Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 15:30 Bu haber 696 kez okundu
 
Ali Südemen: Şekil değiştirse bile Habercilik ölmez
gazeteciliğin gelişen teknoloji karşısında büyük yara aldığını belirten 68 Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Südemen ''Sanal alem acilen denetim altına alınmalıdır. Edep adap bir kenara mesleki bilgiden yoksun intikamcı, tetikçi art niyetli ve karanlık kişilerin bu sektörde söz sahibi olacakları aşikardır. Bu güne kadar beklenen yasaların çıkmaması endişe verirken, yarın çok geç olabilir’ diyerek hatırlatmalarda bulundu.''
KÜLTÜR Haberi
Ali Südemen: Şekil değiştirse bile Habercilik ölmez

Südemen: Habercilik ölmez

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile bir açıklama yapan 68 Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Südemen, kağıda dayalı gazeteciliğin gelişen teknoloji karşısında büyük yara aldığını, fakat toplumu bilgilendirmede habercilik yapan gazeteciliğin bitmeyeceğini söyledi.

Ülke genelinde gerek yaygın gerekse yerel basının zor günler geçirdiğini belirten Südemen, toplumu bilgilendirmede habercilere düşen görevin sorumluluklarının daha da arttığını, doğru ve tarafsız bilgiyi aktarmada habercilerin hassasiyetle üzerinde duracakları bir noktanın önemine vurgu yaptı. Cemiyet Başkanı Ali Südemenözetle şunları söyledi : ‘Gazetelerin birer birer kapandığı günümüzde teknolojik gelişmeler medya haberciliğini sanal aleme taşımıştır. Anında bilgi edinme aracı olarak bilgisayar ortamının oluşturduğu internet gazeteciliği hızlı bir gelişim göstermesi, sosyal medyanın yeni nesiller tarafından benimsenen haber ağı olarak kullanılması, kağıda dayalı gazeteciliğin zor günler geçirmesine neden olmuştur. Haberci gazetecilerin medyanın farklı biriminde ağırlıklı olarak bilgi akışı sağlamaları, haberciliğin ölmeyeceğini gösterirken, rekabetin sanal aleme kayarak farklılık oluşturması, medyada değişim ve dönüşümün temelini oluşturmuştur. Sanal alem acilen denetim altına alınmalıdır. Belli kriterler dahilinde yasal şekle getirilmelidir. Aksi halde bölgede yerel gazetecilik yapıyorum diyerek yüzlerce hatta binlerce sitenin faaliyeti toplumu farklı mecralara sürükleyecektir. Edep adap bir kenara mesleki bilgiden yoksun intikamcı, tetikçi art niyetli ve karanlık kişilerin bu sektörde söz sahibi olacakları aşikardır. Bu güne kadar beklenen yasaların çıkmaması endişe verirken, yarın çok geç olabilir’ diyerek hatırlatmalarda bulundu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ali, Südemen:, Şekil, değiştirse, bile, Habercilik, ölmez,
Yorumlar
Haber Yazılımı