Haber Detayı
01 Eylül 2021 - Çarşamba 23:45 Bu haber 2371 kez okundu
 
AKSARAY'DA ADLİ YIL BAŞLADI
Yeni adli yıl başlangıcında Aksaray Başsavcısı açıklama paylaşırken Aksaray Barosu 15 Temmuz Demokrasi meydanında Atatürk anıtına çelenk koyarak basın açıklaması yaptı
GÜNDEM Haberi
AKSARAY'DA ADLİ YIL BAŞLADI

AKSARAY'DA ADLİ YIL BAŞLADI

 

Yeni adli yıl başlangıcında Aksaray Başsavcısı açıklama paylaşırken Aksaray Barosu 15 Temmuz Demokrasi meydanında Atatürk anıtına çelenk koyarak basın açıklaması yaptı Adaletin önemine vurgu yapılarak "herkes için Adalet " talep edilerek vicdan duygusundan uzak kalınmamalı denildi. Adalet çelikten sağlam olmalı ki milletimiz kendisini güvende hissetmeli

 

Aksaray Başsavcısı Adem Aydemir  sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı açıklaması şu şekilde ;

 

2021-2022 Adli yılının İnsanlığa, Aziz milletimize, Saygıdeğer Hakim, Cumhuriyet Savcısı ve Avukat meslektaşlarıma, her kademeden tüm personellerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. “Kim için olursa olsun herkes için Adalet” ilkesi ile yürüdüğümüz bu yolda; Adalet emekçilerine tüm kalbimle kolaylıklar diliyorum. Keza en küçük bir lekenin dahi yaraladığı adaleti ayakta tutmaya çalışmanın zorluğunu çok iyi biliyoruz.

 

Bizler adaleti, herhangi bir bakış açısında değil; terazinin ortasında arıyoruz. O Adalet ki; en keskin kılıçtan da keskin, en sağlam çelikten de sağlam olmalıdır. Olmalıdır ki milletimiz kendisini güvende hissetsin.

 

Adalet binanın temelidir. Bu temelin Çimentosu; Ahlak, demiri; eşitliktir. Hepimiz Adalet gemisinin içindeyiz. Bu geminin sahibi devlet(millet), kaptanı Hakim-Cumhuriyet Savcısı ve Avukatlar, taifesi ve yolcusu millettir. Kaptanlar donanımlı olmak zorundadır. Emanetindeki canları sağ salim güvenli adalet limanına ulaştıracak basiret, dirayet, yetenek ve tecrübeye sahip olmalıdır. Bu bizim Aziz Milletimize borcumuzdur.

 

Bizler kanunların çizdiği çerçevede görev yaparız. Amacımız en üstte hukukun üstünlüğü ve herkes için eşitliği ilkelerini birlikte hayata geçirmektir.

 

Bu zorlu sürecin bir çok meslektaşımı ve adalet çalışanını hastalığa düçar eylediğine çok kez şahit oldum. Daha da acısı adalet uğrunda nice canlar ve şehitler verdik. Ancak adalet uğrunda küçücük bir korku emaresi göstermedik ve geri adım atmadık. En özde Birer insan ve bir anne ve babanın evladı olan ve bu milletin toprağında yetişen Adalet çalışanları; insan olarak doğası gereği hata yapabilse de bu hataların en az olması için gecemizi gündüzümüze katarak çalışmaktadır.

 

“Türk Milleti” adına karar veren bağımsız yargının nihayi hedefi; sadece adil kararlar vererek bu Aziz Milletin bize güvenidir.

 

Mensubu olmaktan şeref duyduğumuz bu aziz Milletin bir an önce adalete ulaşması için var gücümüzle çalışıyoruz/çalışacağız. Milletimizin emanetini en güzel şekilde taşıma noktasındaki yeminimizi unutmadık/unutmayacağız.

 

Siyasi düşünce, mezhep, din, dil, ırk hiç bir ayrım gözetmeksizin yürüttüğümüz bu mücadelenin nihayetinde “Kim için olursa olsun herkes için Adalet “ demektir, gayemiz.

 

Bu inançla ve azimle; Yeni adli yılın tüm Adalet emekçilerine, milletimize ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni eder, bu vatan uğrunda can veren Aziz şehitlerimizi ve hassaten yargı şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum." dedi

 

Aksaray Barosu Başkanı Erhan Toprak ise çelenk töreni sonrası yaptığı Konuşmasında sıkıntıları dile getirerek şunları belirtti;

 

Değerli meslektaşlarım,

 

Yeni adli yılın vatanımıza, milletimize ve tüm hukuk camiasına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, insan onuruna saygılı, içeride ve dışarıda tam bağımsız bir Türkiye özlemiyle devletimizin ve milletimizin adalet içinde ilelebet payidar olmasını temenni ediyorum.

