Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 01:12 Bu haber 1165 kez okundu
 
- Haberi

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi | TÜM BİLGİLER

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Anadolu bölgesi şehirlerinden biri olan Aksaray ilinde bulunmaktadır. Son yıllarda kurulan Tıp Fakültelerinden biridir. Bir devlet üniversitesi Tıp Fakültesidir ve kazanıldığı takdirde ücretsiz eğitim imkanı sunar.

tarafından hazırlanan bu yazıda, Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi hakkında merak edilen tüm detaylar yer almaktadır.

Aksaray Tıp Fakültesi (ASÜ Tıp) hangi yıl kuruldu, kaç öğretim görevlisi var, hazırlık sınıfı var mı, TUS başarısı nasıldır, taban puanı ve öğrenci sıralaması kaçtır, kaç kontenjanı var gibi soruların kapsamlı yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2015 yılında kurulmasına karar verilmiş ve 2017 yılında ilk defa öğrencilerini almıştır. Eğitiminin ilk 3 yılında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi içerisinde olacaktır.

Aksaray Tıp Fakültesi bir devlet üniversitesidir. Orta anadolu şehirlerinden biri olan Aksaray ilinde kurulmuştur. Fakülte isminin kısaltılışı ASÜ Tıp‘dır.

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim ve öğretim dili Türkçedir. ASÜ Tıp Fakültesinde hazırlık sınıfı yoktur. Bu fakülteye yerleşirseniz 1.sınıftan eğitim almaya başlayacaksınız.

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesinde uygulanan eğitim sistemi entegre eğitim sistemidir. (Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi içerisinde eğitim verilmektedir.)

ASÜ DEKANI /KONYA 

ASÜ Tıp bilgileri tablo halinde şöyledir:

Tıp Fakültesi adı

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi adının kısaltılışı

ASÜ Fakültesi

Üniversite statüsü

Devlet üniversitesi

Bulunduğu il

Aksaray

Kuruluş yılı

2017

Eğitim dili

Türkçe

Hazırlık Sınıfı

Yok

Eğitim sistemi

Entegre eğitim sistemi

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi eğitiminde diğer fakültelerde olduğu gibi devam zorunluluğu vardır. Teorik derslerin 70’ine, pratik ve klinik derslerin 80’nine devam edilmesi gerekmektedir.

ASÜ Tıp Fakültesinde sınav geçme notu 60‘dır. Entegre eğitim sisteminde komite sistemi ile sınavlar yapılır ve geçme notu üzerinde almanız gerekir.

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesinde kadavra bulunmaktadır. (Meram Tıp Fakültesinde kadavra bulunmaktadır.) ASÜ Tıp Fakültesi akredite fakültelerden değildir.

Devam Zorunluluğu

Var

Geçme Notu

60

Kadavra

Var (Meram Tıp’da)

Akreditasyon

Akredite değil.

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesinde 25 öğretim üyesi bulunmaktadır. Öğretim görevlisi dağılımı şöyledir; 3 profesör, 0 doçent doktor, 22 doktor öğretim üyesi.

ASÜ Tıp Fakültesinin toplamda 31 kontenjanı bulunmaktadır. Bu kontenjanlardan sadece 1 tanesi okul birincileri için ayrılmıştır. 2018 yılında Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesine yerleşen en son sıralamalı öğrencinin puanı 471,13504 iken, sıralaması 15,131’dir.

2018 yılında ASÜ Tıp Fakültesine yerleşen en yüksek puanlı öğrencinin puanı 492,93575‘dİr.

Aksaray Tıp Fakültesiiçin ortalama TUS puanı bulunmamaktadır. İlk mezunlarını 2023 yılında verecektir.

Toplam öğretim görevlisi sayısı

25

Profesör

3

Doçent

0

Doktor öğretim üyesi

22

Toplam öğrenci kontenjanı

31

Okul birincisi kontenjanı

1

Taban puanı (2018)

471,13504

Taban sıralaması (2018)

15,131

Tavan puanı (2018)

492,93575

TUS temel bilimler ortalaması (2017)

TUS klinik bilimler ortalaması (2017)

Aksaray Tıp Fakültesi 2017 yılında kurulmuş ve eğitiminin ilk 3 yılını Konya ilindeki Meram Tıp içerisinde verecektir. Planlamaya göre 3 yıl sonra Aksaray ilinde eğitim vermeye başlayacaktır.

Konya ilinde pek çok devlet ve özel yurt bulunmaktadır. Konya’da 2+1 ve 3+1 evlerin fiyatları 700 ila 1300 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Aksaray Tıp, eğitim olarak entegre sistemi benimsemiştir. Sonraki yıllarda da muhtemelen bu sistem ile eğitim verecektir. Eğitim dili 100 Türkçedir.

 

ASÜ TIP FAKÜLTESİ İLETİŞİM ADRESLERİ

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi iletişim adresleri şunlardır:

Web

https://tip.aksaray.edu.tr/

Telefon numaraso

0382 288 29 00

Fax

Mail

tip@aksaray.edu.tr

Fakülte hakkında

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://tip.aksaray.edu.tr/Tarihce

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı