Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 12:49 Bu haber 2464 kez okundu
 
Dijital Tarım Pazarı Orta Anadoluda üretime teşvik edecek
Özkök; Çiftçinin ürünlerine rahatlıkla pazar bulabilmesi, tüketici ile esnafın aradığı kalite ve standartta ürünü tedarik edebilmesi için hayata geçirilen Dijital Tarım Pazarına mutlaka kayıt yaptırın diyerek çiftçileri uyardı
EKONOMİ Haberi
Dijital Tarım Pazarı Orta Anadoluda üretime teşvik edecek

 

Dijital Tarım Pazarı Orta Anadoluda üretime teşvik edecek

Çiftçinin ürünlerine rahatlıkla pazar bulabilmesi, tüketici ile esnafın aradığı kalite ve standartta ürünü tedarik edebilmesi için hayata geçirilen Dijital Tarım Pazarı, üreticileri sevindirdi.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin DİTAP sayesinde ürünün çiftçinin elinde kalmayacağını açıkladığını vurgulayan Aksaray Borsa Başkanı Hamit Özkök, yetiştirilen ürünün tarlada kalmayacak olmasının hem üreticiye hem de tüketiciye avantaj sağlayacağını belirterek çiftçilere sosyal medya hesabından duyuruda bulundu

 

Sayın Çiftçilerimiz
Tüm tarım paydaşlarının tek bir platformda olacağı, üretici ile tüketicinin doğrudan bir bağ kuracağı, tarım ürünlerinin doğrudan satışının yapılacağı,tohumdan çatala kadar sürecin tek elden yönetileceği sistem olan DİJİTAL TARIM PAZARINIA ( www.ditap.gov.tr)
Kayıt olmanız bizi çok memnun edecektir.

"Tarımda da dijitalleşme zorunluydu"

 

 

 

Özkök , uygulama sayesinde her zincirin takip edilerek, tüketiciye de sağlıklı ürünlerin ulaşacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Çiftçimiz aile ve ülke ekonomisine katkı yapmak istiyor. Temennimiz 6 ay ertelenen faizlerin bir yıla uzatılması. Bakanlığın açıkladığı Dijital Tarım Pazarı ile çiftçinin elinde mal kalmayacak, vatandaş da istediği sağlıklı ürüne ulaşacak. Çiftçinin elinde mal kalmayınca Dijital Tarım Pazarı, daha fazla üretimi teşvik edecektir. Belki bu çalışmayla taban fiyatı da oluşturulur. Denge unsuru olur. Biz her zaman üreticinin alın terinin korunmasını istiyorduk, amacımız buydu. Tüketici de fahiş fiyat olmadan ürününü alabilecek.

 

 

Yeni tip koronavirüs ile mücadele döneminde tarımda da dijitalleşmenin zorunlu olduğuna dikkat çeken Hamit Özkök, bu süreçte tarımın öneminin bir kat daha arttığını söyledi.

 

"Artık bilinçli tarım yapılacak"

 

 

 

 DİTAP sayesinde üretim değerini bulacak :  www.ditap.gov.tr  adresine giren üreticiler ve alıcılar ayrı ayrı bölümlerden girerek elindeki ürünü kayıt yapacaklar aynı anda alıcılar ise kendi ihtiyaçlarını belirtecekler . Hasat döneminde hiç kimsenin elinde mal kalmamış olacak ve değerinden satış yapacakları direk alıcıya ulaşılmış olacaklar.

 

Şimdiden Kayıt yaptıran  Çiftçiler ise  üreticiler olarak her zaman DİTAP gibi yeniliklere açık olduklarını vurguladı.

 

Tarımın önemine işaret eden çiftçiler "Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da iddialıyız. Ürünlerimiz kaliteli olunca yurt dışı pazarı da kolay oluyor. Bu süreçte ülkeler gözünü Türkiye'ye dikti" dedi.

 

DİTAP sayesinde çiftçinin elinde artık ürün kalmayacağını, bilinçli tarım yapılacağını, pazara göre de ekim gerçekleştirileceğini söyledi.

 

 

Yeşil Doğa Derneği ise DİTAP sayesinde Orta Anadolu’nun verimsiz topraklarının işler hale gelmesini bekliyoruz .  Ancak  bölgeyi tehdit eden yer altı sularının çekilmesiyle başlayan kuraklığın  giderilmemesi halinde diğer bölgelerle rekabetin olamayacağını  belirtti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dijital, Tarım, Pazarı, Orta, Anadoluda, üretime, teşvik, edecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı