Haber Detayı
17 Mart 2020 - Salı 19:03 Bu haber 3782 kez okundu
 
AKSARAY HARİÇ 14 PİLOT İLDE MESLEK LİSELERİ MASKE ÜRETİMİNE BAŞLIYOR…
Olası felaketlerin önlenmesinde her imkan zorlannıyor. Aksaray'da endüstri liselerinde böyle bir bölüm varmı bilinmez ancak 14 il pilot bölge seçildi Aksaray ismi geçmiyor. Piyasada maske bulma sıkıntısı yaşanması üzerine meslek liseleri önemli bir boşluğu doldurmaya hazırlanıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında dezenfektan üretiminin ardından meslek liseleri maske üretimine de başlayacak.
SAĞLIK Haberi
AKSARAY HARİÇ 14 PİLOT İLDE MESLEK LİSELERİ MASKE ÜRETİMİNE BAŞLIYOR…

AKSARAY HARİÇ 14 PİLOT İLDE MESLEK LİSELERİ MASKE ÜRETİMİNE BAŞLIYOR…

Piyasada maske bulma sıkıntısı yaşanması üzerine meslek liseleri önemli bir boşluğu doldurmaya hazırlanıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında dezenfektan üretiminin ardından meslek liseleri maske üretimine de başlayacak.

Oluşan Tabloda fırsatçılara iş düşürmemek için her okula görev düşüyor Aksaray'da OSB de TOBB tarafından yaptırılan meslek okulu  Kimya atölyesi ,  dezenfekte üretimi  için de OSB müdürlüğü ne resmi müracaat yaptı. Milli eğitim Bakanlığı içinde ilk hammadde sermayesi için görüşmesi yapıldı  olumlu  cevap gelmesi halinde  yeni bir sektör doğacak, OSB deki öncü firmalarından atölye ve proje desteği için randevu alıp görüşmeler yapan yöneticiler işin takibindeler 

Meslek liselerinde temizlik malzemeleri üretiminden sonra koronavirüs önlemleri kapsamında maske üretimine de başlanacak.

 

Hem N95 standardında hem de basit cerrahi maskelerden üretilecek. Özellikle piyasada maske bulunmadığı bugünlerde meslek liselerinin bu adımı, önemli bir boşluğu dolduracak.

 

Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak il milli eğitim müdürlükleriyle süreci koordineli şekilde yürüttüklerini belirtti.

 

44 mesleki ve teknik Anadolu lisesinde tüm illerdeki okulların temizlik ve dezenfeksiyonuyla ilgili ihtiyaç duyulan tüm malzemelerini üretilebildiğini ve okullara ulaştırıldığını ifade eden Özer, şunları kaydetti:

 

"Okul sayısını nisan ayında 100'e çıkartmak için de planlama yaptık. Şimdi önemli bir adım daha atıyoruz. Piyasada maske bulunmasında sıkıntı çekiliyor. Sağlık Bakanlığımızla da durumu değerlendirdik. Maske üretimi için gerekli adımı atıyoruz. 14 pilot il belirledik. Bu illerde cerrahi maske üreteceğiz. İstanbul'da 5, Bursa'da 3, İzmir'de 3, Gaziantep'te 3, Adana'da 3, Ankara'da 2, Kocaeli'de 2, Sakarya'da 2, Antalya'da 2, Konya, Hatay, Tokat, Malatya ve Van'da da birer okul olmak üzere 30 okulumuzda cerrahi maske üreteceğiz.

 

Diğer taraftan N95 standardında maske üretmek için İstanbul, Bursa ve Hatay'ı seçtik. Bu illerimizde bir mesleki ve teknik Anadolu lisemizde N95 standardında maske üretebilmek için yatırımlarımızı yapıyoruz. Bu kapsamda İstanbul'da Sultan Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa'da Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hatay'da Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretim yapacağız. Mesleki ve teknik Anadolu liselerimiz tüm kapasitesiyle bu süreçte milletimizin yanında yer alacaktır. Nisan ayında üretimlere başlayacağız."

 

Özer, desteklerinden dolayı Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammet Güven ile süreci başarıyla sürdüren Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ve 81 il milli eğitim müdürlerine teşekkür etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKSARAY, HARİÇ, 14, PİLOT, İLDE, MESLEK, LİSELERİ, MASKE, ÜRETİMİNE, BAŞLIYOR…,
Yorumlar
Haber Yazılımı