 

Değerli meslektaşlarım;

 

Bu gün devletin üç anaerkinden biri olan yargı erkinin en önemli günü. Bu gün, yargı erkinin üç ana unsuru olan sav, savunma ve karar mercilerinin bir araya gelerek geçmiş yılın hak ve adalet muhasebesini yaptığı, sorunlarını özgürce konuştuğu, gelecek yıla ilişkin çözüm yollarını ortaya koyduğu bağımsız yargının yıllardır süregelen ve geleneksel hale gelen en önemli günü… ADLİ YIL AÇILIŞI!!!... Ama maalesef görüyorsunuz ki bu gün burada yargının kurucu unsurlarından yalnızca bağımsız savunma hazır. Artık adli yıl açılışlarında anayasal olarak en az yürütme kadar bağımsız olduğunu iddia ettiğimiz “BAĞIMSIZ YARGI!!”nın unsurları bir araya gelemiyorlar, getirilmiyorlar. Sadece bu tablo dahi yargıya ve adalete dair konuşulacak tüm konuları anlamsız hale getirmeye kâfi.

 

Yargı sisteminin ve adalet mekanizmasının sorunlarının birçoğunun olduğu gibi avukatlık mesleğinin sorunlarının birçoğunun kaynağının da politik olduğu, sorunların birçoğunun yargıya ve yargı özelinde savunmaya politik bakış açısından kaynaklandığı maalesef artık aşikâr hale gelmiştir.

 

Ne olduğu, neye hizmet ettiği belli olmayan çoklu baro sisteminin yürürlüğe konulması, siyasi partiler binlerce kişiyle kongrelerini gerçekleştirirken, pandemi bahanesi ile normlar hiyerarşisi ve kanunlar yok sayılarak genelgelerle baroların seçimlerinin defalarca ve keyfi olarak ertelenmesi, hâkimlik savcılık teminatı hiçe sayılarak hoşa gitmeyen karar veren ya da işlem yapan hâkim-savcıların derhal yerlerinin değiştirilmesi, idare tarafından yargı kararlarının uygulanmaması, Adliyelerde kısıtlı alan uygulaması ile avukatların yani savunmanın dahi kendi işyeri olan adliyelerde giremeyeceği alanlar yaratılması bu politik bakış açısının en çarpıcı örneklerinden birkaçıdır.

 

Değerli Meslektaşlarım;

 

Yargı sisteminin tüm bu savrulmaları ile birlikte bağımsız yargının son kalesi olan avukatlık mesleğimizin de çok büyük ve çok ciddi sorunları ortaya çıkmış bulunmaktadır. Sistemli olarak sayıları çığ gibi çoğalan hukuk fakültelerinden gelen meslektaş adayı stajyerlerimiz bu korkunç ve kontrolsüz sayı artışı nedeniyle staj yapacak büro bulamayacak noktaya gelmişlerdir. Stajyer sayısı ve baro levhasına kayıtlı meslektaş sayısı tolere edilebilir noktayı çoktan geçmiş bulunmaktadır. Yargı reformu stratejisi ile birlikte hukuk fakültesine girebilmek için gerekli barajın düşürülmesi olumlu olmakla birlikte bir yandan da yeni hukuk fakültelerinin açılmaya devam edilmesi anlaşılabilir bir durum olmadığı gibi avukatlığı ve tüm yargı sistemini hızla dejenere ettiği ve yargıya güveni bitme noktasına getirdiği de yadsınamaz bir gerçektir.

 

Bir ülkenin gelişmişliği, ülkedeki üniversite sayısıyla, buradan hareketle hukuk fakültesi sayısıyla değil, nitelikli fakülte, nitelikli eğitim, nitelikli fakülte mezunları ve bu mezunların istisnasız istihdam edilebilmeleri ile ölçülür. Öğrenci gelsin, esnafa para bıraksın mantığı ile her ile hukuk fakültesi açılması evlatlarımıza yapacağımız en büyük kötülüktür.

 

Maddi sorunlarla boğuşmaktan yorulup intihar eden, asgari ücretin bile altında çalıştırılan, bürosunun kirasını, telefon faturasını ödeyemeyen, sigorta primini ödeyemediği için sağlık güvencesi olmayan bir avukat kime nasıl faydalı olabilir?

 

Mesleğin itibarının önemsendiği söylemiyle 15 yıl kıdeme sahip avukatlara yeşil pasaport hakkı tanıyanlar, acaba sigorta primlerini dahi ödeyemeyen meslektaşlarımızın yeşil pasaporta değil yeşil karta muhtaç halde olduklarını görmemekte midir? Dedi
Kaynak: Editör:
Etiketler: AKSARAY'DA, ADLİ, YIL, BAŞLADI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
AKSARAY'DA ADLİ YIL BAŞLADI
AKSARAY'DA ADLİ YIL BAŞLADI
AKSARAY'DA ADLİ YIL BAŞLADI
AKSARAY'DA ADLİ YIL BAŞLADI
AKSARAY'DA ADLİ YIL BAŞLADI
AKSARAY'DA ADLİ YIL BAŞLADI
Yorumlar
Haber Yazılımı