Haber Detayı
06 Nisan 2020 - Pazartesi 16:10 Bu haber 1799 kez okundu
 
CEMALETTİN BAL DAN KANDİL MESAJI
Somuncu Babamızın Şehri, Şehr-i Sülehâ olan Aksaray da yaşayan bütün kardeşlerime, Selamün Aleyküm; Bismillahirrahmanirrahim, Bağlantı
BİLİM Haberi
CEMALETTİN BAL DAN KANDİL MESAJI

Somuncu Babamızın Şehri, Şehr-i Sülehâ olan Aksaray da yaşayan bütün kardeşlerime,
                     Selamün Aleyküm;
                     Bismillahirrahmanirrahim,

 

7Nisan 2020Salı ’yıÇarşamba ’ya bağlayan gece, Şaban ayının on beşinci gecesi Berat Kandilini bir kez daha idrak edeceğiz İnşallah.Mübarek üç ayların sonunda gelen, her yıl gelişiyle pek çok güzelliğin yaşandığı rahmet, mağfiret ve arınma mevsimi Ramazan-ı şerife adım adım yaklaştığımızın habercisi, kurtuluş, af ve arınma gecesi olan Berat Kandili ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır.Bununla ilgili Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:

“Şaban ayının yarısı (Berat gecesi) olduğunda, gecesinde kalkın ibadet edin, gündüzünde de oruç tutun! Muhakkak ki yüce Allah, o günde dünya semasına iner (rahmetiyle özel olarak tecelli eder) ve imsak vaktine kadar şöyle der: Affedilmeyi dileyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Şifa dileyen yok mu, şifa vereyim. Şunu isteyen yok mu vereyim…”( İbn Mâce, Salât, 191)

Bizler bu müjdeyle Berat gecesinin namaz, dua, zikir, salatü selamlar ve istiğfar için bir fırsat olduğunubilmeliyiz. Bununla birlikte Berat gecesi özellikle ömür muhasebesi için fırsattır. Muhasebe, kalbin ve nefsin ne halde olduğunu kontrol etmektir. Allah’a ve ahirete yönelen herkese, güzel bir tövbeden sonra kuvvetli bir muhasebe elzemdir.Her Müslüman birey, böyle mübarek geceler vesilesiyle günah ve kusurlarından dolayı tövbe etmeli, bundan sonraki hayatını daha da güzelleştirme kararını vermelidir.

Bakınız Muhterem Kardeşlerim, Dünya hayatı bir imtihan sahasıdır. Bilindiği üzere Dünyayı saran ve Ülkemizi, Milletimizi etkileyen Korona virüsü de bir imtihan sürecidir. Günlük yaşantımızdaki bir araya gelmek, oturmak, komşulara gitmek, akraba ziyaretinde bulunmak ve büyüklerimizi ziyaret etmek gibibirçok durumun bizim için nimet olduğunu yakinen görmüş olduk. Evet, şuanda yapamıyoruz, Camilerimiz; cemaatle namaz kılamıyoruz, Kandil gecelerimize gidemiyoruz.Şimdi ise bunların hepsinin ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Demek ki her şeyi zamanında yapmalı, farkında olmadığımız nimetlerin kadrini zamanında bilmeliyiz.

Bu vesileyle yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların bizleri istikamet sahibi yapmasını temenni ediyor, bu gecenin, ülkemizin, İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulü ile arınma ve affına vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Tüm Aksaraylı kardeşlerimin ve İslam Âleminin Berat kandilini tebrik ediyor, Korona Virüsü sebebiyle Ülkemizde alınan tedbirlere önemle uyulmasını ve tezzamanda sağlık, sıhhat içerisinde hayatımızı sürdürmemizi temenni ediyorum.

 

                                                                                                    Cemalettin BAL

                                                                                                  Aksaray İl Müftüsü

Kaynak: Editör:
Etiketler: CEMALETTİN, BAL, DAN, KANDİL, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı