Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 17:29 Bu haber 1481 kez okundu
 
AKSARAY BELEDİYESİ KORONA VİRÜSLE MÜCADELE KAPSAMINDA YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMALARLA VATANDAŞLARDAN TAM NOT ALDI
Son yılların en büyük sağlık tehdidi olan Korona Virüs salgınının ortaya çıkması ile birlikte harekete geçen Aksaray Belediyesi, halk sağlığını korumak için birçok çalışmaya imza attı. Korona virüsle mücadele tedbirleri kapsamında topluma açık alanlarda düzenli olarak dezenfekte çalışması gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
AKSARAY BELEDİYESİ KORONA VİRÜSLE MÜCADELE KAPSAMINDA YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMALARLA VATANDAŞLARDAN TAM NOT ALDI

Son yılların en büyük sağlık tehdidi olan Korona Virüs salgınının ortaya çıkması ile birlikte harekete geçen Aksaray Belediyesi, halk sağlığını korumak için birçok çalışmaya imza attı.

Korona virüsle mücadele tedbirleri kapsamında topluma açık alanlarda düzenli olarak dezenfekte çalışması gerçekleştirildi.

Vatandaşların bireysel korunmasını sağlamak için şehir merkezindeki yoğun noktalara ve Pazar yerlerine 75 adet el dezenfektan makinesi montajı belediye ekiplerince yerleştirildi. Korona süreci başladığı tarihten itibaren 3080 litre el ve cilt dezenfektanı kullanıldı.

Yaşanılan kritik süreçte hijyen ürünlerine ulaşma zorlu ile karşılaşmamaları için vatandaşlarımızın kullanması için 1800 adet kolonya (200ml), belediye bünyesinde üretilen 431.850 adet maske, 20.000 adet eldiven vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

Vatandaşlarının her zaman yanında olan Aksaray Belediyesi Ramazan ayında ve korona sürecinde işsiz kalan vatandaşlara, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ve ihtiyaç sahiplerine 20.000 adet gıda kolisi dağıtımı yapıldı. İhtiyaç sahibi ailelerden oluşan 63.000 kişiye yemek ikramında bulundu. Her yıl Ramazan ayında binlerce vatandaşı aynı iftar sofrasında buluşturan Aksaray Belediyesi bu yıl toplu iftar programlarını iptal ederek vatandaşlara 81.000 adet ekmek, 40.000 adet Aksaray tahinlisi ile 35.000 adet Ramazan pidesi dağıtımı gerçekleştirdi.

Virüsle mücadelede sürecinde vatandaşların su kullanmasını engelleyecek durumların oluşmaması için Korona süreci boyunca su kesintisi yapılmadı. Ayrıca meclisimizin almış olduğu karar gereği; 3 ay boyunca su sayaçlarının okuması ötelendi. 10 tona kadar da içme suyu avansı yükleme imkânı sunuldu.

Virüsün ilk ortaya çıktığı andan itibaren resmi kurumların ve işletmelerin dezenfekte çalışmalarını ara vermeden gerçekleştirildi. Bu süreç boyunca; eczaneler, bankalar, park ve bahçeler, camiler, sağlık ocakları, öğrenci yurtları, kamu kurumlarına ait araçlar ve tüzel kuruluşlar düzenli olarak dezenfekte edildi. Vatandaşların asli ihtiyacı olan ekmeklerin hijyenik ortamlarda vatandaşlara sunulması için Halk ekmek büfeleri dezenfekte edilerek, büfelerin hijyen kurallarına uygunluğu denetlendi.

Süreç boyunca vatandaşları bilgilendirmek için sürekli olarak kitle iletişim araçları üzerinden bilgilendirmeler ve uyarılar yapıldı. Bilgilendirme çalışmaları kapsamında Cadde ve sokaklarda sosyal mesafeyle ilgili afiş ve broşür dağıtımı gerçekleştirildi.

Vatandaşların ekonomik olarak da yalnız bırakmayan Aksaray Belediyesi Belediye Meclisinde almış olduğu karar gereği belediyenin kiracısı olan esnaflardan süreç normale dönene kadar kira almadı. Ayrıca vatandaşların sokağa çıkamadığı dönemde ekonomik sıkıntı içerisine giren halk otobüsü sahiplerine nakdi yardımda bulunuldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKSARAY, BELEDİYESİ, KORONA, VİRÜSLE, MÜCADELE, KAPSAMINDA, YÜRÜTTÜĞÜ, ÇALIŞMALARLA, VATANDAŞLARDAN, TAM, NOT, ALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı