Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 22:33 Bu haber 1932 kez okundu
 
60 yıllık kuş pazarı, Aksaray’da birçok kuş severi tek bir çatı altında topluyor
60 yıllık kuş pazarı, Aksaray’da birçok kuş severi tek bir çatı altında topluyor. Sali Pazarı Kapalı Pazar Yeri’ndeki onlarca kuş satıcısının tezgah açtığı pazara sali günleri yüzlerce ziyaretçi geliyor
YAŞAM Haberi
60 yıllık kuş pazarı, Aksaray’da birçok kuş severi tek bir çatı altında topluyor

60 yıllık kuş pazarı, Aksaray’da birçok kuş severi tek bir çatı altında topluyor

60 yıllık kuş pazarı, Aksaray’da birçok kuş severi tek bir çatı altında topluyor. Sali Pazarı Kapalı Pazar Yeri’ndeki onlarca kuş satıcısının tezgah açtığı pazara sali günleri yüzlerce ziyaretçi geliyor. 
İlk kez yaklaşık 60 yıl önce kurulmaya başlanan pazar, o tarihten bu yana kuşa ilgisi olanları pazarda buluşturuyor. Güvercin, tavuk, horoz, hindi, kanarya gibi bir çok yaygın türün yanında pazarda özel ırk güvercinler 10 bin liraya kadar alıcı bulurken az bulunan diğer kuş türleri de 50 tl ile 5 bin tl arasında yoğun ilgi görüyor. Pazara her hafta yüzlerce ziyaretçi geliyor. Aksaray’ın en eski kuş pazarı olma özelliğini taşıyan pazarda yöreye ait olan cins kuş türleri de şehir dışından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

 

Pazarda çok farklı bir atmosferin olduğunu söyleyen kuş meraklısı Mahmut Çetin, "Burada neredeyse  bin kişi var. Pazar, Aksaray’da da çok farklı bir kültür. Kuş pazarının ise Aksaray'da bilinen 60 yıla yakın bir tarihi var. Sali günleri kurulan bu pazarda, Türkiye’de bulunan süs güvercini türlerinin neredeyse tamamı, kümes hayvanları, farklı tür ve görünüşlerdeki ilgi çekici horoz, tavuk, hindi gibi hayvanlar, muhabbet, kanarya gibi kuş türleri ve kuşçuluk için gerekli malzemeler yer alıyor. Sabah saat 06.00 gibi tezgahlar kuruluyor ve ilk ziyaretçiler geliyor, öğleden sonraya kadar burada yoğunluk devam ediyor. İnternetten hayvan satışlarının yasaklanmasıyla buraya ilgi de arttı. Alışveriş yapmak için gelen vatandaşlar kuş adına istediği her şeyi burada bulabiliyor” dedi. (Bağımsız Medya)

Kaynak: Editör:
Etiketler: 60, yıllık, kuş, pazarı,, Aksaray’da, birçok, kuş, severi, tek, bir, çatı, altında, topluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı