Haber Detayı
20 Mayıs 2021 - Perşembe 16:25 Bu haber 2132 kez okundu
 
FATİH GÜNEŞ: ''FİYAT ARTIŞLARINI DURDURUN''
Aksaray Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Güneş yaptığı açıklama da : Geçen yıldan bu yana pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılar sebep gösterilerek üretimde maliyetlerin hiç durmadan arttığını ileri sürdü
EKONOMİ Haberi
FATİH GÜNEŞ: ''FİYAT ARTIŞLARINI DURDURUN''

Aksaray Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Güneş yaptığı açıklama da : 
Geçen yıldan bu yana pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılar sebep gösterilerek üretimde maliyetlerin hiç durmadan arttığı ileri sürülüyor. Arttığı beyan edilen maliyetler her ay dur durak bilmeden ürünlere yansıtılıyor. Aylardır zam üzerine zam getirilen sektörümüzün ana malzemeleri demir, beton ve çimento söyle dursun vitrifiyeden, elektriğe ,işçilikten dekorasyon ürünlerine seramikten cama kadar küçük büyük tüm malzemelerde kabul edilemez fiyatlar karşımızda. Birçok yapı şirketi  sahibi karşı konulamayan bu zamlar karşısında büyük maddi kayıplar yaşadı yaşamaya da devam ediyor.

Firmalar adeta birbirleriyle anlaşma  içerisin de toptan hareket ediyor atılabilecek adımların önünü kapatıyorlar. Bu gidişle sektörümüz onarılması çok güç zararlar alacak.
Sadece Türkiye de değil tüm dünya da inşaat sektörü öyle bir konuma sahip ki bir yapı şirketi kaybettiğinde kendisiyle birlikte sadece inşaatta çalışan işçiler kaybetmiyor.  Kendi altında 200 den fazla alt sektörü taşıdığı göz önüne alındığında temel ham madde üreticilerin satış hacmi etkileniyor-ki ülkemizin iç ekonomisinin hatırı sayılır payını elinde tuta n sektörler  hammadde üretim fabrikaları ,elektrik ve ona bağlı aydınlatma sektörü  ,seramik, ahşap ,cam , vitrifiye, armatür boya, yalıtım ,plastik ürün tedariğin de ki düşüşe bağlı olarak bunların  hem üretim fabrikaları hem de satış mağazaları  ve burada istihdam eden işçiler hep birlikte kaybetmiş oluyor. Yapı şirketleri ve belediye arasındaki bağlantıyı  kuran yapı denetim şirketleri ,muhasebe departmanı, nakliye –harfiyat sektörü gibi daha yüzlercesine  sayabileceğimiz iş kollarına  kan akışı sağlayan inşaat sektörü bu zamlar karşısında asla sağlıklı bir ilerleme kaydedemez. Hele ki daire fiyatlarına bu zamlar yansıtıldığında ortaya çıkacak olan tablo, çok daha vahim görünüyor.
Bir yıl gibi çokta uzun olmayan bir zaman diliminde daire fiyatlarına neredeyse 50-60 oranlarda zam getirilerek maliyet fiyatlarına  yansıtmak zorunda kalınacak. Maliyet fiyatlarının kimi ürünlerde 100 kimi ürünlerde 100  den fazla zam aldığı dehşetle göz önünde bulundurulunca vatandaşı alım gücünü hayli aşacak daire fiyatları ortaya çıkıyor. Müteahhitler olarak hem zamlanan ürünleri temin etmek zorundayız hem daire satışlarıyla üretime  kaynak sağlamak zorundayız. Hal böyle iken satışlar neredeyse geçen yıla oranla  40- 50 azalacak fakat maliyetimiz kat ve kat artacak.

Yıllardır devlet ekonomisinin izlediği politika sayesinde ülkemizde artan ev sahip vatandaş  profili ne yazık ki dengesini kaybedecek. Bu durum karşısında sektörümüzün eli kolu bağlanmış vaziyettedir. Kesinlikle haklı olmadığını  düşündüğümüz bu artışlar, devletimizin derhal müdahale etmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Önüne geçilmediği taktirde  inşaat sektörüne karşı atılan bu düğüm ülke ekonomisin de daha çözümü zor durumlar içine düşmesine sebep olacak .dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: FATİH, GÜNEŞ:, ''FİYAT, ARTIŞLARINI, DURDURUN'',
Yorumlar
Haber Yazılımı