Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 14:10 Bu haber 2261 kez okundu
 
GIDA ve GAZLI İÇEÇEKLERDE DENETİM KİMDE.? ŞİKAYET YERİ 174
Aksaray ili içerisinde satılan gazlı içeçekler de son kullanma tarihi ile ilgili zamanlarda artan şikayetler için vatandaşlar kendi sosyal medya hesaplarından durumu değerlendiriyor oysa denetim yetkisi Tarım il müdürlüklerinde olduğundan dolayı direk şikayeti alo 174 numaraya yapılabileceği belirtildi.
SAĞLIK Haberi
GIDA ve GAZLI İÇEÇEKLERDE DENETİM KİMDE.? ŞİKAYET YERİ 174

GIDA ve GAZLI İÇEÇEKLERDE DENETİM KİMDE.? ŞİKAYET YERİ 174

 

 

Aksaray ili içerisinde satılan gazlı içeçekler de son kullanma tarihi ile ilgili zamanlarda artan şikayetler için vatandaşlar kendi sosyal medya hesaplarından durumu değerlendiriyor oysa denetim yetkisi Tarım il müdürlüklerinde olduğundan dolayı direk şikayeti alo 174 numaraya yapılabileceği belirtildi.

 

Konuyla ilgili net bilgi veren Tarım il müdürü Bülent Saklav ; Bizde Alo 174 hattı var vatandaş şikayet etsin gerekeni yapalım

Konuda hassas davranıyoruz , Bir çok ceza kestiğimiz yer var dedi,

 

 

Gıda satışı yapan bakkal ve market işletmecilerine son kullanım tarihleri bitmiş gıda maddelerinin satışa sunulmamasını isteyen Zabıta Müdürü Engin ET "Halkımızın da duyarlı davranarak aldıkları ürünlerin tarihlerini mutlaka kontrol etsinler. Son kullanım tarihi geçmiş gıda ve ürünlerin raflarda bulunması halinde denetim yetkisi bulunan Tarım il müdürlüğünün  ilgili  alo 174  hattı’na  şikâyetlerde bulunsunlar." dedi.

Bir şey olurmu ? bakkaldan aldım direk diktim kafama sonrasında asitinin olmayışı dikkatimi çekti. Son kullanma tarihine baktığımda şubat 2017 yazıyordu. Bakkala gittim yenisini verdi , sorun çıkarmadı özür diledi ama içtim bir kere, şuan bir şey yok ancak olur mu diye endişeleniyorum.

 

ALO 174 Gıda Hattı nedir? Ne amaçla kurulmuştur?

ALO 174 Gıda Hattı tüketicinin gıda güvenilirliği ile ilgili her türlü ihbar ve şikâyette ilgili merciye kolay bir şekilde ulaşabilmesi, iletişimin tek merkezden yönlendirilmesi, tüketiciye en kısa zamanda dönüş yapılabilmesi ve sonucun takibi amacıyla kurulmuştur. Bu süreçte tamamen gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak Bakanlığımızca yapılan çalışmalara vatandaşlarımızın da iştirak etmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda; vatandaşlarımızdan gelen ihbar ve şikâyetler bu konularda Bakanlığımızca düzenlenmiş eğitimleri alan operatörler tarafından kaydedilmektedir.

ALO 174 Gıda Hattı ücretli midir?

ALO 174 Gıda Hattı, asılsız ihbar ve şikâyetlere ve hattın amacı dışında meşgul edilmesine karşı ücretlendirilmektedir. Bu kapsamda Türk Telekom ve GSM firmalarıyla en düşük tarifeden ücretlendirme kapsamında anlaşma sağlanmıştır. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kamuoyuna yapılan duyuruya göre 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren Sabit Hat ve Mobil Şebeke üzerinden yapılacak olan “1” ile başlayan 3 haneli numara aramaları tarifelerin Her Yöne Görüşme limitlerinden düşecek veya ücretlendirme bu şekilde faturaya yansıtılacaktır. Ayrıca alo174@tarim.gov.tr e-posta adresi, www.alo174.gov.tr adresindeki canlı destek ve mobil uygulama yollarıyla başvrularınızı ücretsiz olarak ALO 174 Gıda Hattına bildirebilirsiniz.

ALO 174 Gıda Hattı nasıl çalışıyor?

İhbar-Şikayette bulunmak istediğiniz; işletme adı ve adresini, şikayetçi olduğunuz ürün bilgilerini paylaşmanız durumunda kayıtlarınız oluşturulmaktadır.

ALO 174 Gıda Hattına yapılan başvuruların sonuçları vatandaşa nasıl bildiriliyor?

E-posta yoluyla oluşturulan kayıtlarınız için başvuru numaranız e-posta olarak gönderilmektedir. Telefon yoluyla oluşturduğunuz kayıtlarda ise sözlü olarak başvuru numaranız aktarılır.TC Kimlik numaranızla kaydınızı www.alo174.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-posta adresi ve/veya GSM numarası bildirmeniz durumunda belirtilen e-posta adresine ve/veya GSM numaranıza başvurunuzun sonuçlandığına dair bilgi mesajı gönderilmektedir.

Kişisel bilgilerimi iletmeden şikâyet kaydında bulanabilir miyim? Kayıt oluştururken sizinle paylaştığımız kişisel bilgiler başkası ile paylaşılıyor mu?

Şikayet kaydı için Kişisel Bilgileriniz alınmaktadır. Yalnız bildirmiş olduğunuz kişisel bilgiler 3. Şahıslarla kesinlikle paylaşılmamaktadır.

Şikâyet ettiğimiz işletmeleri denetime kim/kimler gidiyor?

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Resmi Kontrol Görevlileri tarafından denetimler yapılmaktadır.

Başvurum ne kadar sürede sonuçlanıyor?

Başvuruların sonlandırılma süresi ortalama 15 gündür. Ancak başvuru ile ilgili numune alma veya işletmeye süre verilmesi durumunda bu süreç uzayabilmektedir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GIDA, ve, GAZLI, İÇEÇEKLERDE, DENETİM, KİMDE.?, ŞİKAYET, YERİ, 174,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı