Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 23:16 Bu haber 2557 kez okundu
 
Aksaray 'lı yazarlar kitap fuarına geç davet edilmesi sitem getirdi
Aksaray Belediyesi kültür müdürlüğü bu konuda bizimle olmalıydı ve destek vermeliydi. diyen Aksaraylı yazarlar Ne afişlerde ne tanıtım broşüründe ismim fotoğrafım yer almadığı için çağırmadık dememek için yapılan söyleşi davetini iptal ederek protesto amaçlı kitap günleri ne katılmadılar. Ahmet Yaşar Belediyelerin kurumsal hafızası olması gerekirdi diyerek sitemi haklı buldu
KÜLTÜR Haberi
Aksaray 'lı yazarlar kitap fuarına geç  davet edilmesi sitem getirdi

Aksaray 'lı yazarlar kitap fuarına davet edilmedi mi?

Eğitimci-Yazar Mahmut Ulu,"Bir Anadolu şehrinden filizlenirken kendi belediyemiz tarafından gözardı edilmek kabul edilemez."

Aksaray Belediyesi,  Pazar Pazarı fuar alanında yaklaşık 50 yayınevinin ve 19 yazarın katıldığı Kitap Günlerine ev sahipliği yapıyor.Aksaray´lı yazarların kitap fuarına iddiaya göre davet edilmemesi,Aksaray´lı yazarlar tarafından sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklama ile  kamuoyunda üzüntü ile karşılandı.

İlimizin yetiştirdiği eğitimci Yazar Mahmut Ulu ve Mehmet Kahraman yaptıkları açıklamada,"Belediyemiz tarafından gözardı edilmek kabul edilemez"ifadelerine yer verdiler.

 
Eğitimci-yazar Mahmut Ulu yaptığı açıklamada,;
 
Malumunuz şehrimizde Aksaray Belediyesi tarafından kitap fuarlarının üçüncüsü düzenlenmekte. İlki bizzat şahsi çabamla başlatılan, ikincisine büyük emekler verdiğim kitap fuarlarının üçüncüsüne ülkemizin çeşitli illerinden meşhur veya değil 19 yazarı davet edilmiştir.
Ancak;
* 5 roman;
* 2 Araştırma;
* 5 hikaye kitabı yazan;
* Aksarayın en büyük uluslararası tanıtım faaliyetlerinden biri olan ve 40 ülkede gösterimi yapılan “Somuncu Baba Aşkın Sırrı” sinema filminin senaryosunu yazan;
* Ulusal kanalların tamamına yakınında şehrimizi, şehrimizin veya tasavvuf aleminin büyüklerinin hayatını anlatan;
* Türkiyenin 50´den fazla iline, 100´ü aşkın ilçesine, okuluna, kurumuna vs imza, söyleşi, konferans için çağrılan;
* Hemen hemen her kitabı Türkiyenin çok satanlar listesinde yer alan;
* AKSARAYLI bir yazar olarak Aksaray Kitap Fuarına DAVET EDİLMEMENİN derin üzüntüsünü yaşıyorum. Bir Anadolu şehrinden filizlenirken kendi belediyemiz tarafından gözardı edilmek kabul edilemez.
* Yasak savma sadedinden fuar başladıktan sonra yapılan davet ve istekler, malumunuzdur ki “Özrü kabahatinden büyük!” söylemiyle izah edilebilecek kıymetsiz bir ifadedir. 
*Herhangi bir şahıs veya kuruma küskünlüğümüz veya dargınlığımız olmadan Biz çalışmaya, yazmaya, üretmeye devam edeceğiz. 
* ÜLKEM VE ŞEHRİM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİMİ BEYAN EDİYOR BU YAŞANANLARI KAMU OYUNUN VE KIYMETLİ OKURLARIMIN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM. "dedi.
 
Ressam-Yazar Mehmet Kahraman,"Bundan böyle belediyenin hiçbir kültür sanat etkinliklerinde yer almayacağımı beyan ediyorum"
 

 
Ressam -yazar Mehmet Kahraman yaptığı açıklamada,"Kitap günleri organizasyonu tamamen amatör yaklaşımla yapılmış, yerel yazarlar yok sayıldığı için kitap günlerine hiçbir şekilde katılmadığı mı katılmayacağımı Aksaray için aktüel romanıma ve biz yazarlara saygı gösterilmemiş ve hiç bir destek verilmemiştir.Aksaray Belediyesi kültür müdürlüğü bu konuda bizimle olmak ve destek vermelidir.Ne afişlerde ne tanıtım broşüründe ismim fotoğrafım yer almadığı için çağırmadık dememek için söyleşi davetini iptal ederek protesto amaçlı kitap günleri ne katılmadım.Bundan böyle belediyenin hiçbir kültür sanat etkinliklerinde yer almayacağımı beyan ediyorum.Aksaray´ı kültür sanat alanında tanıtmak ve temsil etmek için her türlü etkinlikte yer almaya devam edeceğim.Şimdi Trabzon da şehit olan Eren Bülbül ün romanı çıkınca ulusal TV lerde Son Kahraman isimli romanım haber yapılacak Aksaray dan 5-6 otobüs genç romanın tanıtımı için Maçka da olacaktır."ifadelerine yer verdi.

Erdoğan Kaya ise gerçek sebebi şu şekilde yazıya almış;

Kültür müdürlüğüne getirdiği sağlıkçı arkadaş burada sanki sağlıkcılık yapıyor. Kardeşim bu iş öyle sıradan işler değildir. Kamuoyunu ve kültüre katkı yapanları bileceksin, onlarla bu işi önceden fikir alışverişinde bulunarak istişare yaparak organize yapacaksın.
Ben 9 tane Aksaray’la ilgili kitap yazdım. Birisi Aksaray’ın en ücra köşesindeki köyüne kadar defalarca gidip notlar alarak hazırladığım bir eserimden haberleri yok. Varsa bir babayiğit eksiği ile gediği ile masa başından kalkıp adım adım gezerek “tarihten günümüze Aksaray” kitabını hazırlayan varsa beri gelsin. Bir tarihçi Doçentimiz, “zor bir çalışma milyon verseler ben hazırlayamam seni tebrik ediyorum” dedi.
Bir Mahmut Ulu bu fuarda yer almalıydı. Fuarın başlamasında büyük emeği olan 12 eser yazmış bir değerimiz. Evren Başkana neden ve ne için o afişte yer verdiler anlamadım. Üst kısma organize sahibi olarak konabilirdi, konuşma tarihi ve saati verilebilirdi. Alt köşeye sıkıştırılarak Evren Başkana şirinlik mesajı verilmezdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aksaray, 'lı, yazarlar, kitap, fuarına, geç, , davet, edilmesi, sitem, getirdi, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı