Haber Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 16:29 Bu haber 1436 kez okundu
 
HAMZA BABA TÜRBESİ ESKİ KİMLİĞİNE KAVUŞUYOR
Aksaray Belediyesi’nin şehrin manevi ikliminde önemli bir yere sahip olan Hamza Baba Türbesi’nde başlattığı restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in talimatlarıyla Evrah Kabristanlığı içerisinde Cemiyet Deresi’nin karşısında bulunan Şeyh Hamza Baba Türbesi’nde başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.
GÜNDEM Haberi
HAMZA BABA TÜRBESİ ESKİ KİMLİĞİNE KAVUŞUYOR

Aksaray Belediyesi’nin şehrin manevi ikliminde önemli bir yere sahip olan Hamza Baba Türbesi’nde başlattığı restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in talimatlarıyla Evrah Kabristanlığı içerisinde Cemiyet Deresi’nin karşısında bulunan Şeyh Hamza Baba Türbesi’nde başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

 

Şeyh Hamza Baba Türbesi’nin hemen yanında çilehane, itikâfhane bölümleri bulunuyor. Türbenin ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi olmamasıyla beraber, yapım mimarisi olarak Karamanoğulları Dönemi’nde yapıldığı tahmin ediliyor.

 

16. yüzyılın sonu ve 17. yüzyılın başında Aksaray’da yaşayan ve dönemin ünlü şeyhlerinden kabul edilen Şeyh Hamza Baba’nın Sultan I. Ahmed Dönemi’ndeki Sadrazam Kuyucu Murad Paşa’nın da şeyhidir.

Aksaray Belediyesi’nin tarihi ve kültürel miraslara sahip çıkan bir belediye olduğunu söyleyen Başkan Dinçer, “Restorasyon çalışmalarımızla geçmişten gelen değerlerimizi koruyor, önemli zatların manevi iklimini gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Böylece geçmiş ile gelecek arasında köprü kuruyoruz.” dedi.

 

Hamza Baba Kimdir?

16. yüzyılın ikinci yarısı ile 17. yüzyılın ilk yarısı arasında yaşamış olan Hamza Baba, Aksaray’ın büyük şeyhlerinden biridir. Sultan I. Ahmed ile görüştüğü bilinen Hamza Baba, Kuyucu Murad Paşa’nın da şeyhidir.

Kuyucu Murad Paşa, Canbolatoğlu Seferi’ne çıktığında Aksaray’a uğrayıp şeyhi Hamza Baba’yı ziyaret etmiş, ondan nasihat almış ve seferde nasihatini dinleyip zaferle İstanbul’a dönmüştür. Zaferle dönünce de kendisini öven Sultan I. Ahmed’e esas fatihin Hamza Baba olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine Hamza Baba, fermanla İstanbul’a davet edilmiştir.

İstanbul’da padişah tarafından kendisine çeşitli hediyeler sunulan Hamza Baba, tüm hediyeleri usulü ile iade etmiş ve yerine Aksaray’ın her türlü vergiden muaf tutulmasını istemiştir. Şeyhin bu isteğini kabul eden Sultan I. Ahmed, Aksaraylılardan vergi almamıştır. Bu vergi muafiyeti 30 yıl sürmüştür ve Aksaray, Sultan I. İbrahim Dönemi’nde yeniden vergiye bağlanmıştır.

Döneminde halk tarafından çok sevilen ve kerametleri olduğu anlatılan Hamza Baba, Halvetî Tarikatı şeyhlerindendir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAMZA, BABA, TÜRBESİ, ESKİ, KİMLİĞİNE, KAVUŞUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı