Haber Detayı
30 Ocak 2021 - Cumartesi 22:34 Bu haber 2091 kez okundu
 
2021 UNESCO TARAFINDAN YUNUS EMRE'Yİ ANMA YILI İLAN EDİLDİ AKSARAY HAZIR
Yunus Emre'nin vefatının 700. yılı nedeniyle 2021 yılının, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı
KÜLTÜR Haberi
2021 UNESCO TARAFINDAN YUNUS EMRE'Yİ  ANMA YILI İLAN EDİLDİ AKSARAY HAZIR

2021 UNESCO TARAFINDAN YUNUS EMRE'Yİ ANMA YILI İLAN EDİLDİ AKSARAY HAZIR Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalandıktan sonra Resmi Gazete'de yer alan genelgede, Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre'nin vefatının 700. yılı nedeniyle 2021 yılının, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındığını hatırlattı Yunus Emre'nin şiirlerinde insan ve doğa sevgisini, hoşgörü, kardeşlik ve barış kavramlarını en duru Türkçe ile işlediğini ve bu şiirlerle din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığa seslendiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Yunus 'yetmiş iki millete bir göz ile bakmak' ilkesi ve evrensel insani değerler üzerine inşa edilmiş felsefesiyle dünya hümanizmine katkılar sağlayarak insanları ortak değerler etrafında birleştiren, çağının çok ötesinde bir şair olmayı başarmıştır.

 

YUNUS EMRE VE TAPTUK EMRE'NİN AKSARAY SINIRLARI İÇİNDEKİ TÜRBELERİNDE BAŞLATILAN RESTORASYONLAR ZAMANINDA TAMAMLANACAK

 

Aksaray için önemli bir tanıtım fırsatı olan Yunus Emre'nin 700. Vuslat yılında UNESCO tarafından proğrama alınmasıyla Türkiyede olduğu gibi Aksaray'da da heyecan yaşattı.

 

Aksaray VALİLİĞİ sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda bu yılın kutlanması için ne gerekiyorsa yapılacağını yansıttı. Geçen yıl Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun Talimatları doğrultusunda il özel idaresi tarafından başlatılan Yunus Emre Türbesinin bulunduğu alanda ve Yunus Emrenin hocası olan Taptuk Emre'nin mazarının bulunduğu türbe civarında tadılat faaliyetleri genel sekreter Yüksel Çelik'inde sıkı takibiyle devam ediyordu çalışmalar tamamlandığında bu yıl etkinliklere Aksaray damgasını vuracak.

 

Yeşil Doğa derneği tarafından Karayolları Bölge Müdürlüğüne verilen dilekçe kabul edilirse Topakkaya ile Ortaköy yol ayırdım üst geçidine kadar olan bölgeye "YUNUS EMRE BULVARI" ismi verilmesi halinde sürekli Aksarayda yaşadığı hatırlatılacak.

 

YUNUS EMRE DÜNYANIN ORTAK MİRASIDIR

 

Yunus Emre'nin hem dünya beşeriyetine ortak bir değer olarak takdim edilmesi hem de ülkemize bir kez daha hatırlatılması maksadıyla 2021 yılının 'Bizim Yunus' olarak anılması, Yunus Emre'nin mirası olan Türkçenin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanımının sağlanması amacıyla 'Dünya Dili Türkçe' adıyla yurt genelinde ve yurt dışında bir kampanyanın tertiplenmesine karar verilmiştir

 

Etkinlikler Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecek

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda düzenlenecek etkinliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla yürütüleceğini ifade ederek söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirleneceklerin Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabileceğini duyurdu.

 

Etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilgili kurumlarla belirleneceğini ve kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacağını belirten Erdoğan, "Gerçekleştirilecek proje ve etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır. Bu çerçevede yıl boyunca tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2021, UNESCO, TARAFINDAN, YUNUS, EMRE'Yİ, , ANMA, YILI, İLAN, EDİLDİ, AKSARAY, HAZIR,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
2021 UNESCO TARAFINDAN YUNUS EMRE'Yİ  ANMA YILI İLAN EDİLDİ AKSARAY HAZIR
2021 UNESCO TARAFINDAN YUNUS EMRE'Yİ  ANMA YILI İLAN EDİLDİ AKSARAY HAZIR
Yorumlar
Haber Yazılımı