Haber Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 13:31 Bu haber 2152 kez okundu
 
Aksaray’da "2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü" kutlandı
Aksaray Otizm Derneğ ve Özel Aksaray Yeniden Doğuş Özel Eğitim Rehabilitasyon Uygulama Merkezi tarafından "2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü" kapsamında iki ayrı etkinlik düzenlendi.
YAŞAM Haberi
Aksaray’da

Aksaray’da "2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü" kutlandı

 

Aksaray Otizm Derneğ ve Özel Aksaray  Yeniden Doğuş Özel Eğitim Rehabilitasyon  Uygulama Merkezi tarafından "2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü" kapsamında iki ayrı etkinlik düzenlendi.

 

CORONA GÖLGESİNDE GEÇEN ‘’DÜNYA OTİZM GÜNÜNDE ‘’  FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN İLGİLİ KURUMLAR TARAFINDAN YAPILAN ETKİNLİKLERDE ORTAYA ÇIKAN SONUÇ ERKEN TEŞHİS ÇARE İÇİN  ÇOK ÖNEMLİ DENİLDİ

 

Tehlikeli bir yükselişle önlenemeyen Otizm vakalarına dikkat çekmek ve farkındalık  yaratmak adına Aksaray ilinde bazı kurum ve İlgili sivil Toplum örgütleri tarafından coronaya rağmen etkinlikler düzenlendi .

 

1-2 Nisan Otizm Günü münasebetiyle bugün Saat 11 de Özel Doğuş Rehabilitasyon merkezinde madalya töreni düzenlendi  programa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhittin Öztürk , siyasi parti ve Otizmli aileler katıldılar.Eğitimle nelerin çözülebilineceğini gösteren başarı belgelerini taktim Eden kuruluşun Yönetim Kurulu Halit Ünsal Erken Teşhisin önemine dikkat çekerek varılan noktada çocuklarımızın neler yapabildiklerini sergilemeye çalıştık dedi Bir Otizmli çocuk rehabilitasyon Merkezine bağlı Balkondan Org çalarak başarılı bir sunum yaptı tüm kalabalıktan alkış topladı.

 

İkinci Etkinlik ise saat 14.00 de Aksaray Belediyesi Rehabilitasyon merkezinde yapıldı Otizm derneğinin farkındalık adına yaptığı başarılı faaliyetlerden biri olan etkinliğe Vali Yardımcısı Mehmet TANIŞIR Siyasi parti temsilcileri Koodinasyon merkezi başkanı Bekir Kaya ve otizmli çocuklar ile aileleri katıldılar

Otizm Farkındalık Günü, Birleşmiş Milletler tarafından farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak için ilan edildi. Pek çok medya kuruluşu ve sivil toplum örgütü tüm dünyada otizm ile ilgili farkındalık mesajları yayınlıyor ve paylaşıyor. Peki, otizm nedir, belirtileri neler?

OTİZM NEDİR?

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan, diğerleriyle iletişim kurmayı zorlaştıran ve engelleyen, karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluk olarak tarif edilir.

 

Günümüzde her 68 çocuktan biri otizm riski ile doğuyor!

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde her 68 çocuktan biri için konulmakta. Nüfusa projeksiyon yaptığımızda ülkemizde yaklaşık 1.142.586 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4.568.000 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352.000 otizmli çocuk ve gencimizin, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı ise sadece 30.050.

Otizmin bilinen tek çaresi, erken tanı ile yoğun, sürekli, özel eğitim!

Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aksaray’da, "2, Nisan, Dünya, Otizm, Farkındalık, Günü", kutlandı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Aksaray’da
Yorumlar
Haber Yazılımı