Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 14:05 Bu haber 1126 kez okundu
 
DÜNYA SÜT GÜNÜNDE SÜT SEKTÖRÜNDE DURUMUMUZ İYİ
AKSARAY'DA 14 MİLYON TLSÜT DESTEĞİ VERİLDİ AKSARAY SÜT ÜRETİCİLİĞİ İSTENİLEN SEVİYEYE DOĞRU İLERLİYOR DEVLETİN DESTEĞİNİN YANISIRA VE SÜT ÜRETİCİSİNE İLİMİZDE BULUNAN SÜTAŞ' SÜT ALIMLARINDA TİTİZ ANALİZ YAPARAK ÜRÜNLERİMİZİN KALİTESİNİ GÜVENCE ALTINA ALIYOR.
- Haberi
DÜNYA SÜT GÜNÜNDE SÜT SEKTÖRÜNDE DURUMUMUZ İYİ

İnsanın tüm yaşamında önemli yeri olan süt, yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan hayvansal kaynaklı protein, yağ, laktoz ile vitamin ve mineral maddeleri içerir. Süt beslenme değerinin yüksekliği yanında, vücut fonksiyonlarını düzenleyen, gelişmesini sağlayan, kemik ve diş oluşumunda önemli yeri olan temel bir gıda maddesidir Bir gıdanın besin değeri, vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu besin öğeleri içeriği ile ölçülür. Süt, bileşiminde 85 dolayında farklı besin öğesi bulundurmaktadır. Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağı olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynuyor.

Başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş grubundaki bireylerin süt ve süt ürünlerini her gün tüketmesi gerekmektedir Dünya süt gününde Aksaray hayvancılığına Sütaş’ın desteği oldukça önemli ilk yıllara nazaran yükselen bir grafikle süt alımı yapılmaktadır. Sütaş’ın  Aksaray ‘da  Hayvancılık ve tarımın gelişmesinde önemli bir rolü vardır.

Sütaş  Aksaray’dan Konya’ya , Niğde’den Kayseri’ye , Muğla'dan Bingöl'e, Kastamonu'dan İskenderun'a, Türkiye'nin 22 ilindeki 1.563 köyden, 27.018 süt üreticisinden en kaliteli sütleri temin ediyor. Karacabey, Aksaray ve Tire'deki Sütaş Süt Üretim Tesisleri'ne ulaşana kadar, topladığı sütleri 14 farklı test ile kontrol edip işlediği sütün doğallığı ve kalitesini sürekli denetliyor.

Her gün yüzlerce ton taze ve doğal sütü, doğasını hiç bozmadan, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, sadece sahip olduğu ustalığı ve uzmanlığı kullanarak yoğurda, ayrana, peynire ve tereyağına dönüştürüyor. Tesislerinde uluslararası hijyen ve kalite standartlarını uyguluyor, her gün 9000 analiz yaparak ürünlerimizin kalitesini güvence altına alıyor.

 

Sütün yararları saymakla bitmiyor.

1. Göbek yağlarını yakıyor

 

Kilo alan kişilerde yağlanma göbek ve bel bölgesinde oluşmaya başlıyor. Yapılan araştırmalara göre; orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan, az yağlı bir diyetin uygulandığı kişiye özel beslenme programında, günde 2 bardak süt tüketmek yağ yakımı için yeterli oluyor. Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalarda, sütün içindeki kalsiyumun vücuttaki yağlanmayı azaltarak kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olduğu ortaya konmuş. Süt, içerdiği kaliteli protein ve lioneik asit gibi yağ molekülleri ile kilo kontrolüne yardımcı oluyor.

 2. Güçlü kemikler için birebir

 

Mineral açısından son derece zengin olan süt aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı. 1 litre süt içinde bulunan kalsiyum; 10 kilo et, 5.2 ekmek, 12,6 kilo patates, 17 kilogram elma, 3,2 kilo marul ya da 2,4 kilogram havuçta bulunan kalsiyuma eş değer oluyor. Bu nedenle sağlıklı kemikler için süt içmemiz şart.

