Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 23:26 Bu haber 2276 kez okundu
 
BOTAŞIN İZİNSİZ YARALADIĞI SULAMA KANALI PATLADI ARAZİYİ SU BASTI
Baymış köyü sınırında DSİ kanalının atıldan Botaşa ait boruları geçirmeye çalışırken istenmeyen kaza sonucu kanal çökmüştü yeniden tadil edilmesine rağmen teknik olarak düzgün yapılamayan kanal dün gece yarısı yağan yağmurunda etkisiyle patlayarak tarım arazilerinin su altında kalmasına sebep oldu
EKONOMİ Haberi
BOTAŞIN İZİNSİZ  YARALADIĞI SULAMA KANALI PATLADI ARAZİYİ SU BASTI

BOTAŞIN İZİNSİZ  YARALADIĞI SULAMA KANALI PATLADI ARAZİYİ SU BASTI

 

 Botaşın ihale ettiği yüklenici firma tarafından kızılırmaktan su getirecek olan borularını Baymış köyü sınırında DSİ kanalının atıldan geçirmeye çalışırken istenmeyen kaza sonucu kanal çökmüştü yeniden tadil edilmesine rağmen teknik olarak düzgün yapılamayan kanal dün gece yarısı yağan yağmurunda etkisiyle patlayarak tarım arazilerinin su altında kalmasına sebep oldu Barajdan suyun kapatılmasıyla 8 saat sonra su kesilebildi bu arada akan 1 milyon metreküp su evlere ve tarım arazilerine zarar verdi.

 

Aksaray Baymış köyü üzerinden giden Dsi sulama kanalı geçen ay içerisinde Botaş tarafından yapılan ihalede  Tuz gölü doğalgaz depolama tesislerine Kızılırmak tan borularla su getirmeye çalışan bir yüklenici firmanın izinsiz bir şekilde sulama kanalının altından boru hattı geçirme çalışmaları  esnasında kanal çatlamış ve mevcut düzeni bozulmuştu kendilerince tadilat yaparak olayı örtbas etmişlerdi Ancak dün yağışlarında artmasıyla kanalın taşarak yüklenmesi sonucu tadilat gören noktadan su kanalı patladı yaklaşık 1 milyon metreküpten fazla su araziye ve yerleşim yerlerine akarak zarara sebebiyet verdi.

 

Olayın ardından incelemeler başlatıldı felaket bölgesine giden Dsi yetkilileri, Tarım il müdürü Bülent Saklav, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak zarar gören çiftçilere geçmiş olsun diyerek zarar tespitinin yapılacağını belirttiler . DSİ müdürlüğü ise durumun ortaya çıkması için soruşturma açarak zararın tazmini için davacı olmaya hazırlanıyor.

 

Sulama Birliklerinin yeni düzenlemeyle tekrar DSİ Bünyesine katılmasıyla Ulu Irmak Sulama Birlik Başkanı olarak görev yapan  Ayfer Karlı Daha önceden kanal üzerinde tahrifat olduğunu bildiğimiz hasar firma tarafından tadil edilmişti  11 Nisan’da kanal yapıldı ve bize teslim edildi. Biz birkaç gün daha kanalın oturmasını bekledik ve sulamamızı açtık. Sürekli kontrol ediyorduk  Çok uygun bir yapı olmadığını biliyorduk zemin oynadığından dolayı. Bir sıkıntı doğuracağını tahmin ettiğimizden takipte kaldık  gece saat 02.30 sularında kanal patlak verdi ve 1 milyon metreküp su araziye taştı zararın tespiti için çalışıyoruz dedi.

 

Konuyla ilgili DSİ tarafından izinsiz kanal etrafında çalışma yapan firmaya dava açılarak yasal süreç başlatıldı

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BOTAŞIN, İZİNSİZ, , YARALADIĞI, SULAMA, KANALI, PATLADI, ARAZİYİ, SU, BASTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı