Haber Detayı
25 Nisan 2019 - Perşembe 14:01 Bu haber 420 kez okundu
 
Asü'lü hocadan yeni bir uygulama
Depremlerde yer bulma konusunda haberlere çıkan hoca şimdide ilginç uygulama geliştirdi
- Haberi
Asü'lü hocadan yeni bir uygulama

ATEŞBÖCEKLERİNDEN İLHAMLA YENİ BİR UYGULAMA GELİŞTİRİLDİ

 

Aksaray Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (ASÜTBMYO) Öğretim Görevlisi Emre Avuçlu, ateşböceklerinin davranış biçimlerinden esinlenilerek geliştirilen bir uygulama ortaya çıkardı.

 

Bu uygulama, seçili bir alanın kullandığı elektrik miktarını, nüfusunu ve yüzölçümünü tahmin edebiliyor. Ateşböceği Sürü Optimizasyonunun davranış biçiminden esinlenerek bu çalışmayı ortaya koyduklarını kaydeden Emre Avuçlu, “Kullanıcı, geliştirilen uygulamaya bir fotoğrafı tarattığında, seçili alandaki elektrik tüketimi, nüfus ve yüzölçümü tespitlerini hemen görebiliyor. Yani uygulama, kullanıcıya optimize bir tahmin sunuyor. Tahminler gerçekleştirilirken örnek olarak İngiltere’yi inceledik. İngiltere’nin gerçek nüfusu ile tahmin edilen değer arasında yüzde 1,7, yüzölçümü değeri içinse yüzde 1,4’lük bir fark ortaya çıktı. Geliştirdiğimiz uygulama, gerçek değerlere çok yakın tahminler ortaya koymuştur” dedi.

 

Emre Avuçlu, bilgisayar bilimlerinde kullanılan algoritma tiplerinden birisinin de sezgisel algoritmalar olduğunu belirttiği açıklamasını, şu şekilde tamamladı: “Temel olarak çalışmalarında kesinlik bulunmayan bu algoritmalar ya her zaman aynı performans ile çalışmaz, ya da her zaman sonuç vermeyi garanti etmez. Ancak, yine de problemi iyileştirme için kullanışlı algoritmalar olarak bilini

Kaynak: Editör:
Etiketler: Asü'lü, hocadan, yeni, bir, uygulama,
Yorumlar
Haber Yazılımı