 3. Cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını önlüyor

 

Güzel ve sağlıklı bir cilt için yeterli ve dengeli beslenmek çok önemli. Sütün içinde bulunan proteinler, antioksidan özellikteki A vitamini ve çinko ile cilt sağlığı korunmuş oluyor. Süt, cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engelliyor. Aynı zamanda sütün içindeki sıvı cildin nem dengesini koruyor. Bu yüzden yetişkin kişilerin, çocukların, adölesan dönemi gençlerin, hamile ve emziren kadınlar ile menopoz sonrası dönemde kadınların her gün 2 bardak süt tüketmeleri önemli.

 

 4. Beyne ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor

 

Yediğimiz besinlerin insanın hafıza, zeka ve konsantrasyon gücü üzerinde çok önemli bir etkisi var. Örneğin vücut ağırlığımızın sadece yüzde 2 ila 3’ü oranında ağırlığı olan beyin, günlük kalorilerimizin ortalama yüzde 25 - 30’unu harcıyor. Süt beyin için de faydalı ve beynin ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor. İçerdiği yüksek protein ile vücut dokularının gelişmesine yardımcı olan süt odaklanma yeteneğini ve hafızayı güçlendiriyor.

 

 5. Kalp damar sağlığı için çok önemli

 

Hipertansiyon tedavisinde sütün olumlu etkileri biliniyor. Hipertansiyon için kullanılan bazı ilaçların olası olumsuz etkilerini azaltmada sütün yararları olduğu saptanmış. Yağsız ya da yüzde 1 yağ içeren süt vücuda daha fazla kalsiyum sağlıyor. Kalsiyum da tansiyonu yüzde 3-10 arasında, daha da önemlisi kalp-damar hastalığı riskini yüzde 15 e kadar azaltabiliyor.

 6. Kolesterol düşürüyor

 

Vücudumuzda kolesterol üretilmesinin yanı sıra, biz de hayvansal kaynaklı besinlerden vücudumuza kolesterol alıyoruz. Kan kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerde kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme riski daha yüksek oluyor. Az yağlı olan sütteki hayvansal yağ azaldığı için doğrudan kolesterol düşürüyor. Dolayısıyla özellikle süt ve grubunu az yağlı olanlardan tercih etmek, hem daha fazla kalsiyum alımını sağlıyor, hem de günlük doymuş yağ ve kolesterol alımını azaltıyor.

 7. Kronik bronşit ve bağırsak kanserini önlenmesine yardımcı oluyor

 

20 yıl boyunca 2000 kişi üzerinde yapılan bir incelemede; günde 2-3 bardak süt içen kişilerde bağırsak sorunlarına, hatta bağırsak kanserine pek rastlamadığı gözlenmiş. Ayrıca Johns Hopkins Üniversitesi'nde gerçekleştirilen başka bir araştırmada ise süt içen kişilerde kronik bronşite pek rastlanmadığı ortaya konmuş. Uzmanlar sütün; sigara, alkol ve bol miktarda kahve gibi bağımlılık yapan maddeleri tüketen kişileri bile koruduğuna dikkat çekiyor.

 8. Osteoporozdan koruyor

 

Osteoporoz, en sık görülen kemik hastalığı olarak belirtiliyor. 50 yaş sonrasında, 2 kadından 1’i ve 4 erkekten 1’inde osteoporoza bağlı kırıklar görülüyor. Yaşla beraber kemik yoğunluğunda azalmanın önüne geçebilmenin en iyi yolu ise kalsiyum ve D vitamini almak. Günde 2-3 porsiyon (2-3 su bardağı) süt tüketimi kalsiyum alımı için öneriliyor

Kaynak: Editör:
Etiketler: DÜNYA, SÜT, GÜNÜNDE, SÜT, SEKTÖRÜNDE, DURUMUMUZ, İYİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı