurbaşkanı’mızın olduğu, 5 maaşlı danışmanların, bürokratların olduğu elit bir Türkiye var” diye konuştu.

“ BU DA ÖTEKİ TÜRKİYE”
Gerçek Türkiye’nin  elit Türkiye’den farkını da ayrıntılı örneklerle ifade eden Ertürk “Gerçek Türkiye, sokaktaki Türkiye. Hepimizin her yerde karşılaştığı gerçek Türkiye’den bahsetmek istiyorum. Bu Türkiye’de ay sonunu getiremeyen emekli, çocuğunun okul masraflarını karşılayamayan asgari ücretli, BAĞKUR primini ödeyemediği için sağlık hizmetinden yararlanamayan esnaf ve bu ülkeden umudunu kesmiş kurtuluşu başka ülkelere göç etmekte arayan bu ülkenin gençleri. İntiharlar, yoksulluklar ve yoksulluk ile boğuşan halk… Evet bu iki ayrım yaşadığımız durumu en iyi şekilde özetleyen bir durum. Genel Başkanımız ‘Millet kuru ekmeğe muhtaç’ dediği zaman o yukarıdaki Türkiye’nin milletvekili çıkıp arsızca ‘Kuru ekmek buluyorsa nasıl aç?’ diyebiliyor, Saray’ımızın Hanımefendisi ‘Porsiyonlarınızı küçültün’ diyor. İktidara yakın, borazanlık yapan bir gazete rehber yayınlıyor ‘Alışverişe gitmeden önce karnınızı doyurun’ diye rehberler yayınlıyor. Üstteki Türkiye’de yolsuzluk, aşağıdaki Türkiye’de yoksulluk…  Türkiye zamlara boğulmuş durumda. Petrole, akaryakıta, elektrik, doğalgaz, öğrenci harçlarına gelen zamlar; cebimizi yakan bir yoksul ailenin sıradan tüketeceği yağ, şeker, çay, kuru bakliyata gelen zamlar… Zaten sokaktaki enflasyon da 80’i aşmış durumda” ifadelerini kullandı. 
 
“İTİBAR UÇAKLA SARAYLA OLMAZ!”
“TÜİK’in rakamları eğik büküp uydurduğu ve enflasyonu 17,53 olarak açıkladığı bir ortam da emekliye de 8.45 zam yapıldı” hatırlatmasında bulunan Ertürk “1500 Tl alan bir emekliye 150 tl zam yaptınız. Büyük şehirlerde ev kiraları 2.000 lirayı aşıyor. Vicdanınız hak, adalet korkunuz yoksa Allah korkunuz da mı yok?”diyerek “Bu durum daha fazla sürdürülemez bakın geçtiğimiz günlerde bir tasarruf genelgesi yayınlandı. Herkese tasarruf yapın dendi ama bir şey dikkatinizi çekmiştir sizin de. TBMM ve sn Cumhurbaşkanı bu tasarruftan muaf.  Sn Cumhurbaşkanı’m sen Türkiye nüfusunun harcadığı paradan daha çok harcıyorsun tek başına. Sen tasarrufa geçsen yoksulluk da yokluk da kalmaz. Bir de son günlerde şöyle bir moda çıkmış itibardan tasarruf olmazmış. İtibar sarayla, milyon dolarlık uçakla olmaz. İtibar bunlar ile olsaydı dünyanın en itibarlı ülkeleri orta doğu ülkeleri olurdu. İtibar adaletle olur. Hukuk, demokrasi ile olur. Esnafın refah içinde yaşıyorsa, emeklin her yıl olmasa da torunlarıyla tatile gidebiliyorsa, senin gençlerin üniversite bittikten sonra ben n e yapacağım diye düşünmezse itibar olur” ifadelerini kullandı. 
 
“SÖKE SÖKE ALACAĞIZ”
“Bu paraları Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidardan söke söke alacağız” diyen Ertürk  “Bu 5’li çete ülke genelinde nam yapmış. Sadece Türkiye de mi 5’li çete var. Peki Aksaraylının hakkını gasp eden, kanını emen çeteleri ne yapacağız? Bunların aldığı çiftlikler, aldığı araziler, yaptırdıkları lüks oteller ve kamu bankalarından kullanılan karşılıksız krediler, bakanlıktan alınan hibeler… Yukarıdaki çetelerden nasıl alacaksak Aksaray’daki çetelerden de söke söke alacağız. Bu milleti, bu halkı, bu halkı bu yoksulluğa mahkum edenlere bedelini halkımız adına ödeteceğiz. Hem Aksaray’da hem Türkiye genelinde söke söke burunlarından getireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı

Kaynak: Editör:
Etiketler: “HERKESE, TASARRUF, DİYORLAR, KENDİLERİ, MUAFLAR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı