Haber Detayı
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 22:44 Bu haber 2058 kez okundu
 
DOĞAL VARLIKLARIMIZA SAHİP ÇIKAMIYORUZ
Yeşil Doğa Derneği açıklama yaptı; Daha Eşmekaya sazlığının acısını yaşayamadan Tuz Gölü den gelen Flamingo ölüm haberleri tüm kamuoyunun yüreğini sızlatmıştır.
YAŞAM Haberi
 DOĞAL VARLIKLARIMIZA SAHİP ÇIKAMIYORUZ

DOĞAL VARLIKLARIMIZA SAHİP ÇIKAMIYORUZ

 

Çok değil bundan 15 yıl öncesinde Eşmekaya Sazlığı'nda binlerce kuş varlığıyla " kuş cenneti" dediğimiz alan malesef kurudu ve binlerce kuş çeşidi bölgeden uzaklaştılar.

 

Daha Eşmekaya sazlığının acısını yaşayamadan Tuz Gölü den gelen Flamingo ölüm haberleri tüm kamuoyunun yüreğini sızlatmıştır.

 

Tuz Gölü havzası tarım ürünleri seçiminde daha fazla para derdiyle yeraltı sularının vahşice kullanılması sonucu suyun giderek derinlere çekildiği defalarca yazıldı çizildi ancak hiç bir tedbir alınmadığı görülmektedir. Pancardan yoncaya kısa zamanda büyük para almanın yarışı var iken Kuş Cenneti tükenmiş yada Flamingo ölümleri artmış kimin umurunda.

 

Tehlike büyümeye devam ediyor acı haberlerin peş peşe geleceği aşikar dış havalardan gelecek su projesi hep konuşuluyor ancak lafta kalıyor

 

Bugün binlerce flamingo yavrusu öldü haberleri acaba hangi vicdanları yaraladı

 

Evet Tuz Gölü’nde onca flamingo yavrusu hayatını kaybetti 15 yıl önce Eşmekaya Sazlığı'nda kaybettiğimiz binlerce kuş çeşitlerinin Yok oluşundan dolayı Alıştık

 

Tuz Gölü canlı tür çeşitliliği ile UNESCO’nun Dünya Miras Alanları Geçici Listesi’nde yer alan, uluslararası statülere sahip Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biridir. 85 kuş türünün gözlemlendiği göl, kuşların göç yolu üzerinde olması nedeniyle göçmen kuşlar için ayrı bir öneme sahiptir.

 

flamingoların dünyadaki en büyük doğal üreme kolonisi (kuluçka alanı) olan Tuz gölünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verilerine göre 2019 yılında 20 bin 381 flamingo yavrusu yumurtadan çıkmıştı.

 

Tuz Gölü’nden gelen, susuzluk nedeniyle hayatını kaybetmiş onca flamingo yavrusunun görüntüleri hepimizin içinde derin yaralar açtı.

 

Yanlış Tarım politikalarına ilaveten iklim değişikliğine bağlı kuraklığın neden olduğu su kıtlığı Tuz Gölü havzası için hayati önemdedir.

 

Dün binlerce kuş çeşidinin yaşadığı Eşmekaya sazlığının yok oluşu Bugün Tuz Gölü çevresinde flamingoların ölümü gelecekte insan yaşamı üzerinde mutlaka etkisi olacaktır Doğal yapı bozulursa Ekosistemin zarar görmesi kaçınılmazdır.

 

Türkiyenin ortası çölleşme riskiyle karşı karşıya sadece seyretmek değil çözüm bulunmasını talep ediyoruz

 

Yeşil Doğa Derneği
Kaynak: Editör:
Etiketler: , DOĞAL, VARLIKLARIMIZA, SAHİP, ÇIKAMIYORUZ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 DOĞAL VARLIKLARIMIZA SAHİP ÇIKAMIYORUZ
Yorumlar
Haber Yazılımı