Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 14:21 Bu haber 4929 kez okundu
 
AKSARAY ORMAN BÖLGELERİMİZ MASAYA YATIRILDI
Aksaray ilinde yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşturulmasına katkı sağlamak için başlatılan .’’Aksaray’ın etrafı Yemyeşil Dağlar ‘’ adlı projeyle Ağaçlandırma Seferberliği başlatılmıştır.
YAŞAM Haberi
AKSARAY ORMAN BÖLGELERİMİZ MASAYA YATIRILDI

AKSARAY ORMAN BÖLGELERİMİZ MASAYA YATIRILDI

 

Aksaray Orman İşletme Müdürü Mustafa Uygun’u Makamında ziyarete gelen Konya Bölge Müdür yardımcısı İsmail Poyraz, Ağaçlandırma ve silvikültür Şube Müdürü İsmail Gürsoy Orman idaresi planlama şube Müdürü Mustafa duman ve Bağımsız Medya Haber Ajansı sahibi Gazeteci Abdulkadir Ay Aksaray’ın ağaçlandırma stratejisini ele almak için görüş alışverişinde bulundular.

 

 İklim değişikliği, çölleşme ve kuraklığın günümüzün en önemli küresel sorunudur Yerküredeki 4 milyar hektardan fazla alanı ve 110’dan fazla ülkede yaklaşık 1.2 milyar nüfusun yaşamını doğrudan tehdit eden çölleşme ve kuraklık, sadece çevresel bir konu değil, ekonomiyi ve kalkınmayı da olumsuz yönde etkileyen büyük bir sorundur. Bu sorun ne yazık ki burnumuzun dibinde Eskil ilçesi çöl bölgesiyle dikkat çekiyor. Tuz gölü havzasında bulunan Eskil yaylaları sürekli toz haline gelen topraklarla başları dertte çünki verim azalıyor yeterli su kalmadı yeraltına çekilen sular için alternatif çözüm üretilemiyor ve bölgede hiçbir ağaçlandırma isteği bulunmuyor. Uzun yıllardan sonra ödenek ayırarak Orman Müdürlüğüne teslim eden BOTAŞ dışında geçmiş Belediyelerin katkısı olamamış

 

Abdulkadir Ay toplantıda farlkındalık ve eğitime önem verdiklerini belirterek Doğa ile insan arasında bozulan dengeyi yeniden tesis amacıyla tüm varlıkların var oluş gayesine uygun, toplumda çevre ve ahlak bilincini artırarak, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşturulmasına katkı sağlamak için Aksaray’da başlatılan .’’Aksaray’ın etrafı Yemyeşil Dağlar ‘’ adlı projeyle Aksaray da Ağaçlandırma Seferberliği başlatılmıştır.herkesten  destek istiyoruz dedi. Konuyla ilgili tüm sivil katkılar orman çalışmalarımıza güç verecektir diyen Konya Orman Bölge Müdür yardımcısı İsmail Poyraz "STK'lar ve resmi kurum ve kuruluşlar çalışmalarımıza katkı sağlıyor. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ederim. Yılda 10 milyon adet fidan üreterek bunları toprakla buluşturuyoruz" dedi.

 

Son baharda Aksaray Kılıçaslan mevkiinden start alacak olan 2019 yılı ağaçlandırma çalışmaları yapılan toplantıda ele alındı (bağımsız medya)

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKSARAY, ORMAN, BÖLGELERİMİZ, MASAYA, YATIRILDI,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı