Haber Detayı
23 Haziran 2021 - Çarşamba 00:38 Bu haber 2604 kez okundu
 
AKSARAY ÇÖLYAK DERNEĞİ İLK GENEL KURULUNU YAPTI
Aksaray Çölyak Derneği Seda Özer'in Kurucu Başkanlığında 2019 aralık ayında resmen kuruluşundan bu güne kadar 38 üye kayıt oldu 23 üyenin katılımıyla ilk genel kurulunu yaptı
SAĞLIK Haberi
AKSARAY ÇÖLYAK DERNEĞİ İLK GENEL KURULUNU YAPTI

AKSARAY ÇÖLYAK DERNEĞİ İLK GENEL KURULUNU YAPTI

 

Aksaray Çölyak Derneği Seda Özer'in Kurucu Başkanlığında 2019 aralık ayında resmen kuruluşundan bu güne kadar 38 üye kayıt oldu 23 üyenin katılımıyla ilk genel kurulunu yaptı . Çölyak Derneğin amacının Çölyak hastalarının ve yakınlarının birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek aynı hastalığı paylaşanların buluşma noktası olacağını ifade eden Seda Özer Çölyak hastalığı ve dernek faaliyetleti hakkında bilgiler verdi.

 

Genel kurulda verdiği Açıklamada; "Aksaray Çölyak Derneğini  Aralık 2019 yılında kurduktan sonra , pandemi süreci nedeni ile yapamadığımız ilk genel kurulumuzu 22 Haziran 2021 tarihinde tamamlayarak yönetim ve denetleme kurullarımızı olusturduk.Çölyak ailemize hayırlara vesile olması dileklerimle desteklerini esirgemeyen her  zaman yanımda olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çölyaklılar olarak Vali Hamza Aydoğdu'ya ve çölyak hastalarına gıda desteğinde bulunan Aksaray Belediye Başkanımız Evren Dinçer'e ayrıca bize kuruluşumuzdan bu güne destek veren tüm kamu ve özel kuruluşlara teşekkür ediyoruz "dedi

 

Yeni yönetim şu şekilde oluştu

 

Başkan Seda ÖZER

 

Başkan Yardımcısı Halis BİLGİL

 

Sayman Nesrin HAKAN

 

Sekreter Feyza TAŞKIN

 

Üye Güllü SARI

 

Üye Sadettin ÖZER

 

Üye AYDIN KOÇAK

 

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR.?

 

"Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

 

En sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durmak zorunda kalmanıza neden olabilecek bu hastalığın adı Çölyak ve tek tedavi şekli glütensiz beslenme. Yani Buğday ve Buğday ürünlerinden uzak durma. Bu hastalık ne yazık ki ömür boyu devam etmekte ve ömür boyunca da glutensiz beslenme gerektirmektedir.

 

Çölyak kalıtsal bir hastalık olmasına rağmen, aile’ de hiç kimsede belirti ortaya çıkmasa dahi tek bir aile üyesinde dahi ortaya çıkabiliyor.

 

Tedavi edilmediği ve özenli davranılmadığı takdirde hayatı çekilmez hale getirebiliyor.

 

Çölyak hastalığı hastalığı bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açmaktadır. Ailede Çölyak hastalığı olan bireyler daha dikkatli olmalıdırlar. Çölyak Hastalığı genetik bir hastalıktır.

 

Türkiye’de her 100 kişiden birinde Çölyak Hastalığı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu hastalık çift yumurta ikizlerinin 30’ unda görülürken, tek yumurta ikizlerinde bu oran 70’dir.

 

Çölyak Hastalığı her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Buna rağmen bir yaş üzere bebeklerde ek gıdaya başlandıktan sonra ortaya çıkmakta, 30-40 yaş aralığında daha sık görülmektedir.
Kaynak: Editör:
Etiketler: AKSARAY, ÇÖLYAK, DERNEĞİ, İLK, GENEL, KURULUNU, YAPTI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
AKSARAY ÇÖLYAK DERNEĞİ İLK GENEL KURULUNU YAPTI
AKSARAY ÇÖLYAK DERNEĞİ İLK GENEL KURULUNU YAPTI
AKSARAY ÇÖLYAK DERNEĞİ İLK GENEL KURULUNU YAPTI
AKSARAY ÇÖLYAK DERNEĞİ İLK GENEL KURULUNU YAPTI
AKSARAY ÇÖLYAK DERNEĞİ İLK GENEL KURULUNU YAPTI
Yorumlar
Haber Yazılımı