Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 17:08 Bu haber 357 kez okundu
 
Eskil bölgesinde Çiftçiler Pancardan Uzaklaşıyor
Konya Aksaray ovasında yeralan Eskil bölgesinin en önemli tarım ürünlerinden olan şeker pancarı üretiminde gelecek yıl ciddi düşüş olması bekleniyor.
- Haberi
Eskil bölgesinde Çiftçiler Pancardan Uzaklaşıyor

Çiftçiler Pancardan Uzaklaşıyor
Konya Aksaray ovasında  yeralan Eskil bölgesinin en önemli tarım ürünlerinden olan şeker pancarı üretiminde gelecek yıl ciddi düşüş olması bekleniyor.
İlçemizin en önemli tarım ürünlerinden olan ve 2000 li yıllarda çiftçilerimize ciddi kazançlar sağlayan Şeker Pancarı üretiminde, son yıllarda ciddi düşüşler ortaya çıkmaya başladı. Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Eskil Ziraat Odası başkanı İbrahim Kırlı,” İlçemizde bir zamanlar en çok ekilen ve kazanç sağlayan ürünlerin başında gelen şekerpancarı üretiminde son yıllarda düşüş meydana gelmeye başladı. Bunların başında fabrikanın çiftçilere uyguladı yanlış tarım politikası ve ardından diğer ürünlerde ki kazancın artması geliyor. Çiftçilerimizin pancar hasat döneminde ki pancar tesliminde, küsbe alımında ciddi sıkıntılar çekmektedir. Buda çiftçinin pancardan soğumasına neden olmaktadır. Şu an itibariyle görünen  o ki, gelecek yıl şekerpancarında ciddi düşüş meydana gelecek Çiftçiler şartları daha kolay, daha fazla kazanç sağlayan ürünlere yönelmeye başlamış durumdalar,” dedi.


İlçemizde faaliyet gösteren eğitim kurumları arasında olan Eskil Mesleki ve Teknik Anadolu Meslek Lisesi atölyesiz eğitime devam ediyor. Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinin eğitiminin büyük kısmı atölyelerde geçmek zorunda. Bu nedenle okulda atölye olmaması velilerin tepkisine enden oluyor. Konuyla ilgili tepkilerini dile getiren öğrenci velileri, “ Okulumuzda eğitim ağırlıklı olarak atölyelerde yapılması gerekmektedir. Fakat okulda atölye olmadığı için öğrencilerimiz eğitimlerini sadece okul sıralarında öğrenebiliyorlar. Yetkililerin bu konuda biran önce önlem almaları gerekmektedir. Teknik liseyi bitiripte bir öğrencinin sadece diploma almazı, hem zaman, hemde işgücü kaybından başka bir şey değildir” dediler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eskil, bölgesinde, Çiftçiler, Pancardan, Uzaklaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı