Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 23:52 Bu haber 1348 kez okundu
 
Aksaray kültürünü kitre bebekte yaşatıyor
20 kursiyerin katıldığı kursta birbirinden güzel ince sanatkarlık gerektiren kitre bebek hünerli eller ile adeta Can buluyor. Pamuk, kumaş, tel ve geven otunun gövdesinden çıkan kitreden elde edilen yapıştırıcıyı kullanarak üretim yapan kadınlar, yaptıkları kitre bebekleri kursun tamamlanmasından sonra sergilerde beğeniye sunulacaktır.
- Haberi
Aksaray kültürünü kitre bebekte yaşatıyor

Aksaray kültürünü kitre bebekte yaşatıyor

20 kursiyerin katıldığı kursta birbirinden güzel ince sanatkarlık gerektiren kitre bebek hünerli eller ile adeta Can buluyor.
Pamuk, kumaş, tel ve geven otunun gövdesinden çıkan kitreden elde edilen yapıştırıcıyı kullanarak üretim yapan kadınlar, yaptıkları kitre bebekleri kursun tamamlanmasından sonra sergilerde beğeniye sunulacaktır.
Kitre bebekler Aksaray'ın sosyal ve kültürel yönünü folklorik değerlerine üç boyutlu olarak geleceğe Taşıyan maharetli eller ile buluşan yoğun ilgi gören kitre bebek kursu Aksaray'ın yöresel kıyafet kültürünü Yaşatmaya çalışıyor Gülağaç ilçemizde kadınlar bir taraftan düğünlerde ve Halk oyunlarında giyilen folklorik kıyafetlerin tasarımına minyatür şekilde gerçekleştirirken bir taraftan da ince işçilik isteyen kitre bebek tasarlayarak mesleki deneyim elde ediyorlar. Yapımında doğal malzemelerin kullanıldığı kitre bebekler önemli turizm potansiyeline sahip aksaray Ihlara Vadisi Selime katedrali başta olmak üzere Ören yerlerinde sergilenmesi ve pazarlanması ayrıca kooperatifleşme yoluna giderek Kırsal alanda yaşayan dezavantajlı Kadınlara yönelik eğitimler ile e Ticaret aracılığıyla girişimci yönlerinin artırılması hedefleniyor. Temennimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük eylem planı kapsamında Geleneksel el sanatlarımız hat sahip çıkarak bilhassa dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kadınların mesleki deneyim kazandırılması girişimci gönderilen arttırılması kooperatifleşme gidilerek e-ticaret ve pazarlama imkânlarından faydalanmalarını sağlamaktır ilimiz kadın istihdamında Türkiye genelinde 7 sırada yer almaktadır aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk'un müjdesini verdiği kadın istihdamı açısından önemli olan işte anne projesi ile çocuk bakım desteği projeleri de ilimizde kadınların daha fazla Çalışma Hayatında yer almasını sağlayacaktır.
Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda unutulmaya yüz tutmuş geleneksel mesleklerimizi korumak ve yaşatmak maksadıyla aksaray çalışma ve işkurumu il müdürlüğü tarafından bugüne kadar halı dokuma tülü dokuma Sepet örücülüğü folklorik kitre bebek yapımı takı imalatına kadar pek çok alanda meslek edindirme kursları Aksaraylılar ile buluştu. 20 kişinin eğitim aldığı kitre bebek kursunda İŞKUR tarafından günlük 25 TL cep harçlığı ile iş kazası meslek hastalığı genel sağlık sigortası karşılanmaktadır kitre bebeklerin kooperatif aracılığı ile Yurtiçi ve yurtdışında pazarlanması planlanmaktadır

Burası Aksaray burada İş Var sloganıyla geleneksel el sanatları içerisinde yer alan kitre bebek kursları ile dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan Kadınlara yönelik olarak düzenleyeceğimiz bu kursta aynı zamanda Turizm bölgelerindeki hediyelik eşya ihtiyacının karşılanması,e-ticaret ile kadınların işgücü piyasasında yer alması hedefleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aksaray, kültürünü, kitre, bebekte, yaşatıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı