Haber Detayı
07 Eylül 2021 - Salı 23:09 Bu haber 2002 kez okundu
 
BÖLGEDE İŞSİZLİĞİ DÜŞÜREN ÖNCÜ İL AKSARAY
Aksaray İş kur Müdürü Mahmut Akkuş öğretmen evinde basın karşısına çıktı bölgenin en iyisiyiz iddiasında bulunarak kalem kalem anlattı feryat ederek kapanan kooperatifler için "nakit para bekliyor biz teçhizat desteği verebiliyoruz" diyerek projesi geçenlerde var dedi pandemi şartlarında 5.300 kişi istihdam edildi diyerek iddiasını güçlendirdi.
- Haberi
BÖLGEDE İŞSİZLİĞİ  DÜŞÜREN  ÖNCÜ İL AKSARAY

BÖLGEDE İŞSİZLİĞİ DÜŞÜREN ÖNCÜ İL AKSARAY

 

Aksaray İş kur Müdürü Mahmut Akkuş öğretmen evinde basın karşısına çıktı bölgenin en iyisiyiz iddiasında bulunarak kalem kalem anlattı pandemi şartlarında 5.300 kişi istihdam edildi diyerek iddiasını güçlendirdi.

 

Mahmut Akkuş konuşmasında şunları belirtti. ;

 

İSTİHDAMDA 13'LÜK ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

 

Pandemi sürecine rağmen 2020 yılında Aksaray'da İŞKUR aracılığıyla 5.320 kişi istihdam edildi. Normalleşme süreci ile birlikte 8 aylık periyotta ağustos ayı sonu itibariyle 4.500 kişi İŞKUR aracılığıyla Özel sektörde işe yerleşti. Hizmet ve Tarım sektöründe yaşanan hareketlilik artış da etkili olurken en fazla istihdam sırasıyla Sanayi, Hizmet, İnşaat sektörlerinde gerçekleşti. TR 71 bölgesinde Aksaray işsizliğin ortalamasını düşüren öncü iller arasında yer almaktadır. Nüfusa oranla Genç İstihdamında Türkiye genelinde 14. ve Engelli İstihdamında 4. olarak yer almaktadır.

 

SANAYİ SEKTÖRÜNDE 25.000 KİŞİNİN İSTİHDAM HEDEFLENMEKTEDİR

 

Aksaray Organize Sanayi Bölgesinde 12.500 kişi çalışmakta olup OSB dışında yer alan sanayi çalışanları ile birlikte toplamda sanayi sektöründe 16.000 kişi çalışmaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Prof.Dr. Sayın Vedat Bilgin'in riyasetinde yürütülen istihdam çalışmaları ve istihdam teşvik ve destekleri, ilimizde ise Valimiz Sayın Hamza Aydoğdu'nun öncülüğünde Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Organize Sanayi Bölgesi yönetimi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası ile tüm paydaşlarımızın girişimleri ile yeni yatırımların ileriye matuf olarak kurulması, planlanan yeni OSB'ler ile birlikte ve de 3. genişleme alanının tamamlanması sonucunda Aksaray'da 25.000 kişinin sanayide istihdamı planlanmaktadır.

 

266 ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜ VATANDAŞIMIZ KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU

 

Son dönemde engelli ve eski hükümlülerin istihdamına yönelik olarak ciddi bir artış kaydedilmiş olup bu kapsamda ilimizde 266 proje ile 266 engelli ve eski hükümlü hibe projesinden yararlanmaya hak kazanmıştır. İl ve ilçe merkezlerinde köylerde dezavantajlı grupları içerisinde yer alan engelli vatandaşlarımız 65.000 TL'ye kadar sağlanan hibe desteklerinden yaralanarak farklı sektörlerde kendi işlerini kurdu. Engelli ve Eski Hükümlü Hibe Projelerinde Aksaray ilimiz belirli dönemlerde Türkiye birincisi oldu.

 

1.390 KİŞİYE İSTİHDAM GARANTİLİ MESLEK EDİNDİRME KURSU DÜZENLENDİ

 

İşgücü piyasasının ara eleman ihtiyacını gidermek ve teminde güçlük çekilen mesleklerde iş gücü piyasasına katkıda bulunmak amacıyla farklı sektörlerde İstihdam Garantili Meslek Edindirme Kursları, İşbaşı Eğitim Programı ile Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Protokolü kapsamında 8 aylık dönemde 1.390 kişilik meslek edindirme kursu düzenlendi.

 

4.250 İŞYERİ İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI TARAFINDAN ZİYARET EDİLDİ

 

Aksaray Organize Sanayi başta olmak üzere İŞKUR'a kayıtlı iş yerleri arasından 4.250 işyeri İş ve Meslek Danışmanları tarafından ziyaret ederek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından sağlanan teşvik ve destekler anlatıldı. Ayrıca İş Sağlığı ve Güvenliği başta olmak üzere pandemi sürecinde bilgilendirme ziyaretleri gerçekleşti.

 

PANDEMİ SÜRECİNDE İŞKUR ARACILIĞIYLA 134.302.790 TL DESTEK SAĞLANDI

 

Küresel ölçekte yaşanan pandemi sürecinde ülke ekonomileri durgunluk yaşarken ülkemizde ve Aksaray ilimizde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Prof.Dr. Sayın Vedat Bilgin’in riyasetinde Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği, İşsizlik Ödeneği ve Normal Çalışma Desteği kapsamında 34.396 kişiye 134.302.790 TL ödenek tahsisi gerçekleşmiştir.

 

İŞKUR çalışanları mesai mefhumu gözetmeksizin pandemi sürecinde istihdamın devamı ve korunması için çalışmalar yürütmüştür. " dedi daha sonra soru cevap bölümüne geçildi
Kaynak: Editör:
Etiketler: BÖLGEDE, İŞSİZLİĞİ, , DÜŞÜREN, , ÖNCÜ, İL, AKSARAY,
Yorumlar
Haber Yazılımı