Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 21:56 Bu haber 1777 kez okundu
 
BU ÇOCUKLAR HARİKA PROJE İLE TEKNOFEST GAZİANTEPE GİDİYORLAR
24-27 Eylül tarihleri arasında, bu yıl üçüncüsü Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivaline sayılı günler kaldı. 21 Farklı kategoride yer alan teknoloji yarışmalarına 81 ilimizden toplamda 20.091 takım başvuru yaptı. Bu kapsamda 50’si Aksaray Üniversitesinden olmak üzere ilimizden toplamda 52 adet başvuru yapıldı. Bunlardan sadece birkaçı finallerde yarışmaya hak kazandı.Hazım Kulak Anadolu Lisesi öğrencilerinden Said Öztürk, Muhammed Ali Ural ve Serhat Döşlü’nün bir araya gelip kurdukları GRUP SMS takımı,Afat anında ülke için yararlı olacak olan katlanır konteyner projesi için iddialı
- Haberi
BU ÇOCUKLAR HARİKA PROJE İLE TEKNOFEST GAZİANTEPE GİDİYORLAR

BU ÇOCUKLAR HARİKA PROJE İLE TEKNOFEST GAZİANTEPE GİDİYORLAR

 

24-27 Eylül tarihleri arasında, bu yıl üçüncüsü Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivaline sayılı günler kaldı. 21 Farklı kategoride yer alan teknoloji yarışmalarına 81 ilimizden toplamda 20.091 takım başvuru yaptı. Bu kapsamda 50’si Aksaray Üniversitesinden olmak üzere ilimizden toplamda 52 adet başvuru yapıldı. Bunlardan sadece birkaçı finallerde yarışmaya hak kazandı.

 

Hazım Kulak Anadolu Lisesi öğrencilerinden Said Öztürk, Muhammed Ali Ural ve Serhat Döşlü’nün bir araya gelip kurdukları GRUP SMS takımı, Afet Yönetimi kategorisinde iki zorlu ön elemeyi başarıyla geçerek finallere katılmaya hak kazandılar. Bu yıl 10. sınıfa devam eden takım üyeleri afet sonrasında afetzedeler için kurulması ve kullanımı çok kolay olan bir konteyner tasarımı gerçekleştirdiler. Katlanabilir nitelik taşıyan konteyner projesinde, deprem bölgelerine sevkiyatta büyük kolaylık yaşanacak. Normalde bir tır ile iki adet konteyner sevk edilirken bu projeyle altı adet konteyner gönderilebilecek. Deprem bölgesine ulaşan konteynerler herhangi bir alt yapıya ihtiyaç duymaksızın elektrik ihtiyacını güneş panellerinden karşılayacak, içinde bulunan temiz/pis su hazneleriyle de herhangi bir alt yapıya ihtiyaç duymayacak.

 

Takım üyeleri ile yapılan röportajda, TEKNOFEST’e katılacaklarından dolayı duydukları mutluluğu ve heyecanı dile getiren öğrenciler ayrıca şunları kaydettiler;

 

“Ülkemizin neredeyse tamamı deprem riski taşımakta ve her an herhangi bir yerde büyük bir deprem olabilir. Deprem sonrasında afetzedeler ilk etapta çadırlara yerleştiriliyor ve çadırlarda kalma süreleri uzayabiliyor. İkinci etapta imdada konteynerler yetişiyor. Konteynerlerin kurulabilmesi için elektrik, su, kanalizasyon gibi altyapıya ihtiyaçları var. Alt yapı çalışmalarının da ne kadar süreceği belli olmuyor. Bizim yapmış olduğumuz proje ile konteynerler altyapıya ihtiyaç duymadan hemen kullanılabiliyor. Dolayısıyla çadırlara artık eskisi kadar ihtiyaç kalmıyor. Ayrıca konteyner projemiz katlanabilir nitelikte olduğundan dolayı da gerek depolamada ve gerekse taşımada büyük kolaylıklar sağlıyor.”

İlk defa katılıyor olmalarına rağmen iddialı olduklarını ifade eden takım üyeleri konu ile ilgili bir slogan olabilecek şu cümleleri söylediler; “Sonuçta Türkiye kazanacak. Biz oraya yarışmaya gitmiyoruz. Biz oraya ülkemize yeni bir proje kazandırmaya gidiyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, ÇOCUKLAR, HARİKA, PROJE, İLE, TEKNOFEST, GAZİANTEPE, GİDİYORLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı