Haber Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 10:58 Bu haber 3122 kez okundu
 
Gece Vakti Diş Ağrısı Çekenlere müjde
Konya’da Halk sağlığı uzmanı olarak görev yapan Kerim Yeşildağ ilk iş olarak yoğun şikayet alınan konularda neşter vurması dikkat çekti. Aksaray Devlet hastanesi eski yerinde bulunan diş hastanesi Diş ünitesi 24 saat açık kalacak.
SAĞLIK Haberi
Gece Vakti Diş Ağrısı Çekenlere müjde

Gece Gece Vakti Diş Ağrısı Çekiyorsanız...

Yeni il sağlık müdürü değişiklik yaptı Diş ağrısı çekenler için eski Devlet Hastanesi yanındaki diş hastanesinde bir diş hekimi nöbetçi kalacak ve 7/ 24 saat açık olacak

 

Aksaray İl Sağlık Müdürü olarak 2017 yılından bu tarafa görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Cengizhan KILIÇASLAN’ın ani bir kararla sağlık müdürlüğünden alınmasının ardından, yeni sağlık müdürü görevlendirmesi yapılarak Kerim Yeşildağ’a Aksaray Sağlık Müdürü olarak sözleşme imzalatıldı. Dr. Öğr. Üyesi Cengizhan KILIÇASLAN’ın sağlık müdürlüğünden alınmasının ardından oluşan müdür boşluğu kısa sürede giderilerek İl Sağlık Müdürlüğü´ne hangi ismin getirileceği de netlik kazanmış oldu. 

 

 

Konya’da Halk sağlığı uzmanı olarak görev yapan Kerim Yeşildağ ilk iş olarak yoğun şikayet alınan konularda neşter vurması  dikkat çekti.  eski aksaray Devlet hastanesi  diş hastanesinde bir Diş ünitesi 24 saat açık kalacak. Yeşildal poliklinikte bulunan diş ünitesi teçhizatlarını denetledikten sonra Gece yarısı diş ağrısı çekenler için nöbetçi doktor uygulamasına geçilebilmesini sağladı . Diş ağrısı çekenler için diş hastanesinde uzman hekim olacak ve  7/24 saat sürekli hizmet vereceği açıkladı.

 

 

 

 

Uzmanlar, diş çürüğünün ilerlediği durumlarda dişin içerisindeki sinir-damar paketinin etkilenip zamanla ağrı oluşabileceğini belirtti. “Bazı durumlarda ise diş eti hastalıkları nedeniyle ya da travma nedeniyle dişler canlılıklarını kaybedebilir. Böyle durumlarda dişlerin enfeksiyon odağı olmadan ağız içerisinde kullanılabilmeleri için kanal tedavisi yapılması gerekebilir” dedi.
 

 

, “Dişte hissedilen ağrılar diş, dişeti ya da kemik kaynaklıdır. Öncelikle ağrının sebebi saptanmalıdır. Ağrı, çürük, iki diş arasına sıkışan gıdanın yapmış olduğu basınç, dişeti hastalıkları, dişte oluşmuş çatlaklar, dişeti çekilmesiyle açığa çıkan kök yüzeyi, minede meydana gelen aşınmalar ve hatta sinüzit gibi pek çok sebepten kaynaklanabilir. Ancak, diş ağrısının en sık karşılaşılan nedeni yetersiz ağız hijyeni varlığında gelişen derin diş çürükleridir. Dişin en dış katmanı olan minede sinir yoktur bu nedenle dış uyaranlardan rahatsız olmayız ancak içteki dokulara doğru ilerledikçe his artar. Çürüğe neden olan çok sayıda mikroorganizma, çürüğün ilerlemesiyle birlikte dişin içerisinde bulunan sinirlere ulaşabilir. Başlangıçta hafif olan ağrılar çürük ilerledikçe giderek şiddetlenir. Ağrı farklı şekillerde oluşabilir: Soğuk ve sıcak uyaranlara karşı gelişen şiddetli ve uzun süreli ağrı, çiğneme esnasında baskıyla oluşan ağrı veya kendiliğinden başlayıp uzun süre devam eden ağrı görülebilir” diye konuştu.
 
 
"Tedavi edilmezse dişin çekilmesi gerekebilir"
 
Gece başlayan şiddetli diş ağrısının sebebinin ileri derecede çürümüş bir dişin iltihaplanmaya başlamış olduğunu belirten uzmanlar, “Bu iltihabi durum diş içindeki sinir-damar paketinde baskı oluşmasına ve özellikle gece uykudan uyandıracak şiddette zonklayıcı tarzda ağrıya sebep olur. Diş ağrılarının kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Halk arasında uygulanan karanfil, sarımsak, alkol, aspirin vb. yöntemler işe yaramamakta hatta diş ve çevresindeki dokulara zarar verdiği için tavsiye edilmemektedir. Ağrı diş çürüğü kaynaklıysa ve çürük ilerleyerek dişin sinirine kadar ulaşmışsa ya da diş siniri başka sebeplerle (travma, diş kırığı vs.) canlılığını yitirmişse, bu dişler ‘kanal tedavisi’ ile tedavi edilebilir. Herhangi bir tedavi uygulanmadığı takdirde enfeksiyon şişliğe neden olabilir, apse oluşabilir. Sonuç olarak tedavi edilmezse dişin çekilmesi gerekebilir” diye belirttiler (bağımsız Medya)

 

diş tedavi ile ilgili görsel sonucu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gece, Vakti, Diş, Ağrısı, Çekenlere, müjde,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı