Haber Detayı
30 Nisan 2021 - Cuma 13:38 Bu haber 3634 kez okundu
 
AKSARAY UYDU FIRLATMA MERKEZİ OLACAK BAKAN MÜJDEYİ VERDİ
Bakan Karaismail oğlu 5g uydu için Tuzgölü tercih edilebilir diyerek, Aksaray'ı ilgilendiren konularda önemli Açıklamalarda bulundu "Aksaray-Ulukışla-Yenice yani Orta Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan hat üzerinde de çalışmalarımız var
TEKNOLOJİ Haberi
 AKSARAY UYDU FIRLATMA MERKEZİ OLACAK BAKAN MÜJDEYİ VERDİ

AKSARAY UYDU FIRLATMA MERKEZİ OLACAK BAKAN MÜJDEYİ VERDİ

 Bakan Karaismail oğlu Aksaray'ı ilgilendiren konularda önemli Açıklamalarda bulundu "Aksaray-Ulukışla-Yenice yani Orta Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan hat üzerinde de çalışmalarımız var Onun da ihale hazırlıkları devam ediyor." dedi

Tuz gölünün Uydu fırlatma merkezi olabileceğini ifade eden Karaismailoğlu Roketsan tarafından Füzelerin atış alanı olarak kullanılan tuzgölünün uydu fırlatma merkezi olabileceğini ima ederek yeni atılacak 5G için Aksaray'ı işaret etti Uydu fırlatılması da

‘’Türkiye'den gerçekleştirilmesi mantıklıysa yatırımın yapılabileceğini ve Tuz Gölü'nün de uydu fırlatılması konusunda tercih edilebileceğini söyledi.

KANAL İSTANBUL İÇİN FİNANS SORUNU YOK

 

 Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul'un finansı konusunda Hollanda, Belçika, Çin ve Rusya ilgileniyor Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi'nde çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün temelini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte haziranda atacağız" dedi.

Bazı bankaların Kanal İstanbul Projesi'ni finanse etmek istemediğine yönelik haberlerin dedikodudan ibaret olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, "Dünyadaki finans kuruluşlarıyla görüşüyoruz. Finansmanla ilgili herhangi bir sorun yok. Hollanda, Belçika, Çin, Rusya hepsi ilgileniyor. Ancak biz, bu işi yerli müteahhit ve yüklenicilerle yapacağız" ifadelerini kullandı.

Konya-Karaman Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı'ndaki test sürüşünün ardından trende basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu geçen yıl 2019'un yüzde 50'sinden fazla yatırım yaptıklarını aktararak, açılışını gerçekleştirdikleri projelerin ileri mühendislik gerektirdiğini söyledi.

 "2023'e kadar elimizdeki trenler bize yetiyor" Hızlı tren projelerine de değinen Karaismailoğlu, "Gaziantep'ten hızlı trene binen birisi, 2023'te Edirne'ye kadar gidebilecek." dedi. "2023'e kadar elimizdeki trenler bize yetiyor" Hızlı tren projelerine de değinen Karaismailoğlu, "Gaziantep'ten hızlı trene binen birisi, 2023'te Edirne'ye kadar gidebilecek." dedi.

 Çevre ve şehircilik harikası olacak EKONOMİ Çevre ve şehircilik harikası olacak Karaismailoğlu, yeni hatlar açıldıkça yeni tren ihtiyaçlarının da doğacağını belirterek

 "Trenleri biz Adapazarı'nda yapıyoruz. 160 kilometre hızındaki trenimiz bitiyor, bunun testlerini yapıyoruz. 225 kilometre hızındakinin tasarımları devam ediyor. 2023'e 225 kilometrelikleri de yapacağız. 2023'e kadar elimizdeki trenler bize yetiyor. Sonrasında seri üretime geçeceğiz. Metro araçları da üretmeye başladık. Gaziantep'in araçlarını biz üretiyoruz." ifadesini kullandı.

ULAŞTIRMA BAKANI AKSARAY DEMİRYOLU İÇİN KONUŞTU

Karaismailoğlu, "Aksaray-Ulukışla-Yenice yani Orta Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan hat üzerinde de çalışmalarımız var Onun da ihale hazırlıkları devam ediyor." açıklamasında bulundu. Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı'nı haziran-temmuz gibi açmayı planladıklarını dile getiren Karaismailoğlu, ardından Konya-Karaman YHT Hattı'nı hizmete alacaklarını duyurdu

UYDU FIRLATMA MERKEZİ GELECEKTE TUZGÖLÜNDE OLABİLİR

"5B'yi de bu yıl içerisinde fırlatacağız" Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun 4 Mayıs gibi yörüngeye oturacağını belirterek, "1 ay kadar test çalışmaları devam edecek. Hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak. 5B'yi de bu yıl içerisinde fırlatacağız. 6A'nın Ankara'da yerli milli olarak üretimi devam ediyor. 2022 sonunda uzayda yerli milli uydumuzla yer alacağız, bunun da ihalesini yapıyoruz. Muhtemelen SpaceX ile fırlatılacak." değerlendirmesinde bulundu.

Gelecekte Türkiye'den uydu fırlatılmasının da değerlendirildiğini belirten Karaismailoğlu, fayda maliyet analizinde bunun Türkiye'den gerçekleştirilmesi mantıklıysa yatırımın yapılabileceğini ve Tuz Gölü'nün de uydu fırlatılması konusunda tercih edilebileceğini söyledi.

ULAŞTIRMA BAKANI AKSARAY ZİYARETİNDE BULUNMUŞTU 

 

Aksaray uzun zamandır beklenti içerisinde olduğu Demiryolu husunda sadece söz duymakta olduğu için Ak Parti seçmenleride huzursuzluk çektiği biliniyor. Enson bilgi İl Başkanlarıylla ilgili yapılan çevrim içi toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğana Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy tekrar hatırlatarak Demir yolu konusunda açıklama sıkıntısı çekiyoruz diyerek beklentilerini dile getirmişti 

2014 YILINDA  DA DEMİRYOLU MÜJDESİ VERİLMİŞTİ 

ULAŞTIRMA BAKANI Elvan,  "Kapadokya bölgesine gelen turist sayısı 2. 5 milyon civarında. Ama bizim için yeterli bir rakam değil bu. Turizmde ciddi bir gelişme gösterecek Antalya-Konya, Aksaray-Nevşehir ve Kayseri hızlı tren projesini hayata geçireceğiz. Bu yıl bu projenin uygulamaya projesini yapacağız, bunu 2014 yatırım bütçemize aldık. Biz hizmet için yola çıktık, sizin refahınız ve mutluluğunuz bizim mutluluğumuzdur. Siz ne istiyorsanız biz onları yapıyoruz, bundan sonra da yapmayı sürdüreceğiz. "

Kaynak: Editör:
Etiketler: , AKSARAY, UYDU, FIRLATMA, MERKEZİ, OLACAK, BAKAN, MÜJDEYİ, VERDİ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı