Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 00:06 Bu haber 763 kez okundu
 
DARBELERİN BİLE YIKAMADIĞI DEĞERLERİMİZ VAR PROF. DR. FUAT SEZGİN ANILIYOR
Erbakan ve Said Nursi ile birlikte yüz büyük Müslüman arasında yer almış. bilim adamı Dr. Fuat Sezgin yad edilmeye devam ediliyor. Aksaray Üniversitesi Rektörü Yusuf ŞAHİN ‪Dünya bilim tarihine kendi adını, ülkemiz ve değerlerimizle birlikte yazdıran, hayatı ile gençliğimize örnek olan Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızı hürmetle anıyoruz. diyerek vefa gösterdiği Profesör Dr.Fuat SEZGİN Bir çok başarılı bilim adamına ışık olmuş onları geleceğe hazırlamıştır
- Haberi
DARBELERİN BİLE YIKAMADIĞI DEĞERLERİMİZ VAR  PROF. DR. FUAT SEZGİN ANILIYOR

ben profesörüm diye caka satmayan insan. hakiki bilim adami. nice verimli meslektasi gibi o da ülkesini terketmek zorunda birakilmis. 2019 yılında  söz fuat sezgin'de:

Geschichte der arabischen schrifttums adlı arapça yazma eserler literatürüne dair kitabıyla tanınan türk âlimi... erbakan ve said nursi ile birlikte yüz büyük müslüman arasında yer almış.

ismi ankara demetevlerdeki lalegül kavşağına verilen bilim adamı.

Aksaray Üniversitesi Rektörü Yusuf ŞAHİN ‪Dünya bilim tarihine kendi adını, ülkemiz ve değerlerimizle birlikte yazdıran, hayatı ile gençliğimize örnek olan Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızı hürmetle anıyoruz. diyerek vefa gösterdiği Profesör Dr.Fuat SEZGİN Bir çok başarılı bilim adamına ışık olmuş onları geleceğe hazırlamıştır

Hatıralarda hep olumlu şahsiyet, başında olduğu kurumun telefonuna bazen kendisi çıkıyormuş bugün anladık ki. fuat sezginle görüşmek istediginizi söylediğiniz zaman önce bir güzel telefondakini konuşturuyor. eger sizde bir randıman gördü ise; "yavrucum fuat benim" diyip şoke ediyor insanı. kekelettiriyor, ayağa kaldırıp telefona saygı duruşu yaptırtıyor.


"evimden çıktım. baktım bir çocuk diyor ki; 'yazıyor yazıyor, 147 profesörün üniversiteden çıkarıldığını yazıyor. gazeteyi aldım elime. baktım benim de ismim var. enstitü yerine süleymaniye kütüphanesi"ne gittim. o gün artık türkiye"de yaşayamayacağıma inandım. birkaç amerikan ve alman üniversitesine yazdım. iki ay sonra bana iki amerikan üniversitesinden ve frankfurt'tan davet geldi. daha kitabın malzemelerini tamamlayamamıştım. türkiye"den uzaklaşmayayım, sık sık türkiye"ye gelmek zorunda kalırım diye frankfurt"u tercih ettim".
 

ilimler tarihçisi. hayatta görebileceğiniz en çalışkan, en birikimli insan. bir zamanlar trt'de, eskilerden enteresan aletleri kısık sesiyle uzun uzun anlatırdı, keyifle dinlenirdi..
biraz tanıyınca kendisine de emeğine de saygı duymamak, hayran olmamak imkansız. Büyük insanın kendi yazdığı ve hakkında yazılan kitapların sesine kulak vermek gerek.

 Fuat Sezgin kimdir?

İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılması ve sonraki nesillere aktarılması hususunda sayısız çalışmaya imza atan Fuat SEZGİN, vefatının ardından sayısız eser bıraktı. 2019 yılı "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar yapılacak. İşte, Fuat Sezgin´in biyografisi ve eserleri...

Bitlis´te 24 Ekim 1924´te dünyaya gelen Fuat Sezgin, Erzurum´da ortaokulu ve liseyi bitirip 1943´te İstanbul´a geldi.

İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsünde alanında en tanınmış uzmanlardan Alman şarkiyatçı Helmut Ritter´in öğrencisi olan Sezgin, Ritter´in tavsiyesi üzerine İslam bilimlerine yöneldi.

Sezgin, 1951´de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdikten sonra Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı.

"Buhari´nin Kaynakları" konulu doktora tezini tamamlayan Sezgin, 1954´te doçent oldu. Sezgin, bu çalışmasıyla hadis kaynağı olarak İslam kültüründe önemli bir yere sahip olan Buhari´nin, bilinenin aksine sözlü kaynaklara değil yazılı kaynaklara dayandığı tezini ortaya attı.

Fuat Sezgin´in, "Buhari´nin Kaynakları Hakkında Araştırmalar" adındaki takdim tezi 1956´da yayımlandı.

Sezgin, Türkiye´de 1960´ta askeri darbenin iktidara getirdiği hükümet tarafından hazırlanan ve 147 akademisyenin üniversitelerden men edildiği listede kendi adının da bulunması üzerine Türkiye´den ayrılarak Frankfurt Üniversitesinde çalışmalarına devam etti.

Cabir ibn Hayyan konusunda 1965´te yazdığı ikinci doktora tezini Frankfurt Üniversitesi Institut für Geschichte der Naturwissenschaften´a sunan ve bir yıl sonra profesör unvanını kazanan Sezgin, aynı yıl kendisi gibi şarkiyatçi olan Ursula Sezgin ile evlendi. Sezgin´in kızı Hilal, 1970´te dünyaya geldi.

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sahasında yazılan en kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihi´nin ilk cildini, 1967´de tamamlayan Sezgin, 17 ciltten oluşan eserin 18. cildini yazıyordu.

Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede biliyordu.

İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesinin faaliyetlerini desteklemek amacıyla 2010´da Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı kuruldu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde kurulan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Enstitüsü ise 2013 yılında faaliyetlerine başladı.

Uluslararası çeşitli akademilerin üyesi de olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, yaşamı boyunca Kahire Arap Dili Akademisi, Şam Arap Dili Akademisi, Fas Rabat Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliği de dahil olmak üzere çok sayıda önemli ödül ve nişana layık görüldü.

Erzurum Atatürk Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilen Sezgin, Almanya Birinci Derece Federal Hizmet Madalyası, Almanya Üstün Hizmet Madalyası, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibiydi.

Sezgin´in öncülüğünde kurulan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de üstün nitelikli eser ve ortaya konan özgün çalışmalardan dolayı kurum statüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Özel Ödülü´ne layık görülmüştü.

Ömrünü İslam bilimler tarihine adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 30 Haziran 2018´de hayatını kaybetti.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgeyle, 2019 yılı "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar yapılıyor

 

Kaynak: (Aksaray Web Tv) - Aksaray Web Tv Haber Merkezi Editör:
Etiketler: DARBELERİN, BİLE, YIKAMADIĞI, DEĞERLERİMİZ, VAR, , PROF., DR., FUAT, SEZGİN, ANILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı