Haber Detayı
12 Haziran 2020 - Cuma 12:33 Bu haber 2379 kez okundu
 
AKSARAY BELEDİYESİ TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASLARA SAHİP ÇIKIYOR
Aksaray Belediyesi, şehir genelindeki tarihi miraslara sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Şehrin her noktasında birbirinden farklı birçok projeyi hayata geçirmek için çalışmalar yürüten Aksaray Belediyesi geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan kadim şehir Aksaray’ın tarihi yapılarına da sahip çıkmayı ihmal etmiyor.
KÜLTÜR Haberi
AKSARAY BELEDİYESİ TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASLARA SAHİP ÇIKIYOR

Aksaray Belediyesi, şehir genelindeki tarihi miraslara sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Şehrin her noktasında birbirinden farklı birçok projeyi hayata geçirmek için çalışmalar yürüten Aksaray Belediyesi geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan kadim şehir Aksaray’ın tarihi yapılarına da sahip çıkmayı ihmal etmiyor.

Aksaray’da Anadolu Selçuklu dönemine ait birçok mimari yapı bulunuyor. Bu yapıların korunarak gelecek nesillere aktarılması için çalışma yürüten Aksaray Belediyesi, Yusuf Hakiki Baba Türbesi, Melik Mahmut Gazi Hangah-ı’nda başlatmış olduğu restorasyon çalışmalarını tamamladı. Restorasyon çalışmaları tamamlanan bu tarihi miraslar Kültür Merkezi haline getirilerek vatandaşların hizmetine sunulmuş olacak.

Salihler şehri olarak tanınan Aksaray’da tarihimizde önemli yer edinmiş şahsiyetlerinde mezar taşları yok olma tehlikesine karşı Aksaray Belediyesi ekiplerince koruma altına alınıyor. Gerek görüldüğü takdirde aslına uygun olarak taşlar onarılıyor.

Geçmişi yüzyıllara dayanan tarih ve kültür şehri Aksaray’da bulunan ecdat yadigarı bu eserlerin Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’in girişimleri ile koruma altına alınması tarih severler tarafından takdir ile karşılanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKSARAY, BELEDİYESİ, TARİHİ, VE, KÜLTÜREL, MİRASLARA, SAHİP, ÇIKIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı